Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

230V vs 12V - podświetleni schodów

09 Lip 2014 17:15 2112 10
  • Poziom 14  
    Wykonuje oświetlenie schodów i mam pewien dylemat w związku z tym ze każdy schodek będzie podświetlany. Czy zastosować paski ledowe na 12V czy na 230V na początku skłaniałem się ku 230V ale zaczynam zmieniać zdanie ze względu na Niewygodę montażu i problemy z zapewnieniem dostatecznego bezpieczeństwa. Schody są betonowe i będą pokryte schodkami drewnianymi w których będzie wyfrezowane rowki na paski. Jeżeli bym zastosował ledy 12V to jakie założyć pobór mocy na 1 m, dopytywałem to mi powiedzieli ze od 7W do 15W na metr.

Co o tym myślicie.
  • Poziom 38  
    Witam
    Miejsce jakim są schody,narażone będzie na uszkodzenia mechaniczne,mimo wyfrezowanego rowka ,wilgoć przy myciu schodów i.t.p .Zdecydowanie na 12V.
  • Poziom 14  
    No własnie tak sobie to uświadomiłem i mam jeszcze możliwość przygotować gdzieś miejsca pod zasilacz. Ile powinien założyć poboru mocy na 1 metr paska ledowego. schodków jest około 20 wiec chyba dobrze będzie podzielić to na 3 linie zasilające czyli po około 6 schodków na linie.
  • Poziom 21  
    Na 12V ze względu na bezpieczeństwo oraz późniejsze możliwości sterowania taśmy. Pobór mocy będzie na konkretnej taśmie napisany zależy ile i jakich led jest na 1 m taśmy. Kup zwykłą skrętkę doprowadź do każdego schodka osobno robiąc z niej 4 żyły, masz możliwość późniejszej aranżacji, jakiś efektów przejścia itp a koszt znikomy. W klubie, w którym pracowałem 20 m taśmy było zasilane przez pojedynczą skrętkę i działa to do dzisiaj.
  • Poziom 14  
    Facet policzył mi ze potrzebuje zasilacz 300W zakładając 15W na metr. Oglądając na aledrogo paski ledowe zauważyłem ze one maja sporo niższy pobór mocy. pewnie wszytko zależny od jakości oraz wielkości diod smd.
  • Poziom 29  
    trance123 napisał:
    Kup zwykłą skrętkę doprowadź do każdego schodka osobno robiąc z niej 4 żyły

Skoro powstał taki pomysł, to kolega powie nam, ile Amper popłynie przez taki przewód, zakładając zasilanie 300W, a na ile jest przeznaczony?

Skoro autor robi instalację od nowa, to po co robić jakąś dziwną partyzantkę.

Co do autora, ty chcesz oświetlić schody, czy je podświetlić?

Według mnie, taśma z LED małej mocy, bo taśmy (5050) 14,4W/m to mam użyte jako podświetlenie blatu roboczego w kuchni, i jest jasno, bardzo jasno, a raczej na schodach obiadów robić nie będziesz ...
  • Poziom 14  
    Podświetlić schody a skrętki nie będę kładł bo ona nie do tego służy. Będzie położony OWY 2x1 albo ydyp 2x1 albo 2x1 w silikonie. Wszystkie schodki podzielone na 3 linie zasilające.
  • Poziom 2  
    A nie myślał kolega o dwóch zasilaczach 150W i rozłozyć równomiernie oświetlenie co drugi schodek?? Daje to efekt że jak z niewyjaśnionych okoliczności padnie zasilacz 300W to będą egipskie ciemności na schodach. A przy dwóch zasilaczach (z jednego co drugi rząd oswietlony) daje nam możliwość używania schodów. Dodatkowo zasilacz 300 W będzie się bardzo grzał przy założeniu 12V prąd 25A (dodatkowe chłodzenie). A co do kwestii zasilania zgadzam się z przedmówcami że 12V. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Pozdrawiam Mazi
  • Poziom 14  
    Dzisiaj przewierciłem się przez schody i w schowku przygotowałem miejsce na zasilacz;) Teraz mogę i 3 zasilacze założyć:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Kolego w takim razie nie widziałeś żadnego placu budów ani parkingu. Co do reszty postu Twojego nie będę wyjaśniał i dublował tego co już pisałem.

Dzisiaj przeliczyłem stopnie i jest chyba 14 wiec zakładając ledy słabsze o poborze 7W będzie coś kolo 100 W sumie. Czyli jeden zasilacz umieszczony pod schodami oczywiście.

Wszystkie moje watpliwosci wyjaśnione wiec zamykam:) pozdrawiam