Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Myrra 23592-B w zasilaczu z regulacją napięcia, z czym to się je.

Ketron 09 Lip 2014 12:47 1347 13
  • #1 09 Lip 2014 12:47
    Ketron
    Poziom 10  

Witam,
    Chciałbym zrobić zasilacz (jeżeli w tym przypadku to możliwe) z regulacją napięcia.
    Od razu mówię że się dopiero uczę (:)), dlatego zwracam się tutaj o pomoc, mianowicie mam taki transformator: Myrra 23592-B w zasilaczu z regulacją napięcia, z czym to się je.. Z opisu wynika że napięcie wtórne to 24V AC i moc znamionowa to 30VA przy czym (i tu nie jestem pewien) prąd po stronie wtórnej to 200mA.

Jak to jest z tą mocą pozorną [VA] a maksymalnym prądem jaki może pobierać "odbiornik" po stronie wtórnej? Jeżeli przewiduje że zapotrzebowanie będzie maksymalnie na 2 lub 3A to taki transformator jest niewystarczający? Da się to jakoś policzyć?

0 13
  • Pomocny post
    #2 09 Lip 2014 12:57
    Radzio M.
    Poziom 32  

Po stronie wtórnej ( pomijając sprawność ) osiągniesz I=30/24 [A]. Info 200mA dotyczy strony pierwotnej i taki bezpiecznik trzeba dołożyć. Odbiornik może tyle pociągnąć prądu ile pozwoli mu transformator. Na twoje potrzeby to trafo jest za słabe.

0
  • #3 09 Lip 2014 13:09
    Ketron
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedź
    Rozumiem że taki transformator obsłuży odbiornik który pobierze 1,25A?
    Myślę że na początek wystarczy :)
    Mam jeszcze jedno pytanie- ten transformator ma 4 wyjścia (2 czerwony przewody i 2 czarne), czerwone to strona pierwotna a czarne wtórna?

Pozdrawiam :)

0
  • Pomocny post
    #4 09 Lip 2014 13:48
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Ketron napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie- ten transformator ma 4 wyjścia (2 czerwony przewody i 2 czarne), czerwone to strona pierwotna a czarne wtórna?

Raczej odwrotnie (popatrz na opis). Jak masz wątpliwości użyj omomierza.

0
  • Pomocny post
    #5 09 Lip 2014 13:54
    trymer01
    Moderator Projektowanie

1,25A to prąd jaki można z niego pobrać - ale zmienny - np. żarówką 24V.
    Jeśli chcesz go użyć do zasilania zasilacza DC, to prąd jaki możesz pobrać z tego zasilacza DC zależy od rodzaju prostownika - np. przy mostkowym prostowniku i filtrze pojemnościowym (układ zwykle stosowany) nie można pobierać prądu większego niż 0,8ADC.

0
  • #6 09 Lip 2014 14:01
    brofran
    Poziom 36  

trymer01 napisał:
    nie można pobierać prądu większego niż 0,8ADC.

Możesz objaśnić jak to policzyłeś :?: :?:

0
  • #7 09 Lip 2014 15:09
    Ketron
    Poziom 10  

trymer01 napisał:

Rozumiem że to wynika ze wzoru na wartość skuteczną? 1,25A dzielone przez pierwiastek z dwóch.

Przy okazji zapytam, bo mam również dwa transformatory, nie mogę znaleźć na internecie ich Datasheetu i nie wiem jakie mają parametry, może ktoś kojarzy?

0
  • #8 09 Lip 2014 15:12
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Ketron napisał:
    Przy okazji zapytam, bo mam również dwa transformatory, nie mogę znaleźć na internecie ich Datasheetu i nie wiem jakie mają parametry, może ktoś kojarzy?

To transformatory z zasilaczy impulsowych.

0
  • Pomocny post
    #9 09 Lip 2014 15:13
    perch
    Poziom 25  

To są transformatory impulsowe. Samodzielnie nie mają zastosowania. Wykorzystywane są do zasilaczy impulsowych.

0
  • Pomocny post
    #10 09 Lip 2014 15:14
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Ketron napisał:
    trymer01 napisał:

Rozumiem że to wynika ze wzoru na wartość skuteczną? 1,25A dzielone przez pierwiastek z dwóch.

Nie, dla mostka obciażonego pojemnością prąd transformatora dzielimy przez 1,6.
    Ketron napisał:

Przecież to transformatory ferrytowe, a więc do przetwornic, na wysokie częstotliwości, a nie na 50Hz.

0
  • #11 09 Lip 2014 15:23
    Ketron
    Poziom 10  

Do takiego zasilacza model TSZZ10-2x24 będzie się nadawał?

0
  • #12 09 Lip 2014 16:53
    Dj Haker
    Poziom 35  

Przecież jest 3 razy słabszy od tego w pierwszym poście...

0
  • #13 09 Lip 2014 17:11
    Ketron
    Poziom 10  

Racja, przepraszam za niedopatrzenie: TT50/24

Mam jeszcze ostatnie pytanie, czytałem że w zasilaczach po odpięciu od kontaktu trzeba opróżnić kondensatory stosując bleedery, znalazłem taki kalkulator: Link
    Chodzi o równoległe podłączenie rezystorów, jest to dobra szkoła czy stosuje się inne metody?

0
  • Pomocny post
    #14 10 Lip 2014 09:13
    brofran
    Poziom 36  

Ketron napisał:
    czytałem że w zasilaczach po odpięciu od kontaktu trzeba opróżnić kondensatory stosując bleedery

Nie jest to konieczne , choć zalecane . Kondensatory zazwyczaj same się rozładowują poprzez elementy podłączanych układów . Dla " świętego " spokoju daj na wyjście zasilacza rezystor 1kΩ i będzie OK.

0