Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

efbe-Schott - czajnik nie grzeje lecz świeci (po przegrzaniu)

lipnica 09 Jul 2014 00:07 4677 3
 • #1
  lipnica
  Level 9  
  Cześć elektrodowicze!

  Ostatnio mój czajnik niechcący stał się małą hutą. Po włączeniu go bez wody (pomyłka) zastałem grzałkę rozgrzaną do czerwoności, co zalałem ciepłą wodą i odłożyłem do wystygnięcia. Od tego czasu nie widać żadnych mechanicznych uszkodzeń, po postawieniu czajnika na podstawce i włączeniu lampeczka się świeci lecz grzałka nie grzeje.  Czajnik rozebrałem, nie mam pomysłu co by się tam mogło zepsuć. Czy w środku tej rurki (grzałki) jest coś co by się mogło przerwać? I od czego jest ten biały pin wciskany w panelu? Czy dobrze wnioskuję że ma on rozłączyć grzałkę po przetopieniu go?

  Jak mogę spróbować go naprawić?

  Załączam zdjęcia.
  Pozdrawiam, Maciek
  efbe-Schott - czajnik nie grzeje lecz świeci (po przegrzaniu) efbe-Schott - czajnik nie grzeje lecz świeci (po przegrzaniu) efbe-Schott - czajnik nie grzeje lecz świeci (po przegrzaniu)
 • #2
  Grzegorz740
  Level 35  
  Witam.

  Jak masz multimetr to sprawdź omomierzem czy jest jakaś rezystancja na grzałce. Jak nie pokaże żadnej rezystancji to grzałka jest spalona.

  Po tym co się wydarzyło to jestem przekonany ,że grzałka uległa spaleniu.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Podejrzewam ,że ten pin wciskany to jest jakieś zabezpieczenie termiczne. Ale w 100% nie jestem pewien.
 • #3
  lipnica
  Level 9  
  Pomiar multimetrem nie wskazał żadnej rezystancji. Dobry pomysł. To rzeczywiście jasno wskazuje że grzałka jest przepalona. A takie pytanie, jak ona jest fizycznie zrealizowana? Czy w środku tej rurki którą szczątkowo widać na trzecim zdjęciu jest drut oporowy? Prąd nagrzewa drut, drut powietrze (może inny gaz?), powietrze/gaz rurkę, a rurka wodę?

  Czy można wymienić samą grzałkę?

  W sumie muszę sprawdzić co to ten biały :D

  Pozdrawiam,
  Maciek
 • #4
  Grzegorz740
  Level 35  
  W takiej grzałce jest drut oporowy przez , który przepływa prąd. Przepływ prądu powoduje nagrzanie go w wyniku czego rurka w której jest grzałka nagrzewa się powodując zagotowanie wody. Drut oporowy w rurce może być przeciągnięty przez koraliki ceramiczne lub rurka ta może być wypełniona piaskiem ceramicznym. Tak mnie się wydaje. Szczerze to nie wiem czym jest wypełniona owa rurka. Najlepiej aby się dowiedzieć czym jest wypełniona rurka to rozetnij rurkę i zobaczysz co jest w środku, czym jest wypełniona. Może być wypełniona tym jak napisałem.

  Samej grzałki to nie kupisz. Musisz kupić całość razem z tym plastikowym mocowaniem grzałki. Tylko cena samej grzałki z tym okrągłym plastikiem mocującym może wynosić tyle co nowy czajnik. Więc wymiana może być nie opłacalna.

  Może jeszcze tak być ,ze grzałki do tego modelu czajnika nie ma w sprzedaży. Teraz wszystko jest możliwe:).

  Pozdrawiam.

  Grzegorz.