Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego

09 Lip 2014 21:15 2748 26
  • Poziom 7  
    Witam, na początku chciałbym podkreślić że jestem prawie zielony w sprawach dotyczących poruszanego tematu ;/
    Od około półtora roku posiadam dysk WD My Passport Essential SE o pojemności 1TB.
    Do tego roku wszystko było ok, ale pewnego dnia gdy podłączyłem go do komputera (jeśli to ma znaczenie to mam win xp)dostałem wiadomość "h;/ jest nieczytelny struktura dysku jest uszkodzona i nieczytelna". Według tego co znalazłem w internecie jest to uszkodzona tablica partycji. Próbowałem ją naprawić TestDiskiem ale nie mam opcji "Repair MFT". Dalej nie mogę nigdzie znaleźć co mam robić. Chciałbym dodać że bardzo zależy mi na odzyskaniu danych bo (w swojej głupocie) zgrałem na dysk ponad 10gb zdjęć rodzinnych.

Z góry dzięki wielkie za pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wklej tutaj na początek odczyt SMART tego dysku.

Sprawdź też co widzi na nim DMDE.
  • Poziom 7  
    SMART jest, ale nie wiem co wrzucić z DMDE konkretnie.
  • Poziom 25  
    A w ogóle uruchomiłeś DMDE? Jakbyś uruchomił to byś wiedział. Wybierasz dysk w częsci urządzenia fizyczne - na domyslnych ustawieniach od razu zacznie wyliczać i pojawi się widok partycje. Uchwyć go na screenie. Ot, cała filozofia.
  • Poziom 7  
    Chodziło Wam o to?:
    Otwórz $Volume 01 i sprawdź czy widać dane.

Jeśli tak to przywróć tą partrycję.
  • Poziom 7  
    Pojawia się okno:
    nie wybieram sam nic bo tak jak pisałem, nie chce nic zepsuć przypadkowo.
    Wybierz autowykrywanie i zaakceptuj.
  • Poziom 7  
    Wywala błąd:
    jeśli biorę ponów, wywala to samo dalej.
    Coś kiepsko to wygląda.

Wklej jeszcze obrazek po otwarciu partycji $Volume 01 w BMDE.
  • Poziom 7  
    Chyba nie do końca zrozumiałem o mam zrobić ;/
    Napisałeś wcześniej, że po otwarciu woluminu w DMDE widać dane, a przy próbie przywrócenia partycji nie ma MFT - dlatego prosiłem o obrazek z otwartym woluminem w DMDE gdzie widać dane.
  • Poziom 7  
    Ale plików właśnie nie widzi DMDE bo wywala ten błąd.
    edit: Wziąłem jeszcze raz otwórz i zauważyłem że na dole coś się skanuje (długo zajmie dojście do 100%, po paru minutach dalej 0 jest), jak dobiło do 2.5 mln dałem otwórz wolumin i gdzieś pokazało jakieś pliki i foldery z dysku ale nie było ich dużo. Możliwe jest że jak dojdzie do 100% to będzie się dało odzyskać?
    Przed przywróceniem partycji maiłeś sprawdzić czy widać na niej dane ...

Skoro ich nie widać to w ten sposób nic nie zdziałasz.

Musisz szukać samych plików - całości jako partycji raczej już nie przywrócisz.
    Użyj np. testdisk.
  • Poziom 7  
    Jeśli użyję TestDisk to znaczy że muszę mieć tyle wolnego miejsca na dysku komputera ile jest zajęte przez dane na tym zepsutym? Czy będzie się dało w danym momencie zastopować i przenieść pliki. Na dysku mam około 200GB wolne, a danych miałem ponad pół terabajta
  • Poziom 25  
    DMDE pokazuje wskaźniki podstawowych elementów. Od razu widać było, że brakuje MFT i Boot copy.
    To rzadkie uszkodzenia na zdrowym dysku, więc zacząć trzeba od tego, żeby sprawdzić SMART.
    Dopiero potem skan NTFS. TestDisk nie pomoże. On operuje tak samo jak DMDE - wyszukuje znacznik AA 55 (w little endian 55 AA) i sprawdza potem sprawdza czy w sektorze, w ktorym znajdowal sie na koncu ten znacznik sa dane, ktore mogloby okreslac partycje. Cala filozofia.

Myślę, że nie zostały tu wyczerpane wszystkie możliwości, żeby bawić się Photorec z Testdisk... odzyskiwanie plików po sygnaturach to ostatnia i troszke desperacka mozliwosc, bo to nie zdaje egzaminu na pofragmentowanych plikach.

Podsumowujac - niech Autor najpierw poda SMART z GSmartControl.
  • Poziom 7  
    Chodzi o to?:
    Jakoś udało mi się w DMDE odzyskać te zdjęcia, ale kiedy 2 raz uruchomiłem program i chciałem odzyskać resztę danych pokazuje mi tak:
  • Poziom 25  
    Przeskanowałeś cały dysk? Tzn wybrałeś opcję "skan po NTFS"? Jeśli nie - to wybierz ją i pokaż co tam znalazło...
  • Poziom 7  
    Jeśli chodzi o szukanie NTFS to jest 33% (już kilka godzin mi to leci, około 650m/2g jest teraz) jak mi się komputer nie wyłączy to zostawię go na noc.
  • Poziom 7  
    Ok, skanowanie się skończyło. Co mam dokładnie pokazać?
  • Poziom 25  
    To samo co pokazales w poscie 13 + sekcja partycje.
  • Poziom 25  
    Otwórz ten wolumin NTFS 0, wybierz opcje "wszystkie znalezione plus rekonstrukcja". I zobacz odzyskaj parę plików na próbę - zobacz czy będą w ogóle pliki zdatne do odzysku. Sprawdz też czy działają.

Podaj też zrzut sektorów 0-2048 oraz jak wybierzesz wcześniej ten wolumin + wszystkie znalezione plus rekonstrukcja to skorzystaj z opcji "partycje" i zobacz czy wtedy pojawi się coś czego wcześniej nie było. Dwa - rozwiń sekcję MetaData i zrób screena + wybierz plik $Boot i kliknij 2x LPM (lewy przycisk myszy) i zrob screena. To samo zrob tez dla $MFT.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7096434#7096434
  • Poziom 7  
    Podczas rekonstrukcji wywala jakiś błąd danych (dałem ignoruj wszystkie). Ok teraz ciężko mi jest opisać co z plikami: 1 raz jak wszedłem teraz to pliki były pokazywane z nazwą [file-jakies cyfry]
    Poskakałem trochę między folderami i część zmieniła się na normalne(ok po odzyskaniu):
    Niektóre katalogi w drzewie widać tak(nie wszystkie z nich działają):
    teraz zajmę się tymi sektorami i resztą.
    Plik $Boot jest w drzewie ale jako plik widać go tak:
    Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego

Dodano po 7 [minuty]:

avanntos napisał:
    Podczas rekonstrukcji wywala jakiś błąd danych (dałem ignoruj wszystkie). Ok teraz ciężko mi jest opisać co z plikami: 1 raz jak wszedłem teraz to pliki były pokazywane z nazwą [file-jakies cyfry]
    Poskakałem trochę między folderami i część zmieniła się na normalne(ok po odzyskaniu):
    Plik $Boot jest w drzewie ale jako plik widać go tak(3 ss):
    Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego

Dodano po 5 [sekundy]:

avanntos napisał:
    Plik $Boot jest w drzewie ale jako plik widać go tak(3 ss):

Błąd wygląda tak(ponów nic nie daje):
    po kliknięciu ignoruj zmienia się tylko
    LBA: 6 303 793
    LBA: 6 303 795
  • Poziom 25  
    Napisałem PM'a. Czynności, o które prosiłem zostały wykonane niedokładnie, niestety. Druga sprawa, że ważny jest ten błąd, który wydaje DMDE. Jeżeli to są błędy sumy kontrolnej CRC to powinno to być odnotowane w SMART, a jeżeli to inny błąd - to i tak musimy się dowiedzieć jaki.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Swietnie, autor poprawil to o co prosiłem, zresztą - sam miałem przyjemność rozejrzeć się osobiście.

Załączam MFT i MFTMirr - celowo poszerzone na wypadek gdyby było jakieś przesunięcie. Niestety - nie było go ;-). Jest mocno zdezelowany.

Chętni mogą zerknąć. Autor stwierdził, że odzyskiwanie plików bezpośrednio z DMDE go zadowala, więc temat można uznać za zamknięty.

Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego Uszkodzona tablica partycji dysku zewnętrznego