Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 5102-TE - Palący się tranzystor BC237 (T1204)

kogut117 12 Jul 2014 15:03 13302 41
 • #31
  kogut117
  Level 10  
  Podciągnąłem do 40V. Według punktów, w których mierzyłem mniej więcej są takie napięcia.
 • #32
  kogut117
  Level 10  
  Nie wiem czy pisać tutaj czy zakładać nowy temat. Otóż uruchomiłem go i działa tylko jeden kanał prawy przedni. Lewy przedni bardzo bardzo cichutko a lewe w ogóle nie działają. Sprawdziłem te dwie płytki PWM wydają się sprawne. Tranzystorów mocy nie sprawdzałem.
 • #33
  SlawekKedra
  Level 43  
  To ten sam Radmor więc nie ma chyba potrzeby zakładać nowego tematu.

  Na czym polegało sprawdzenie tych płytek?
 • Helpful post
  #34
  aksakal
  Tube devices specialist
  Proponuję przestudiować ci schemat swojego wzmacniacza. Popatrz na przełącznik głośników i wyjaśnij w którym jego położeniu włączają się odpowiednie głośniki.W lewym według schematu położeniu przełącznika są włączone wszystkie głośniki.W średnim położeniu -wszystkie jest odłączony, a w prawym są włączone tylko głośniki lewego i prawego kanałów (przednie) Przy użyciu głośników włączonych do gniazd GLPt i GLLt zrealizuje się reżim SURROUND. W tym reżimie głośniki są włączone między wyjściami prawego i lewego kanału do szeregu i jeszcze do szeregu z nimi włączonym potencjometrem R8 10om.Toż jeśli jeden z kanałów nie sprawny, to i w głośnikach będzie cisza.Dźwięk będzie tylko w głównym głośniku sprawnego wzmacniacza.Jeśli pracuje prawy kanał, to dlaczego u ciebie problemy z poszukiwaniem uszkodzenia?Oba kanały są jednakowe za schematem.Bierz woltomierz i mierzyj reżim tranzystorów w sprawnym kanale, a potem w niesprawnym i porównuj.Sprawdź kondensatory elektrolity, zwłaszcza С1001 i С1003 w niesprawnym kanale.Dla tego z boku drukarskich dróżek kolejno przylutuj równolegle każdemu kondensatoru sprawny kondensator 33-47uFx35-50V. Zamień miejscami kable podłaczone do punktów W7 płytek końcowych wzmacniaczy.Jeśli będzie cisza w tymże kanalu-on niesprawny.A jeśli cisza będzie w drugim kanalu-niesprawny predwzmaczniacz.
 • #35
  kogut117
  Level 10  
  Więc tak. Na płytce PWR uszkodzony był kondensator C909 4.7uF 16V. Multimetr wskazywał 0.01uF. Tylne głośniki grają, wiem są szeregowe. Po wlutowaniu czegoś pod ręką (4,7uF 63V) głośniki przednie nie grały w ogóle. Po wlutowaniu 4.7uF 25V grają przednie głośniki z tym, że lewy przedni strasznie trzeszczy i ciszej gra.

  C1001 i C1003 sprawne, choć wszystkie elektrolity wykazują większą pojemność niż jest napisane ale 20% się trzyma.

  Czyli na płytce PWR mam zamienić W6 z W7 tak?
 • Helpful post
  #36
  aksakal
  Tube devices specialist
  Nie!Zrozumiałeś nie poprawnie!!! W6 to kontakt masy.Ci należy zamienić miejscami kable,które są podłaczone do kontaktów W7. Faktyczno lewy kanał u ciebie stanie się prawym, a prawy- lewym.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Może tak będzie więcej zrozumiale na języku polskim - Zrób krzyzowanie tych kabli,które są podłaczone do W7 każdego kanału.
 • #37
  kogut117
  Level 10  
  A więc w płytce PWR zamieniłem W6 z W7 bo te dwa przewody odpowiadają przewodom W7 na płytce PWM Lewy i PWM Prawy. I znów Lewy przedni trzeszczy głośnik. Czyli wina leży w płytce PWM Lewy. Wymontuje wszystkie tranzystory i posprawdzam dobrze kondensatory. Może być wina w tranzystorze mocy lewego kanału??
 • #38
  aksakal
  Tube devices specialist
  Już nie znam jak ci objaśniać!!! Nie wolno zmieniać miejscami kable,które są podłaczone do punktów W6 i W7.Punkty W6 to masa, a punkty W7 są przeznaczone dla podłaczania kabla, po którym napięcie sygnału postępuje na wejście wzmacniacza potęgi (koncowky).Jeśli zamienisz ich miejscami, to zrobisz zwarcie dla napięcia sygnału na masę.Należy kabel od punktu W7 lewego kanału odłączyć i podłaczyć jego na punkt W7 prawego kanału, a kabel z W7 prawego kanału podłaczyć na W7 lewego kanału.
 • #39
  SlawekKedra
  Level 43  
  aksakal, kogut 117 zamienił W6 z W7 na płytce PWR a nie PWM. Obydwaj piszecie o różnych płytkach!!
 • #40
  aksakal
  Tube devices specialist
  Rekomenduję ci sprawdzić prąd spokoju kazdej koncowki,on reguluje się R1009.Wymontowac wszystkie tranzystory nie należy, lepiej sprawdź ich reżimy w każdym kanale i porównaj.Plytky drukowane nie lubią wielokrotnego lutowania.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Zrozumiałem swój błąd, dziękuje kolega,SlawekKedra !
 • #41
  kogut117
  Level 10  
  No więc tak. Generalnie działa radmor. Sprawdzałem obie płytki PWM i są w porządku. Lewy kanał trzeszczy, skrzeczy. Zamieniłem znów płytki PWM, żeby sprawdzić czy to wina w PWM czy w PWR lecz oba głośniki grają dobrze. Mam podejrzenia o kondensatory elektrolityczne na płytce PWR.

  I pytanie poboczne. Na radiu radmor działa głośniej niż poprzez telefon na wejściu uniwersalnym. Czy to normalne??
 • #42
  aksakal
  Tube devices specialist
  To nie jest uszkodzeniem.Wszystko zależy od napięcia na wyjściu detektora radioodbiornika i liniowego wyjścia telefonu. Oni mogą być różne.W tej sytuacji ma znaczenie identyczność kanałów wzmacniacza.W reżimie Mono na wejście gramofon należy podać sygnał niskiej częstości amplitudą 0,2v.Potencjometr Bilans powinien być w średnim położeniu.Przy obiegu potencjometrów głośność i BARWY TONOW napięcie na wyjściu koncowek mocy powinno być przybliżone jednakowym.