Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Binarne wejście optoizolowane 5 - 24V

08 Jul 2014 18:25 1545 2
 • Level 10  
  Szukam schematu układu wejścia binarnego optoizolowanego dla sterownika przemysłowego, zakres napięć od 5V - 24 V. Zadaniem tego układu ma być dopasowanie sygnału do portu mikrokontrolera. Znalazłem taki schemat:
  Link
  Zastanawiam nad rolą dwóch elementów:
  - R7 - czy chodzi o zmniejszenie rezystancji wejściowej? Jeśli tak to po co?
  - R8 - czy chodzi o polepszenie parametrów dynamicznych wejścia (szybsze rozładowanie kondensatora C3)?
 • Level 27  
  Rola R7 jest niejasna, gdyż zazwyczaj czujnik napięcia powinien wnosić jak najmniejsze obciążenie. Ale schemat wygląda tak jak wygląda, dopóki nie poznamy założeń projektowych nie będziemy wiedzieli czy można było to zrobic lepiej lub inaczej.
  Natomiast domyślam się, że R8 użyto przede wszystkim po to, żeby stworzyć wraz z R5 dzielnik i zapobiec w ten sposób zadziałaniu czujnika przy zbyt niskim napięciu. Oczywiście z uwagi na rozrzuty napięcia przewodzenia LED i wartości współczynnika przenoszenia prądu CTR transoptora nie da się dokładnie ustalić minimalnego napięcia zadziałania czujnika w tak prostym układzie, jednak można je w ten sposób podwyższyć. Zakładając napięcie przewodzenia LED około 1V, z wartości R5 i R8 wychodzi, że LED zaczyna świecić dopiero przy napięciu 6-7V na wejściu.
 • Level 43  
  Wejście PLC nie powinno mieć za wysokiej impedancji, mogło by łapać zakłócenia gdy nie jest do niczego podłączone, poza tym stosuje się czujniki dwuprzewodowe (z elektroniką) taki czujnik z założenia ma spory prąd "upływu".

  Typowe wejścia (jak to na schemacie) pracują z napięciami 24V więc nie dziwne że próg przełączania jest znacznie wyżej niż 5V.
pcbway logo