Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nexus 7 - Root na Androidzie

XLolekX 09 Lip 2014 01:25 1323 5
  • #1 09 Lip 2014 01:25
    XLolekX
    Poziom 9  

Od niedawna zacząłem się interesować androidem. Wszystko było ok do czasu gdy skończyło się moje zainteresowanie zabawkami i zacząłem wnikać w system. A schodki zaczynają się od zwykłego roota :)
    Opisów tego procesu jest mnóstwo. Mnie interesuje bardziej co się dzieje z systemem. W przypadku Nexus Root Toolkit ograniczamy się do klikania i nie wiem co jest wysyłane na urządzenie. W przypadku instrukcji ze strony http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1741395
    bawimy się adb i ... instalujemy CWM (+SuperSU). A widziałem w sieci jeszcze inne narzędzia.
    Tak naprawdę nie mam pewności że nie zainstaluję jakiegoś wynalazku. Moje pytania:
     czy uzyskanie praw roota wiąże się ze zmianą/odblokowaniem plików (funkcji) czy jest to wymiana systemu lub jego części?
     co tak naprawdę muszę zrobić (minimum ingerencji w system)?
     gdzie mogę poczytać więcej na ten temat? Nie musi być obszernie ale wiarygodnie :)

0 5
  • #2 09 Lip 2014 11:12
    TomekxD
    Poziom 29  

Nexus 7 na Snapdragonie czy Tegrze?

0
  • #3 09 Lip 2014 12:05
    XLolekX
    Poziom 9  

Wg mnie Tegra
    Model: ME370T
    MSQME370T
    Aktualnie na androidzie 4.4.4

0
  • #5 09 Lip 2014 14:08
    XLolekX
    Poziom 9  

Właśnie od artykułu, którego link podałeś zaczęło się całe zamieszanie :)

Cytat:
    System operacyjny Android jest oparty na jądrze Linuksa i też posiada użytkownika o nazwie Root, który ma nieograniczony dostęp do wszystkich plików i może wykonać wszystkie operacje związane z ich modyfikacją.

Eksperymentowałem jaki czas na Linuxach. Instalując system mam roota a następnie tworzę użytkowników. Patrząc z punktu widzenia użytkownika - jeśli nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń/zabezpieczeń dla stacji roboczej potrzebuję tylko hasła roota.
    Wycięcie roota z systemu to pewna katastrofa (no może nie do końca - nie ma rzeczy niemożliwych) i nie sądzę, że taką opcję zastosowali producenci urządzeń. Bardziej prawdopodobny jest wariant w którym mamy kilka wersji systemu... a ta dostarczona z urządzeniem jest mocno okrojona/zmodyfikowana. Ale powinno to oznaczać istnienie wersji podstawowej oraz sterowników napisanych dla poszczególnych urządzeń.
    Ale wracając do cytatu... skoro jest root to po co wymieniać jądro? Wystarczy uzyskać dostęp do konta

Cytat:
    Z tym pojęciem wiąże się również aplikacja SuperUser/SuperSU, która służy do zarządzania uprawnieniami, jak i CWM (ClockWorkMod) i TWRP (Team Win Recovery Project), które są bardziej zaawansowanymi trybami Recovery niż ten standardowy Samsunga.

Co do SuperUser/SuperSU rozumiem że są to programy działające z poziomu systemu operacyjnego.
    CWM i TWRP podobno są odpowiednikami BIOS z PC. Niestety nie pamiętam, gdzie to przeczytałem. Oznaczało by to że są niezależne od systemu operacyjnego i nie mają bezpośredniego wpływu na uprawnienia root. Pośrednio daje to możliwość utrudnienia manipulacji w systemie operacyjnym na tym poziomie.

Cytat:
    1. Przed przystąpieniem do wgrywania zmodyfikowanego jądra systemu (czyt. kernel), należy się upewnić, że na urządzeniu znajduje się oprogramowanie nie starsze niż ...

Czyli co... wymiana systemu? Bo tym naprawdę jest wymiana jądra.
    Taka "wymiana" na jakiś wynalazek to troszkę ryzykowne. Istnieje gdzieś miejsce w którym publikowane są "oficjalne" wersje systemu z rootem?

0