Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer typ 151,251,438 - Objawy kończących się szczotek i kilka innych pytań....

10 Lip 2014 15:36 8409 36
  • Poziom 20  
    Witam chciałem zapytać z czystej ciekawości jakie są lub mogą być objawy kończących się szczotek ?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Spadek obrotów , spadek mocy , silne iskrzenie na komutatorze, opalony komutator.
  • Poziom 20  
    Ok, a czy łożyska też mogą się przyczyniać do spadku mocy, podczas gdy silnik wydaje normalny dźwięk, nie wyje? Nie jestem dokładnie pewien ale odkurzacz coś słabo ciągnie mimo pustego worka, a jego dźwięk nie wskazuje raczej na łożyska.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    A jaka jest dł. minimalna która kwalifikuje szczotki do wymiany ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Moje szczotki wyglądają tak jak na zdj. , przepraszam za jakość, i mam teraz pytanie w serwisie założyli nowe szczotki i powiedzieli że na początku będą iskrzeć bo muszą się dopasować, zdjąłem obudowę i faktycznie iskrzą na jasnoniebieski kolor. Facet przed założeniem powiedział że nie trzeba nic docierać, że one same się dotrą, prawda to ?
    Zelmer typ 151,251,438 - Objawy kończących się szczotek i kilka innych pytań....
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Dotrą się po jakimś czasie, ale prawidłowym było je dotrzeć przy montażu.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Cóż odkurzacz pracuje raz może dwa razy w tygodniu, dźwięk jest równomierny, odkurzacz nie przegrzewa się zbytnio więc chyba wszystko będzie dobrze.
  • Poziom 20  
    Witam ponownie otóż mam kilka pytań:

1. w jakich typach odkurzaczy były montowane silniki typ 300 ? Na pewno w 438 i podobno w 251 bo taki mam ale w jakich jeszcze ? I Ile ten silnik ma mocy bo nie posiadam tabliczki znamionowej do odkurzaczam?

2. W jakich typach był montowany typ 217 bo wizualnie jest podobny do "300" lecz jest od niego sporo mniejszy

3. I jaki silnik był montowany w typie 251 bo wyczytałem że tam był 300 ale w moim jest taki z wyglądu jak w 151 tylko trochę większy
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Ja na obudowie w 151 mam napisane 550W a z tego co się dowiedziałem od znajomego w 251 jest albo 600 albo 650W

Ciekawi mnie tylko ile jest w 438 ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    151 jest to wersja podobna do 102b, różni się brakiem rączki gumowej na górze. Siedzi tam silnik fabrycznie bodajże Silma Rh5500 który ma 550W.

W 251 jest 750W, silnik typ 300 wirnik typ 300.1200 łożyska typu 6000Z.
    600/650W jest w odkurzaczu typ 451, który to ma silnik typ 217.

438 ma silnik typ 217, bądź typ 300, zależy- różnie je pakowali musiałbym znać dokładne oznaczenia, jeśli 438,0 to zapewne 217, jak 438,8 to typ 300. Jeśli 217 to 650W, jeśli 300 to 750W :)

Szczotek w silniku nigdy nie powinno się docierać papierem ściernym! Stosuje się drobnoziarnisty naturalny pumeks, podłącza się przez autotransformator silnik (bądź od biedy prostownik do akumulatorów) i na zmianę przykładamy pumeks raz przed jedną szczotką, raz przed drugą, w oczach widać, jak iskrzenie się zmniejsza :D
  • Poziom 20  
    ToJestNick napisał:
    151 jest to wersja podobna do 102b, różni się brakiem rączki gumowej na górze. Siedzi tam silnik fabrycznie bodajże Silma Rh5500 który ma 550W.

W 251 jest 750W, silnik typ 300 wirnik typ 300.1200 łożyska typu 6000Z.
    600/650W jest w odkurzaczu typ 451, który to ma silnik typ 217.

438 ma silnik typ 217, bądź typ 300, zależy- różnie je pakowali musiałbym znać dokładne oznaczenia, jeśli 438,0 to zapewne 217, jak 438,8 to typ 300. Jeśli 217 to 650W, jeśli 300 to 750W :)

Szczotek w silniku nigdy nie powinno się docierać papierem ściernym! Stosuje się drobnoziarnisty naturalny pumeks, podłącza się przez autotransformator silnik (bądź od biedy prostownik do akumulatorów) i na zmianę przykładamy pumeks raz przed jedną szczotką, raz przed drugą, w oczach widać, jak iskrzenie się zmniejsza :D

No i takiej odpowiedzi oczekiwałem w takim razie mam 438,8 bo tam siedzi 300, czyli jeżeli dobrze rozumiem to 217 też bym mógł wstawić tylko musiałbym odpowiedniej gumy pod spód poszukać ,bo obudowa pozostaje bez zmian?
  • Poziom 29  
    Nie nie możesz wsadzić 217, pod 217 dno obudowy jest inaczej wyprofilowane, ma można powiedzieć ,,wytłoczoną" dziurę pod turbiny silnika. Możesz wsadzić silniki:
    Rh5500
    300
    Rh7000
    SK10
    SK8
    Najlepiej zostaw silnik typ 300 w nim :)
    Jest stosunkowo mało awaryjny, chyba najmocniejszy z silników które zelmer stosował w latach 70/80, łożyska są dostępne (6000Z), szczotki są również dostępne, a jak się dobrze poszuka, to i wirnik w razie czego się dostanie :)

PS: Widzę, że kolega po fachu ;) Unitra+ odkurzacze :)
  • Poziom 20  
    No właśnie mi się w 300 łożyska odezwały a mam 217 po remoncie i nie mam za bardzo co z nią zrobić , a szczotki mają tesame 217 i 300

Dodano po 2 [minuty]:

ToJestNick napisał:
    Widzę, że kolega po fachu :wink: Unitra+ odkurzacze :)
    Tak można powiedzieć, stare ale jare
  • Poziom 29  
    Szczotki te same, szczotkotrzymacze te same, górna tarcza łożyskowa ta sama(ta przy szczotkach), łożyska te same. Wirniki inne, stojany inne, turbiny inne, obudowa turbin inna :)
    Żeby Ci czasem nie przyszło do głowy przekładanie łożysk z 217 do 300! Łożyska raz zdemontowane nie nadają się do ponownego użycia, gdyż aby je zdemontować należy je ściągnąć, co spowoduje powstanie luzów (nie są przeznaczone do przenoszenia sił pionowych).
    Jeżeli masz ściągacz (ew małe imadło) to z wymianą łożysk sobie spokojnie sam poradzisz :)
    Ważne aby ich nie wybijać i nie wbijać młotkiem, gdyż grozi to skrzywieniem osi bądź przesunięciem pakietu uzwojeń na wirniku co oznacza= kosz na śmieci.

Owszem, stare sprzęty są nie do zajechania :) Sam osobiście mam Amatora 2 i Tarabana, i są to sprzęty nie do zdarcia. Jest też odkurzacz zelmera :) Odezwę się na PW.
  • Poziom 20  
    Nie łożyska nowe założe szczotki może przełoże zawsze koszt remontu będzie mniejszy , też mam trabanta tego długiego czarnego,condora,jowitę,beskida i 2 contessy + gws-302 w bardzo dobrym stanie

kiedyś miałem więcej ale rozeszło się po rodzinie a i jeszcze perełka aiwa vhs ale też powoli wysiada
  • Poziom 29  
    Lepiej kupić nowe szczotki, a wyremontowanego 217- sprzedać :) Można dostać za niego nawet 60zł! A skoro Ci nie potrzebny to po co ma leżeć? :)

Jeszcze raz mały OFFtop:
    Ja z unitry mam Amatora 2, Tarabana (tego pierwszego), kompletną wieżę Eltra ATS 360, wzmacniacz PW 7010(ale to w sumie kolegi) i narazie niestety tyle, ale ciągle staram się kolekcję rozbudowywać, dopiero zaczynam. Condor jest moim marzeniem niespełnionym z dzieciństwa ;( Swego czasu też miałem więcej, ale sytuacja finansowa zmusiła do pozbycia się większości.
  • Poziom 20  
    ToJestNick napisał:
    a wyremontowanego 217- sprzedać
    i chyba tak zrobię bo do żadnego z wymienionych pasować nie będzie
  • Poziom 29  
    Chyba, że zakupisz jakiegoś 338/451 to wtedy może się przydać :)
    Wystaw na allegro, napisz co zostało wymienione- a powinien pójść bez problemu :)
  • Poziom 20  
    zbierać odkurzaczy raczej nie będe bo nie mam gdzie trzymać, wolę dokładać do tych co mam,przypomniałem sobie że jest jeszcze alfa ale dawno nie odpalana będe musiał jej poszukać
  • Poziom 29  
    Akurat Alfa jest w 100% Polskim odkurzaczem :)
    Wygląda tak:
    Chociaż było kilka modeli troszkę różniących się wyglądem i silnikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Radzieckich było sporo, sam jednego posiadam (pakieta 12a) i próbuję sprzedać. Dekle ma plastikowe czy bakelitowe? Jak pastikowe to może to być właśnie pakieta 12a, bądź czajka.

Pakieta 12a:

Czajka:

Okaże się, jak go odszukasz narazie nie a co dywagować, sądzę, że temat chyba można zamknąć i został wyczerpany?
  • Poziom 20  
    przeczytaj wcześniejszy post
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Jest to w 100% Polski odkurzacz :) Wyprodukowany w Rzeszowie. Faktycznie pisząc poprzedni post nie zauważyłem linku w poprzednim :/
  • Poziom 20  
    ToJestNick napisał:
    jeśli 300 to 750W
    A ja na obudowie mam 600W,ale w środku typ 300, ciekawe
  • Poziom 29  
    Różnie to pisali, fakt jest taki, że typ 300 ma moc 750W.