Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesor - trudne początki

Mysha9000 09 Lip 2014 17:22 1344 9
  • #1 09 Lip 2014 17:22
    Mysha9000
    Poziom 2  

Witam,

zaczynam swoją przygodę z mikroprocesorami i jestem w tym totalnym nowicjuszem, ale chcę się uczyć.
    Na pierwszy ogień mam do rozpracowania prosty układ z diodami, przekaźnikami i tranzystorami.
    Mam mały dylemat - jak dobrać mikroprocesor na tyle dobrze, by być pewnym, że będzie działać?
    Co do takich danych wymaganych to musem jest posiadanie 10 portów wejść/ wyjść.

Cenię sobie wszelkie porady.

0 9
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 09 Lip 2014 17:31
    janek1815
    Poziom 38  

Często stosowane przez początkujących Atmele AVR na przykład chyba najpopularniejsza Atmega8 będzie aż nadto do Twoich zastosowań lub mniejszy atiny2313.

0
  • #3 09 Lip 2014 17:42
    Karaczan
    Poziom 39  

Kup klona Arduino, np Nano.
    Nie jest takie drogie, w 30zł już kupisz.
    A ma wszystko czego potrzebujesz a nawet więcej.
    Odpada zasilanie, proste układy zasilasz bezpośrednio z USB.
    Odpada programator, programujesz też po USB.
    Całkiem przyjemne darmowe IDE, język podobny do C.
    Duża baza darmowych bibliotek, przykładów, jak i pełnych "gotowców".

W przyszłości bardzo łatwe przenoszenie projektu na osobny układ AVR jeśli zajdzie potrzeba zbudowania czegoś na stałe co stworzyłeś na Arduino.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 09 Lip 2014 17:43
    Steryd3
    Poziom 31  

Po pierwsze nie mikroprocesor tylko mikrokontroler - mimo, że potocznie używa się wymiennie tych nazw to jednak trzeba choć wiedzieć jaka jest między nimi różnica. Poprawne technicznie i precyzyjne określenia to połowa sukcesu w komunikacji na tego typu forach. Czasem lepiej być do bólu poprawnym niż pisać głupoty i uchodzić za kompletnie zielonego w temacie takim nie będąc.
    Co do meritum zgadzam się z przedmówcą- mikrokontrolery AVR od Atmel'a to dobry wybór na początek. Do tego język C i można "szaleć".
    Do tych dwóch celów polecam : http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    Znajdziesz na tej strony garść użytecznych informacji powalających Ci w miarę płynnie wystartować z tematem. Myślę, że może nawet obyć się bez książki -no chyba, że do nauki języka C.

0
  • #5 09 Lip 2014 18:14
    Mysha9000
    Poziom 2  

Łał, dziękuję za szybko odzew :)

Z tego co już gogle mi powiedziało to mikrokontroler to jest mikroprocesor + urządzenia peryferyjne.
    Czytając to naszła mnie myśl czy do powiedzmy mało skomplikowanej sekwencji przełączania diod ( powiedzmy tak z 5 różnych konfiguracji tych świeceń) jest mi potrzebny aż mikrokontroler? Przecież mikroprocesor ma nóżki, które (chyba) są właśnie wejściem/wyjściem?

0
  • #6 09 Lip 2014 18:55
    Steryd3
    Poziom 31  

Zdecydowanie mikrokontroler! Mikroprocesor masz np. w swoim komputerze PC. Ile jeszcze oprócz niego jest w obudowie rzeczy by całość mogła działać? Sporo. Oprócz mikroprocesora, zwanego czasem rdzeniem, i wspomnianych układów wejścia wyjścia (to dość pojemne określenie) jest jeszcze pamięć danych i pamięć programu i inne układy pozwalające temu działać. Nie będę się tu rozwodził o koncepcjach, architekturze oraz tym co w mikrokontrolerach siedzi gdyż jest to temat bardzo rozległy podejmowany w setkach książek.
    Teraz pytanie co chcesz tym mruganiem osiągnąć? Czy ma to być mruganie dla mrugania czy chodzi Ci o nabycie jakiejś wiedzy przy tej okazji. Jeżeli chcesz w miarę szybko osiągnąć zamierzony efekt to dobrym rozwiązaniem będzie wspomniane tu wcześniej Arduino. Jest to łatwe do ogarnięcia środowisko z wieloma "gotowcami" które umożliwiają szybkie zrobienie nawet dość skomplikowanych rzeczy bez głębszej znajomości zagadnień z nimi związanych.
    Jeżeli natomiast priorytetem jest głębsze zgłębienie tematu techniki mikroprocesorowej to polecam wcześniej zaproponowaną przeze mnie stronę i naukę C.
    Arduino jest raczej dla hobbystów a profesjonaliści korzystają z drugiego podejścia.

0
  • #7 09 Lip 2014 19:34
    Mysha9000
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź.
    Coś niecoś w C umiem, więc myślę, że pójdę w tym kierunku.
    Taki układzik jaki jest opisany na początku to taka inwencja początkowa, żeby załapać trochę wiedzy na starcie. Po wejściu na stronę jakiegokolwiek sklepu ciężko jest się połapać laikowi. Chcę dojść do poziomu, na którym nie będę mieć takich dylematów oraz będę potrafić zaprojektować i zaprogramować coś więcej niż tylko diody.
    W końcu na samych diodach daleko się nie zajedzie coby nie mówić.

0
  • #8 17 Lip 2014 12:45
    Damian_C
    Poziom 8  

lepiej bierz AtMega 88,

0
  • #9 20 Lip 2014 11:14
    Mysha9000
    Poziom 2  

Decyzja została podjęta i do pracy zostanie zaprzęgnięty Atmel AVR Atmega8 lub 8A.

O 88 nikt jeszcze nie wspominał. Dlaczego akurat ten?

0
  • #10 20 Lip 2014 11:29
    excray
    Poziom 39  

Mysha9000 napisał:
    O 88 nikt jeszcze nie wspominał. Dlaczego akurat ten?

Bardzo dobra propozycja kolegi Damian_C
    Jest lepszy bo:
    - ma wszystko to co ma atmega8
    - ma dużo więcej niż atmega8 - PCINT, więcej wyjść PWM, etc
    - jest dużo mniej energożerny aniżeli atmega8
    - kosztuje circa tyle co atmega8
    itd.

0