Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FARUN FD 1818 - dziwne sprzęganie , czy trzaski z isostatu .

10 Jul 2014 00:33 8994 42
  • Level 13  
    Witam od jakiegoś czasu , dostawałem raporty że mi sprzęga mikrofon ! na masę dodałem dodatkowy czarny kable ponieważ w moim radiu RX jest nie potrzebny , pod ekran na płycie dodatkowo podciągnąłem masę , obudowa dodatkowo obklejona folią alu oraz podciągnięta masa , w Mikrofonie w dalszym ciągu słychać podczas wciskania PTT pisk ale nie podczas modulowania tylko w momencie wciskania isostatu , nie wiem czy to coś sprzęga czy po prostu słychać jak by isostat chodził tak jak by sucho i słychać tak jak by coś się pocierało ? porównując na słuch z mikrofonem 2002 isostat słychać tak samo ! a może teraz jak pucha jest obklejona folią to może wkładka inaczej wyłapuje dźwięk ? dzieje się to w modulacji AM w SSB niby wszystko OK.

Link
  • User removed account  
  • Level 13  
    Mikrofon jest w Super Cheetah wcześniej było ok ustawione na oscyloskopie i nie sprzęgało , a teraz się coś skopało

kręcenie jakimi filtrami ? chodzi ci o (kręcenie perką bo nie rozumiem :-)
  • User removed account  
  • Level 13  
    Mogę zrobić to bez pomocy mikrofonu ! stykając piny w gnieździe radia tj. (TX+GND )Jeśli
    Saturn_five wrote:
    Charakterystyczny przydźwięk szczególnego uszkodzenia w radiu.
    jeśli jest taki objaw to co się wtedy uszkadza w radiu ? w USB jest super , a w AM się dzieją cuda sprzęga na ptt i czasami z modulacją ,nawet czasami na nośnej tylko , w radiu/ mikrofonie nie było nic kręcone , tak jak by faktycznie się coś uwaliło.
    W alanie 28 mam denseia 2002 po tuningu ostro modulacja jest przewalona i nic nie sprzęga , po przepięciu tego mikrofonu do super cheetahy na dużym wzmocnieniu wychodzi tylko nośna i to ostro sprzęga nie ma modulacji , no może czasami tak się zdarzy że poleci z mod. ogólnie s-metr na wskazaniach RX wariuje ,raz zamyka się cały bez modulacji a raz idzie do połowy i mimo że mówię nie ma mod .
  • User removed account  
  • Level 13  
    Ok , byłem u kolegi posprawdzaliśmy to i owo, na samej nośnej nic nie piszczy nic nie sprzęga jest ok , ogólnie modulacja bardzo podbija moc z 3W na 8-9W w SSB dochodzi do 20W ,
    na koniec kolega wyłapał dziwną nie prawidłowość , nie wiem czy to się dziś dopiero stało czy już tak było , radio w mobilu w SSB jak ścisnę na środku albo przekręcę radio potrafi postawić nośną w USB wali wtedy gdzieś na 2W dziwne coś z prądami chyba ??
  • User removed account  
  • Level 13  
    No i taki test wykonałem! normalnie z mikrofonem jest pisk a stykając tylko GND+TX ( czyli masa i nadawanie ) jest piękna nośna bez sprzęgania .
  • User removed account  
  • Level 13  
    nie wiem czy dobrze zrozumiałem chodzi i limiter ?? u mnie go nie ma wywalony !
  • User removed account  
  • Level 13  
    Ale jak tłumaczyć że wcześniej było ok i nagle zaczęło sprzęgać ? a nic nie było ustawiane
  • User removed account  
  • Level 13  
    No tak ale tak ale wcześniej tego nie było a limitera już nie było , jaja zaczęły się w
    niedziele 06.07.2014.
    Po przełączeniu mikrofonu od Alana 28 (densei2002) jeszcze większe sprzęganie bo mikrofon podrasowany w Alanie nic nie sprzęga mimo że nie ma limitera i jest przewalona modulacja , w ciotce przy dużym wzmocnieniu nie wychodzi nawet modulacja dzieje się tak w AM w SSB rozkręcę go na maxa jest może i przewalone ale nie sprzęga i wszystko jest ok ?
  • User removed account  
  • Level 13  
    No nie wiem faktycznie! ale wiem jedno było ok i nagle zaczęło ostro sprzęgać a nic nie było robione w radiu i w mikrofonie ! mało tego jak pisałem wyżej za duże wzmocnienie i zaraz piszczy ostro , w Alanie to nie występuje .
  • User removed account  
  • Level 13  
    bez mikrofonu, zworka TX i GND pare razy puknę w obudowę albo ścisnę radio i na s metrze cuda się dzieją z radia wychodzi 2W wszystko w modulacji SSB kolega powiedział że może zimne luty albo Prądy spoczynkowe może to ma jakiś wpływ na modulację w AM w USB jest ok nawet jak jest ostro przewalone to nie sprzęga

Modulacja USB:
    Link
  • User removed account  
  • Level 13  
    W SSB ALC działa normalnie , a w Am limiter w został zastąpiony komprsorem, było ok a teraz sprzęga na większym wzmocnieniu, może jakiś kondensator się rozsechł i dla tego , ciężko ocenić , radio chyba poleci na Serwis :-(
  • User removed account  
  • Level 34  
    Może się wygłupię, ale czy kolega próbował skręcić troszkę Mic-Gaina na 15-tą godzinę np.Po to jest ten Mic-Gain.Skoro wzmocnienie przesterowuje nadajnik. Proszę zrobić test zmieniając Mic-Gaina. Ja miałem taki przydźwięk podobny w ALANIE 28 gdy do niego podłączyłem mikrofon ALAN F-24 ,ale zmniejszenie Mic-Gaina załatwiło problem.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

kubaopp wrote:
    V4 Squelch ???

SQ to potencjometr VR502 a próg zadziałania SQ to prk VR2.

Nie wiemy jaki masz schemat ale na nim niema żadnego V5.

Efekt pokazany na drugim filmiku (w #19) to jakby wzorcowy przykład jaki jeszcze "bubel" może - ten z dalekiego wschodu - włożyć do radia, aby jego praca zakończyła się po paru latach.
    (smutne ale prawdziwe)
    Prk (potencjometr montażowy) VR4 służy do zrównoważenia sygnału z BFO do wartości tłumienia około -50dB tego sygnału (dla SSB [LSB]i[USB]). Im ta wartość wytłumienia BFO (w efekcie samej nośnej) jest większa - tym lepiej dla jakości takiego sygnału. Dało się czasami zrównoważyć modulator DSB do wartości nawet -80dB.

Na tym filmiku możemy zauważyć, że masz dość słabo zrównoważony poziom DSB, bo widać go na wskaźniku w czasie nadawania na SSB oraz przy włączeniu TX-a (uruchomienie PTT) występuję "kliknięcie" przebiegu m.cz. , co świadczy o dużym wysterowaniu i czułości toru mikrofonowego lub podłączeniu na wejście tego toru mikrofonu pojemnościowego z zasilaniem zamiast mikrofonu dynamicznego.
    Pukanie w obudowę i gwałtowny przyrost "nośnej" to chyba jednak tak ja napisał i podpowiedział kolega Saturn_five .

Otwórz pokrywę radia od strony głośnika i w centralnej części płyty PCB odszukasz AN612 o tuż obok niego VR4.
    Włóż do tego prk śrubokręt i zobacz czy w czasie nadawania podczas próby regulacji (tłumienia tej nośnej czyli BFO) miernik nie skacze chaotycznie i czy da się wyregulować poziom na jak najmniejszy.
    Jeżeli VR4 nie pracuje poprawnie (liniowo) przy kręceniu podczas nadawania na SSB - to wymień go na inny sprawny.
    Ustawienie VR4 jest takie aby w pozycji suwaka zbliżonej do środkowej - tłumienie było największe.

Pozdrawiam.
  • Level 13  
    Czyli VR 4 na samej nośnej w SSB trzeba tak wyregulować, żeby wskazania na s-metrze pokazywały cały czas zero?
  • User removed account  
  • User removed account  
  • Level 13  
    czyli na tym linku co wkleiłem perka VR 4 jest od korygowania "AM/FM Squelch" tak wynika z tej tabeli ? FARUN FD 1818 - dziwne sprzęganie , czy trzaski z isostatu .