Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody elektryczne a prysznic. Proszę o poradę.

11 Lip 2014 13:41 2760 15
  • Poziom 7  
    Na wstępie przywitam się jako że jest to mój pierwszy post na forum, tak więc witam wszystkich.
    Otóż wykonuję remont kuchni w niedawno zakupionym mieszkaniu, w związku z tym iż mieszkanko ma już kilkadziesiąt lat i stara instalacja aluminiowa nie przystaje do aktualnych wymagań postanowiłem ją wymienić. I teraz prośba o poradę jak rozwiązać mój problem: Jak położyć prawidłowo instalację elektryczną w ściance działowej pomiędzy łazienką (na tej ścianie łazienki jest wanna z natryskiem i kuchnią, nadmieniam że ścianę działową będę wykonywał nową (jeszcze nie wiem w jakiej technologii g/k lub bloczki ) muszę doprowadzić tam 3 obwody elektryczne (gniazdka, piekarnik, zmywarka). I tu mam zagadkę jak to wykonać prawidłowo zgodnie z aktualnymi przepisami. Załączam schemat na czerwono planowana ścianka, obok pion kominowy na niebiesko wanna, brązowy planowany przebieg instalacji.
    Czy jest jakieś inne rozwiązanie niż puszczenie przewodów na ścianie i zastosowanie gniazd natynkowych?
    Przepraszam za marny rysunek lecz myślę że pomoże.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    Dobrze kolega myśli, że trzeba uwzględnić obecność wanny czy natrysku. Proponuję się zapoznać z najnowszą normą PN-HD 60364-7-701 dotyczącą łazienek. Głębokość ułożenia przewodów w określonych w tej normie strefach powinna wynosić min. 5 cm, co może być problemem w przypadku ścianki z płyt g/k lub zastosowania cienkich bloczków.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 7  
    Tak więc jedynym rozwiązaniem pozostają bloczki 10 lub w przypadku 5 przewody w rurach elektroinstalacyjnych oraz gniazda natynkowe. Cóż za szafkami może i tak być szkoda że gniazda nad szafkami będą musiały tak być wykonane. Zastanawiałem się też nad tym aby ściankę przesunąć o jakieś 10cm w "stronę kuchni" i na ścianę komina dać stelaż watę ppoż i na tej ściance zamontować gniazdka, myślę że to powinno spełnić wszystkie normy.
  • Poziom 14  
    Tylko z tego co widać na rysunku to przewody nie idą w łazience. Więc nie ma problemu. I norma odnośnie przewodów w łazience nie ma tu zastosowania, bo nawet stosując najcieńszą ściankę 6cm wszystko jest zachowane.
    Moim zdaniem ewentualny problem może być z gniazdkami na kominie.
  • Poziom 7  
    Nie muszę umieszczać przewodów i gniazdek na kominie:D Chodziło tylko o to czy jest jakiś sposób na "ukrycie" przewodów idących do gniazdka nad szafkami.
  • Poziom 14  
    Jeżeli odpada bruzdowanie i zatynkowanie czy zagipsowanie tego, to rozsądne wydaje się tylko korytko elektroinstalacyjne. :|
  • Poziom 15  
    Ja nie widzę sensu okrążania tak kablem całego pomieszczenia. Napisz co robisz z posadzką (może kucie i wymiana??) lub korytko instalacyjne ale idąc zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara lub najkrótszą drogą kable zamocować do sufitu (są różne gadżety do tego) i i zabudować częściowo g-k co by wizualnie ładnie było a na kominie skuć trochę tynku (a że to stare budownictwo trzeba się spodziewać różnych rzeczy), położyć kable w dół i otynkować (w 99 % kanały są obudowane cegłą lub zrobione są z cegły). Może trochę chaotycznie ale nadzoruję właśnie lanie "białej wanny" więc mało czasu mam i muszę patrzeć ludziom na ręce. Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Widzisz kolego o tym nie pomyślałem, podłoga i sufit są do mojej dyspozycji, sufit będzie podwieszany i ocieplony, podłoga to lastryko które mam zamiar pokryć płytkami. Co do okrążania wybrałem tą opcję ponieważ i tak będę bruzdował ściany aby na przeciwległej ścianie zamontować gniazdka. Komin murowany z cegły pełnej (tynki już skute i stan komina ogólnie nie najlepszy dlatego nie chcę w nim kuć) jeden przewód kominowy nadal jest wykorzystywany przez sąsiada z dołu do palenie w kominku (kiedyś były tam piece kaflowe). Najchętniej przeniósłbym cały ciąg kuchenny na przeciwległą ścianę lecz to wiązało by się z przeróbką instalacji gazowej (woda i odpływ to nie problem).
  • Poziom 15  
    Wiesz, mieszkanie jest dla człowieka a nie odwrotnie więc kwestia przeróbki instalacji gazowej (tylko człowiek który to robił, ma papiery i zna się na tym) jest do zrobienia. Skoro masz do dyspoyzcji cały sufit to lecisz sufitem a następnie korytkiem instalacyjnym w miejsce docelowe lub sufitem przejście przez ścianę i w dół pod tynkiem jeżeli chodzi o pomieszczenie obok, zostaje jeszcze podłoga. Kominy jeżeli są wątpliwie szczelne należy obrzucić wstępnie obrzutką (sorry tak to się nazywa coś ala tynk cem-wap) a następnie otynkować lub przykleić płyty g-k na obrzutkę (1 opcja lepsza). Przewody które miały by być na czynnym przewodzie od kominka przesunąć obok jeżeli jest taka opcja (w zależności od możliwości kominka może on się nagrzewać znacznie ale poniżej topnienia izolacji kabla).
  • Poziom 7  
    TIGIS dzięki za cenne rady odnośnie przewodów pod sufitem i w tej kwestii pytanie w czym puścić pod sufitem YDYpżo rurki elektroinstalacyjne ? bo luzem tego nie zostawię, a w związku z tym iż będę kładł wełnę na obecnym suficie nie położę i nie przykryję wełną. No i muszę się wstrzymać z pracą do wizyty gazownika bo może faktycznie da radę ten gaz przerobić.
  • Poziom 15  
    Zwykle kładzie się luzem montując na specjalne plastikowe uchwyty więc tutaj jakoś specjalnie nie szukał bym droższych rozwiązań, bo chcesz położyć, o ile dobrze rozumiem w suficie wełnę (która moim zdaniem jest zbędna - napisz czemu ma służyć według Ciebie??) Możesz rurki a możesz też korytko (moim zdaniem zbędne - chyba że to jest poddasze??). Wełna jest stosowana zwykle tam gdzie zachodzi potrzeba oddzielenia części która może się stopić lub spalić od kolejnego takiego segmentu więc z reguły jest niepalna. W suszarni np. niezabezpieczona odpowiednio może kumulować wilgoć i prowadzić do różnego rodzaju zjawisk (kapiąca woda z sufitu, grzyb, "kopanie prądem ścian"). To może jeszcze dopytam o wentylacje poszczególnych pomieszczeń ?? Też ważna rzecz...
    Gwoli ścisłości jestem majstrem na budowie, a porad staram udzielać się w miarę możliwości i wiedzy jaką posiadam choć sam parę remontów przeżyłem lepiej zapytać fachowca (niekoniecznie osobę która ma uprawnienia do jakichś czynności) a zweryfikować chociaż z 3 osobami. Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Wełnę ponieważ jest to ostatnia kondygnacja tylko betonowy strop strych wspólnego użytku i dach. Oczywiście że lepiej byłoby wykonać ocieplenie stropu od góry ale to są o wiele większe koszty, zgoda wspólnoty itp.
  • Poziom 15  
    Masz może jakąś dokumentację stropodachu?? Bo z tego co ja wiem nie było jako tako stropodachu bez ocieplenia...?? Tylko jakość wykonania i jakość materiałów na przestrzeni lat była różna. Już doczytałem o strychu. Więc czemu nie styropian i rurki lub korytka elektroinstalacyjne??
  • Poziom 7  
    To nie jest stropodach a strop nad nim jest jeszcze strych :D i izolacji nie ma niestety. Trochę odbiegliśmy od tematu przewodów w ścianie przy prysznicu :D
  • Poziom 15  
    W zależności jaką grubą chcesz dać izolację stropu u góry proponuję dać rurki lub korytka elektroinstalacyjne pod sufitem, styropian i płytę g-k (przy czym trzeba pamiętać że w pomieszczeniach wilgotnych typu łazienka, suszarnia musi być kanał wentylacyjny, grawitacyjny czy też mechaniczny i musi być dostęp powietrza z zewnątrz. Zejście w dół w korytku lub w tynku na przewodzie kominowych innym niż sąsiada lub opcja (b) podejście w rurce z podłogi ale też obok kanału którego używa sąsiad do kominka.
  • Poziom 7  
    Opracowałem konstrukcję jaką zamierzam zastosować mam nadzieję że spełnia ona wymogi.
    bloczki grubości 60mm, kg 12,5mm, rurki elektroinstalacyjne 20mm