Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migoczący przekaźnik (szybkie przełączanie)

s1875 10 Lip 2014 22:49 978 6
  • #1 10 Lip 2014 22:49
    s1875
    Poziom 7  

Witam,

mam problem z migoczącym (przełącza się bardzo szybko) przekaźnikiem, który miał przełączać zasilanie pomiędzy wejściem z baterii a wejściem z zasilacza. Przekaźnik jest sterowany z Atmegi i w teorii powinien się przełączać w momencie gdy pojawi się napięcie na lini 5V_ADAPTER (tym miała się zajmować Atmega).

Niestety bez względu na to jaki program wgram do Atmegi i czy go wgram, przekaźnik migocze, jeśli na linii 5V_ADAPTER nie ma napięcia, a zasilanie pochodzi tylko z baterii (5V_BATTERY).

Co jest jeszcze dziwniejsze, to gdy odłączę zasilanie od wejścia bateryjnego i przyłożę je tylko do wejścia od zasilacza, przekaźnik też przeskakuje na to wejście.

Dodam jeszcze, że gdy ręcznie steruję pinem z debuggera (przy podłączonych obu liniach) przekaźnik się przełącza.

Poniżej zamieszczam schemat całego urządzenia - czy mógłby mi ktoś wskazać gdzie popełniłem błąd?

Migoczący przekaźnik (szybkie przełączanie)

0 6
  • #2 11 Lip 2014 08:13
    dominik3004
    Poziom 13  

Witam!
    Próbowałeś podciągnąć wejście 5V_ADAPTER jakimś rezystorem, np. 4k7 do masy? Może to to.
    Pozdrawiam,
    Dominik3004.

0
  • #3 11 Lip 2014 08:24
    s1875
    Poziom 7  

dominik3004 napisał:
    Witam!
    Próbowałeś podciągnąć wejście 5V_ADAPTER jakimś rezystorem, np. 4k7 do masy?

Tak, na schemacie jest narysowany rezystor 10k, próbowałem też z mniejszymi wartościami aż do 330 ohmów.

Odlutowałem jeszcze rezystor pomiędzy wyjściem z Atmegi a tranzystorem sterującym przekaźnikiem. To pomogło w tym sensie, że migotanie zniknęło i mogłem ręcznie sterować przekaźnikiem przez zwieranie otwartego obwodu bazy z masą lub VCC.
    Z tego wynika, że na wyjściu z ATmegi mam nieustalony stan - co z resztą jest prawdą, na początku przecież wszystkie piny ustawione są jako wejścia. Myślałem, że rezystor R13 powinien załatwić temat do momentu aż w programie pin zostanie ustawiony na wyjście. Najwyraźniej jednak tak się nie dzieje :cry:

0
  • #4 11 Lip 2014 08:30
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Taak, a ile wynosi Vcc?
    Bo jesli 5V to napiecie sterujące Q1 wynosi: Ube=UwyR13/(R4+R13)=5V1k/11k=0,45V.
    Takim sygnałem to żadnego tranzystora nie otworzysz. I twierdzisz, że przy tych wartościach mogłeś sterować tym ręcznie? Bo ja twwierdzę że to bujda jest.
    Poza tym R4 ma zbyt dużą wartość 10k ograniczając prąd bazy Q1 co powoduje że nigdy on nie da rady włączyć poprawnie przekaźnika.

0
  • #5 15 Lip 2014 08:26
    s1875
    Poziom 7  

Zabrakło dokładności w mojej odpowiedzi - rezystor R13 1k też był odlutowany przy ręcznym teście. Zamieniłem wartości na R4=330 ohm i R13=820 ohm i odlutowałem R12 i jest lepiej.

Efekt jaki osiągnąłem jest taki, że przy wyłączeniu zasilania na 5V_ADAPTER przekaźnik przeskakuje parokrotnie, ale ostatecznie zostaje we właściwej pozycji.

Macie pomysł jak pozbyć się tego przeskakiwania ostatecznie?

0
  • #6 15 Lip 2014 11:47
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

OK, tu wszyscy się zabrali za zawansowane problemy, a ja się prosto spytam - skąd zasilany jest układ w czasie trwania przerzutu styków przekaźnika? Bo już nie z baterii a jeszcze nie z zasilacza...

0
  • #7 15 Lip 2014 14:31
    s1875
    Poziom 7  

Założyłem, że na ten czas powinien wystarczyć kondensator C5 (niestety jestem w pracy i nie pamiętam jaką pojemność ostatecznie wlutowałem, bodajże 1000 uF).

0