Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie domofonu BALCOM na dwa domy.

Spookyy 10 Lip 2014 19:02 2082 19
  • #1 10 Lip 2014 19:02
    Spookyy
    Poziom 11  

Witam

Potrzebuję pomocy w podłączeniu domofonu BALCOM na dwa domy/bliźniak.

Posiadam centralkę , zamek, transformator i dwa domofony.

Na zdjęciach widać dokładnie wejścia na kable , tylko teraz co gdzie podłączyć i jak ?

Bardzo proszę o pomoc , bo nigdy nie podłączałem domofonu , a dziadek mnie poprosił u siebie o podłączenie no i trzeba się wykazać hehe :)

Odwdzięczę się za pomoc :)

0 19
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2014 19:13
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jeżeli posiadasz taki zestaw, to powinna być jakaś instrukcja podłączenia. Domyślam się, że jej nie posiadasz. Zajrzałem więc do internetu i znalazłem bez problemu.
    Link

0
  • #3 10 Lip 2014 19:25
    Spookyy
    Poziom 11  

No tak , teraz już coś prędzej ale dalej bym prosił o jakieś nakierowanie co i jak gdzie podłączyć.

Rozumiem , że 220V normalnie mogę za pomocą kabla od gniazdka podłączyć do tego transformatora NV800??

Potem ciągnę piny L i + do centralki TLM500 . Z centralki pin T osobnymi żyłami do jednego i drugiego domofonu?

Od transformatora ciągnę żyły 8V i drugi jaki do zamka?

Od domofonów osobne żyły M do transformatora do pinu M i uziemienie O do transformatora do pinu uziemienia czyli O/??

Tak to ma wyglądać ??

I do czego jest ten pin O z dwoma kropkami ? Bo u mnie w transformatorze go nie ma :(

0
  • #5 11 Lip 2014 10:38
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Odnośnie tego zacisku oznaczonego literą O z dwoma kropkami, to skoro u ciebie nie występuje, to nie bierzesz go w ogóle pod uwagę. To jakaś opcja, która nie zawsze występuje.
    Najpierw podłącz wszystko co niezbędna do prowadzenia rozmowy a potem zajmij się zamkiem. Z tego co wyczytałem w opisie montażu wynika, że jedno w wyprowadzeń napięcia zmiennego 8V jest przyłączone do masy.

Podłączenie domofonu BALCOM na dwa domy.

0
  • #6 11 Lip 2014 13:52
    Spookyy
    Poziom 11  

Podłączyłem na sucho w domu domofony i niestety cisza :(

Może coś z prądem nie tak podłączyłem ?? Wziąłem wtyczkę taką 3 przewodową i podłączyłem dwa przewody : żółty do N i zielony , w którym jest prąd do L1, niebieski nie podłączony , bo to pewnie uziemienie.

Reszta przewodów sprawdzona 3 razy , według schematu podłączone tak jak powinno być.

Bardzo proszę o pomoc , co jest nie tak :(

0
  • #7 11 Lip 2014 16:32
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Spookyy napisał:
    Wziąłem wtyczkę taką 3 przewodową i podłączyłem dwa przewody : żółty do N i zielony , w którym jest prąd do L1, niebieski nie podłączony , bo to pewnie uziemienie.(

Masz podłączyć dwa kabelki brązowy i niebieski do dwóch zacisków między którymi jest napisane 220V.

Przewód żółty (ściślej żółto-zielony) to nie uziemienie a ochrona. Tego nie podłączasz, bo nie widać żadnego zacisku przewidzianego dla niego. Jak jest cały zasilacz w obudowie metalowej, to ewentualnie do niej się przyłącza ten przewód ochronny.

Zresztą kolory w tym momencie nie mają żadnego znaczenia (chodzi o próbne uruchomienie na stole). Masz po prostu dać napięcie sieciowe na zaciski ~220V. Tam jest podłączony transformator, który obniża napięcie do bezpiecznego 8V.

0
  • Pomocny post
    #9 11 Lip 2014 16:42
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jak jest cisza, to najpierw zobacz czy w oprawce obok zacisków sieciowych jest dobry bezpiecznik (100mA).
    Jeżeli jest dobry to sprawdź czy masz ~8V.

0
  • #10 11 Lip 2014 16:47
    Spookyy
    Poziom 11  

Lekki błąd był w połączeniu , tzn. od S1 do przycisku. Teraz jak naciskam przycisk to w domofonie bzyczy ale niestety nic nie słychać w słuchawce i w centrali.

Napięcie 8v jest w centralce na przycisku i w transformatorze.

0
  • Pomocny post
    #11 11 Lip 2014 16:54
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W unifonie musisz wcisnąć przełącznik widełkowy (i przytrzymać). Wtedy spróbuj zadzwonić.

0
  • #12 11 Lip 2014 17:18
    Spookyy
    Poziom 11  

Udało się , wszystko działa jak należy :)

Wielkie dzięki za pomoc :)

Teraz muszę to wszystko zamontować :)

Jeszcze pytanie odnośnie tego kabla , jaki kabel kupić ?? Ilo żyłowy ?

0
  • #13 11 Lip 2014 19:59
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Odnośnie kabla, to zawsze lepiej dać żyły dodatkowe, tak na wszelki wypadek. Mogą się przydać niekoniecznie w przypadku uszkodzenie którejś z czynnych lecz np. do innych, późniejszych zastosowań. Może kiedyś zmienisz system na inny i będzie potrzeba np. 8 żył. Gdy sam sobie zakopywałem kabel w ziemi (a było to bardzo dawno temu) to dałem dwa kable 4 żyłowe ale to był nieco grubszy przewód niż telefoniczny (cieńszy niż 1,5mm²).

0
  • #14 12 Lip 2014 20:51
    Spookyy
    Poziom 11  

Domofony zamontowane , wszystko działa tak jak ma działać. Ale doszła jedna kwestia bo dziadek z tyłu ma sąsiada , który teraz nie ma domofonu , tzn. u siebie na bramce ma domofon jakiś taki metalowy stary i chciałbym go dopiąć do tego nowego.

Czy można tylko po prostu z nowymi kablami od nowego domofonu podpiąć się w kable do tego jego domofonu na bramce ??

0
  • #15 13 Lip 2014 09:54
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Spookyy napisał:
    dziadek z tyłu ma sąsiada , który teraz nie ma domofonu , tzn. u siebie na bramce ma domofon jakiś taki metalowy stary i chciałbym go dopiąć do tego nowego.

Czy można tylko po prostu z nowymi kablami od nowego domofonu podpiąć się w kable do tego jego domofonu na bramce ??

Nie bardzo rozumiem o co chodzi. Sąsiad nie ma domofonu ale ma na bramce stary domofon i chciałbyś go dopiąć do nowego? Jaki to ma cel?

0
  • #16 14 Lip 2014 19:05
    Spookyy
    Poziom 11  

Ok , już sobie poradziłem. Sąsiad miał swój własny domofon do swojej furtki. Zdemontowałem centralkę i transformator i pociągnąłem nowe kable tylko do słuchawki i działa.

Ale mam poważniejszy problem , ponieważ jak się wybiera kogoś domofon to po pierwsze słychać zamiast dzwonka/melodyjki tylko jakieś pierdzenie/bzyczenie , a po drugie przy centralce nie ma żadnego dzwonka/melodyjki jak się wybiera kogoś domofon.
    Nie mam żadnego pomysłu co może być źle :(

0
  • #18 20 Lip 2014 23:29
    Spookyy
    Poziom 11  

Bardzo proszę o jakieś nakierowanie co może być nie tak.

0
  • #19 21 Lip 2014 08:43
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Spookyy napisał:
    Bardzo proszę o jakieś nakierowanie co może być nie tak.

Przede wszystkim " nie tak"i jest opis usterki, z którego nie sposób cokolwiek wywnioskować.
    Spookyy napisał:
    ponieważ jak się wybiera kogoś domofon to po pierwsze słychać zamiast dzwonka/melodyjki tylko jakieś pierdzenie/bzyczenie , a po drugie przy centralce nie ma żadnego dzwonka/melodyjki jak się wybiera kogoś domofon.
    którego domofonu to dotyczy, co nazywasz centralką, jak to działa podłączone na krótko. Dotyczy obu domofonów czy nowo zainstalowanego?
    Pozdrawiam

0
  • #20 21 Lip 2014 11:11
    Spookyy
    Poziom 11  

Centralka to to przy bramce , domofon to słuchawka w mieszkaniach.

W tym nowo zainstalowanym jest to samo , słychać tylko pyrczenie/bzyczenie w głośniku, wcześniej jak był podłączony oddzielnie to było słychać jakąś melodyjkę.

W pozostałych od początku słychać tylko pyrczenie/bzyczenie w słuchawce jak ktoś dzwoni.

W centralce jak się wybiera nie ma żadnego dźwięku wybierania.

Jak podłączyłem je na krótko na stole , tak jak widać to na zdjęciu , które zamieściłem to tak samo tylko pyrczenie/bzyczenie w słuchawce słychać zamiast melodyjki.

0
  Szukaj w 5mln produktów