Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza z Praktycznego Elektronika (3/99) by Kyrios

kyriosmk 11 Jul 2014 15:29 4815 4
  • Stacja lutownicza z Praktycznego Elektronika (3/99) by Kyrios
    Temat stacji lutowniczej z Praktycznego Elektronika (3/99) przewijał się na elektrodzie juz niejednokrotnie... wobec tego i ja chciałem pochwalić się swoją wersją.

Nie będę opisywał jak budowałem stację krok po kroku, ponieważ została zbudowana dawno temu. I od tamtej pory leży sobie w szafie czekając na jakiś porządny miernik temperatury aby ją porządnie skalibrować.

Zaprezentuję Wam jednak jak mój sprzęt wygląda.

Płyta czołowa zrobiona z kawałka panelu podłogowego - zastanawiam się czy nie dodać jeszcze jakiegoś "szkiełka" na wyświetlacz, z czasem dorobię także napisy:

Obudowa jest ze starego CD-ROMu, została tylko odpowiednio przygotowana i pomalowana:
    Stacja lutownicza z Praktycznego Elektronika (3/99) by Kyrios Stacja lutownicza z Praktycznego Elektronika (3/99) by Kyrios

Od spodu zrobiłem sobie regulację kąta ustawienia stacji, tj. przykleiłem regulatory wysokości ze starej zepsutej klawiatury komputerowej:

Z tyłu obudowy znajduje się tylko przewód zasilający i gniazdo na bezpiecznik:

Jeszcze rzucik z boku:

A w środku "mała" plątanina kabelków:

Płytki PCB robiłem samodzielnie. Przykleiłem do nich wydrukowane z gazety schematy rozmieszczenia elementów przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej:

No i jeszcze rzut na płytę czołową "od kuchni":

Koszt wykonania nie był szczególnie wysoki bo większość "złomu" miałem z tzw. "wylutu". Musiałem zainwestować w szczególności w transformator, reszta to drobnica zakupiona gdzieś "przy okazji".

Jak już wspomniałem - stacja czeka na porządną regulację... niemniej jednak już jej używałem i działa...

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kyriosmk
    Level 11  
    kyriosmk wrote 22 posts with rating 50, helped 0 times. Live in city Warszawa / Biała Podlaska. Been with us since 2008 year.
    kyriosmk
    Level 11  
    Ja też jestem w trakcie robienia sobie "zestawu muzycznego"... i też w dużej mierze fronty będą robione z paneli podłogowych - zostało po urządzaniu mieszkania to trzeba jakoś wykorzystać.
    Pierwszy "klocek" już mam:

toshiaczek
    Level 10  
    Nie myślałeś, żeby tych okuć nie zrobić z np nierdzewki? Po pomalowaniu na czarny mat, wyglądałoby naprawdę szałowo! Wiem, koszta i w ogolę, ale ten efekt :)

Czekamy na kolejne Klocki :)
    1996arek
    Level 20  
    kyriosmk Gdzie kupiłeś przewód taśmowy? Ja gdzie nie kupię, to kupię badziewny. Taki cienki i gorszy niż te w komputerze są.
    kyriosmk
    Level 11  
    @toshiaczek: robiłem to z tego co miałem pod ręką... teraz myślę aby te "okucia" poprawić (tj. polakierować),

@1996arek: przewód taśmowy został mi się w spadku po żony wójku... i powoli się kończy... nie jestem pewien na 100%, ale ta taśma ma ponad 10 lat.

edit...
    Udało mi sie dokończyć drugą wersję radia samochodowego w obudowie z paneli podłogowych:

Zastanawiam się czy warto to wrzucać (opis "krok po kroku") na główną... bo wielkiej filozofi tam nie ma - ot - obudowa + radio i zasilacz + wyciągnięcie sygnałów z radia na obudowę... Nie chciałbym zaniżać poziomu elektrody :)