Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód do 6tys. - doradztwo w zakupie samochodu

romus1983 11 Lip 2014 18:32 3060 29
  • #1 11 Lip 2014 18:32
    romus1983
    Poziom 2  

Witam, chciałbym kupić swój pierwszy samochód. Posiadam budżet 6tys zł.
    Proszę Was o radę.
    Moje wymagania:
    - benzyna, lub z gazem
    - klimatyzacja
    - aby się nie psuło "za często"
    Chodzi mi najbardziej o awaryjność, albo jej brak.
    Chciałbym nim pojechać na 500km i nie martwić się.
    Jazda spokojna, ok 15-20 tys km. rocznie.
    Żeby było troszkę większe od Seicento, Corsa itp. A, i żeby nie był kombi.

Podobają mi się Astry 2. Co sądzicie?

0 29
  • #2 11 Lip 2014 18:49
    JumperTomek
    Poziom 15  

Astra II, Vectra B. Vectry tańsze trochę od Astr, Mazda 626?

0
  • #3 11 Lip 2014 19:20
    romus1983
    Poziom 2  

Nie wiem jakoś mazdy się boje.
    Jak się maja te trzy samochody do zużycia benzyny?
    Ta Astra II za mną chodzi.

Odrazu zadam kolejne pytanie, czym się kierować przy kupnie?

Ps. rodzice maja corse z 95r 250tys przejechane i nic sie nie psuje. Są bardzo zadowoleni. Więc też się chyba zdecyduję na Opla.

0
  • #4 11 Lip 2014 19:35
    tzok
    Moderator Samochody

Może jakiś Fiat Stilo by się znalazł... jakościowo Fiat i Opel są bardzo zbliżone, a w tej samej cenie Fiata kupisz nowszego i/lub lepiej wyposażonego. Wsiądziesz do Astry II czy nawet III, a do Stilo to masz wrażenie, że te auta dzieli cała epoka.

0
  • #5 11 Lip 2014 22:58
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

romus1983 napisał:
    Jazda spokojna, ok 15-20 tys km. rocznie.
    Żeby było troszkę większe od seicento, corsy itp
    aaa, i żeby nie był kombi

Mazda Demio. Mały, a duży za razem, nie oklepany i dobrze wyposażony jak na te lata i klasę.

0
  • #6 12 Lip 2014 01:03
    SPRENC
    Poziom 10  

Szkoda że taka odległość bo poleciłbym ci vectre b 2.0 16 v za 6 tyś.2000 rok w skórze bardzo ładną

0
  • #7 12 Lip 2014 10:58
    chojinka
    Poziom 27  

Masz duży wybór ROVER'ów. Są tanie, przyjemnie, super wyposażenie i jeszcze raz "tanie". Warto się zainteresować bo po za kupie może zostać nawet 3000zł na odpicowanie auta. Jest dużo modeli i wiele silników więc na pewno byś coś znalazł dla siebie. Kupując auto na styk za uzbieraną kasę, może szybko okazać się że brakuje na nowe radio, opony, sprzęgło itd...
    Kupując stare auta warto znaleźć odpowiedni do swoich potrzeb model - mówię o Rover lub peugeot 306 za 3 - 4 tys zł a resztę przeznaczyć na rozrząd, filtry oleje i inne niedomagania starego auta. Astra, Vectra, Mercedes, Mazda, Volvo, VW czy inne stare auta tak samo będą potrzebowały mniejszych lub większych napraw zaraz po zakupie bo to już jednak wysłużone auta i często, właściciel woli sprzedać niż naprawiać.

0
  • #8 14 Lip 2014 20:19
    romus1983
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedzi.
    Znajomy mechanik ojca, mówił, że jak wybierać pomiędzy Stilo a Astrą to Astrę. Więcej części. JA tam bajerów nie potrzebuję, byle klimatyzacja była.
    Demio taka trochę rodzinna nie w moim guście.
    Rover, juz sam nie wiem.
    Więc wybrałem Astrę II.
    Proszę o poradę z jakim silnikiem kupić, aby były najmniejsze problemy z naprawami i małe spalanie.

Dodam, że posiadam zaskórniaka 1000zł. Trochę szkoda, ale na rozrząd i filtry starczy, chyba:)
    Może z jakimś linkiem do polecanego samochodu. Tak aby widział?

0
  • #9 14 Lip 2014 20:41
    tzok
    Moderator Samochody

Wsiądź do Stilo i do Astry, przejedź się jednym i drugim. Przy budżecie 6 tys. zł kupisz Astrę z beznadziejnym dieslem 2.0DI (X20DTL) albo z benzynowym Ecotec'kiem, który żłopie olej prawie jak dwusuw. Jak już chcesz Astrę to koniecznie obejrzyj podłogę i progi (pod plastikowymi osłonami). Jeden silnik w miarę pod LPG to 1.6 8V (nie Ecotec). Problem w tym, że ma zaledwie 75KM a Astra to ciężkie (i beznadziejne prowadzące się) auto.

0
  • #10 14 Lip 2014 21:12
    JumperTomek
    Poziom 15  

Dużo oleju w Astrze zjada 1.6 16v tylko, bierz 1.8 albo 2.0, ja miałem w Vectrze B 1.8. Na kombi jako tako, zwłaszcza że gaz zwykły był. :P

0
  • #11 15 Lip 2014 15:07
    hunter999
    Poziom 18  

Honda Civic albo Accord jest dobra lub Toyota Avenssis

0
  • #12 15 Lip 2014 21:21
    przemek15244
    Poziom 10  

Renault lagune I zobacz sobie :) wygodne auto :)

0
  • #13 16 Lip 2014 12:01
    .radzio
    Poziom 7  

Polecam Fiata Albea. To moje pierwsze auto - dostałem je od ojca. Rocznik 2003. Od nowości nic się w nim nie zepsuło (zrobione 130000KM). Jedyne to tłumik był naprawiany bo miał dziurkę. Silnik 1.2 80KM przy małej masie ma nawet kopa. Spalanie ok 6l benzyny na 100KM. Części tanie jak barszcz. Blacha w ocynku więc rdza też niegroźna. Tyko lać i jeździć.

0
  • #14 16 Lip 2014 13:03
    tzok
    Moderator Samochody

Albea to w zasadzie Punto w wersji Sedan jednak z uwagi na miejsce produkcji jakościowo nieco odstaje od Punto. Masz natomiast w zakładanym budżecie auto z rocznika 200x, a nie 199x, które jest proste i tanie w naprawie, w razie czego sam jesteś przy nim w stanie wiele zrobić. Zawsze powtarzam - staraj się kupować jak najnowsze auto, może trochę mniejsze, może ze słabszym silnikiem ale młodsze. Każde używane auto miało jakieś "przygody" ale im auto jest młodsze tym jego historie łatwiej sprawdzić i mniejsze prawdopodobieństwo poważnego "dzwona" w przeszłości.

Podczas zakupu polecam Ci stronę http://historiapojazdu.gov.pl - czyli historię przeglądów i właścicieli. Niestety w Generali Auto zablokowali możliwość sprawdzenia historii ubezpieczenia :(

0
  • #15 16 Lip 2014 16:34
    romus1983
    Poziom 2  

Przejechałem się wczoraj Stilo i fajnie mi się jechało. Stilo 1.6.
    Doradź mi proszę z jaki silnik byłby dla mnie najkorzystniejszy?
    Coś tam czytałem, że 1.2 i 1.4 są najmniej zawodne.

0
  • #16 16 Lip 2014 19:39
    zed71
    Poziom 22  

1,2 - słaby,
    1,4 16V- lubi olej
    1,6- zsuwający się pasek
    z tych 3 "najlepszy" jest 1,4 16V i olej 10w40- można przeboleć dolewki oleju ;-)

0
  • #17 16 Lip 2014 23:03
    tzok
    Moderator Samochody

Najlepszy jest 1.9JTD 16V ;) ale do takich "zastosowań" to 1.4 16V powinien wystarczyć. 1.2 16V ma 80KM więc aż taki strasznie słaby nie jest ale im większa pojemność tym lepiej się jeździ.

0
  • #18 31 Lip 2014 08:25
    Dominik Wedler
    Poziom 13  

Może jakiś Koreaniec, a mianowicie lanos w gazie. Dużo przestrzeni, części tanie. A jak dopadniesz od jakiegoś dziadka to długo Ci posłuży.

0
  • #19 03 Sie 2014 10:38
    chojinka
    Poziom 27  

zamiast lanosa wybrał bym elantrę, cena podobna, wyglądają podobnie a jakościowo całkiem inne auta. elantra jest nieco większa, ma więcej dobrej elektryki i znajdziesz z klimą, silnik 1.6 pali mniej niż golf 1.6, części tańsze niż do golfa a auto większe, tanie i fajnie się jeździ.
    minus elnatry to silniki biorą olej ale można lać jakiś tani i częściej wymieniać.

0
  • #20 03 Sie 2014 21:00
    nioop

Specjalista AGD

Uzytkowałem Astre II z silnikiem 1.6 16V - Nie mogę znaleśc ani jednej pozytywnej opinni o tym aucie.. Częsci drogie, awaryjnośc wysoka przez rok użytkowania kilka razy nie wróciłem z trasy, pomimo bezywpadkowości rdzewiały progi i błotniki..
    Za wymiane rozrządu kpl, olejów, płynów filtrów i pompy oleju zapłaciłem 1200zł w małym tanim warsztacie.. Zaraz potem posypało się sprzęgło ( nie skończyło, tylko posypało ) - Kosztowało 1300 firmy LUK z wymianą.. Potem sterownik silnika, potem wtrysk, zapocenia, tłumik, światła zmatowiały przez pół roku ze nie widać było zarówki..
    Fabryczne nagłośnienie porażka, auto na postoju pobiera zbyt dużo prądu.. Nie wytrzymuje tydzień stania i to jest ponoć norma.. Naturalnie to nie wina akumulatora.. Alarmu nie miałem..

Obecnie uzytkuję BMW E39 - Która o dziwo jest o wiele tańsza w serwisowaniu i jeszcze mnie nie zawiodła..

Także z doświadczenia odradzam Opla.. Fiatów też bym nie brał..
    A co byś powiedział o Audi 80 ? - Za 6 tys da się ideał kupić..
    Mozna jeszcze A4 zaryzykować ale jeżeli chcesz by było tanie w utrzymaniu polecam 1.6 - Troche mały ale ceny częsci smiesznie tanie w porównianiu do 1.8
    No tylko te zawieszenie.. - Ale da sie przeżyć..

A Stilo , no cóż.. Czy bez powodu jest on taki tani ?

0
  • #21 06 Sie 2014 11:55
    tzok
    Moderator Samochody

nioop napisał:
    Bez powodu - przez (albo może dzięki) takie stereotypy po prostu ciężko go sprzedać i nie osiąga wysokich cen na rynku wtórnym.

0
  • #22 06 Sie 2014 12:01
    Alfred_92
    Poziom 32  

tzok napisał:
    nioop napisał:
    Bez powodu - przez (albo może dzięki) takie stereotypy po prostu ciężko go sprzedać i nie osiąga wysokich cen na rynku wtórnym.

Dokładnie, dobre całkiem duże całkiem fajnie wyposażone auto, nie jest to jakiś mistrz zakrętów ale za to jest miękkie. Widać tanie materiały we wnętrzu, ale coś za coś. Tak więc gdybym miał do wyboru Astrę II (chociaż też nie jest zła) a Stilo, bez wahania wybrałbym stilo, a co do Audi 80 to są już słabo wyposażone słabo jeżdżące źle wyposażone stare sklepane z kilku rupiecie.
    Ja na przykład kupuję auta które mają złą opinię ale są fajne i zawsze na tym dobrze wychodzę, bo za kasę zaoszczędzoną na cenie auta mogę naprawić to co "lubi" się popsuć.

0
  • #23 06 Sie 2014 15:11
    my41s
    Poziom 32  

Alfred_92 napisał:
    Ja na przykład kupuję auta które mają złą opinię ale są fajne i zawsze na tym dobrze wychodzę, bo za kasę zaoszczędzoną na cenie auta mogę naprawić to co "lubi" się popsuć.

Pełne poparcie z mojej strony

0
  • #24 06 Sie 2014 21:08
    nioop

Specjalista AGD

Ja może nie jestem szczególnie wymagający, jednak fiat na przykład no nigdy mi nie przypasował..
    Wsiadając do fiata odczuwam wszechobecną tandetę.. Może to tylko kwestia odczucia..
    Ale ja źle się czuje we fiacie.. A dla mnie to bardzo ważny punkt, by dobrze się czuć w środku..
    natomiast wsiadam np do o wiele starszego BMW E36 i odczuwam jakby te auto było robione na moją miare, estetyka, ergonomia.. Choć akurat ten model troche w polsce ma spapraną opinie przez " tuningowców" .
    Czy to Stilo, punto czy panda - Fiat ma dla mnie okropne wnetrza, robione jakby od niechcenia.. Ale jak wyżej wspomniałem.. Może to tylko kwestia gustu..

Do autora tematu, jako, że będzie to Twój pierwszy samochód.. Nawet znajdując dobry egzemplarz musisz się szykować na wydatki na start..

Ja dwa tygodnie temu kupiłem upragnione BMW E39 - Stan naprawdę kolekcjonerski, no nie ma rzeczy do której można by się przyczepić, praktycznie jak nowy samochód.. A mimo to od dnia zakupu wydałem juz na nią ponad 3 tys zł.
    A to rejestracja, a to ubezpieczenie (bo się okazało ze druga rata niezapłacona) , serwis - oleje, płyny, paski. Opon zimowych nie było więc z racji wakacji taniej było kupić teraz.. Kilka zmian stylistycznych..
    Dlatego musisz miec swiadomość, niezależnie od tego co wybierzesz, że musisz być przygotowany na wydatki.. Bo auto to niestety skarbonka.. I co najgorsze ze co roku pakujesz w niego kase a on i tak z roku na rok tanieje :]

0
  • #25 06 Sie 2014 21:25
    tzok
    Moderator Samochody

nioop napisał:
    Ja dwa tygodnie temu kupiłem upragnione BMW E39 - Stan naprawdę kolekcjonerski, no nie ma rzeczy do której można by się przyczepić, praktycznie jak nowy samochód.. A mimo to od dnia zakupu wydałem juz na nią ponad 3 tys zł.
    No i właśnie - mając Fiata Punto za te 3 tys. wymieniłbyś kompletne zawieszenie, sprzęgło, rozrząd i może jeszcze by Ci coś zostało... popatrz choćby ile kosztuje komplet opon 13" albo 14" a ile 16" albo 17".
    nioop napisał:
    Wsiadając do fiata odczuwam wszechobecną tandetę.. Może to tylko kwestia odczucia..
    Ale ja źle się czuje we fiacie.. A dla mnie to bardzo ważny punkt, by dobrze się czuć w środku..
    Jeździłem Puntem ELX (wnętrze znacznie się różni względem wersji S czy SX), a obecnie Grande Punto (wnętrze Grande Punto czy Stilo jest dość plastikowe ale ładnie zaprojektowane, w porównaniu choćby z Fabią). Nie mam zastrzeżeń do jakości wykończenia tego wnętrza(plastiki są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości). W starym BMW nie siedziałem ale w Audi A4 B4, Astrze II czy Golfie IV wcale nie czułem się lepiej niż w Grande Puncie. Ogólnie jednak zgadzam się, że w aucie kierowca musi się czuć dobrze. Im starsze auto kupisz i im bardziej "prestiżowej" marki (BMW króluje, zaraz potem Audi) to tym te wydatki będą większe.

0
  • #26 06 Sie 2014 22:04
    nioop

Specjalista AGD

Ale i tutaj się nie zgodzę..
    Częsci silnika do BMW 520 są tańsze od Astry II z silnikiem 1.6 16V
    Wiem to z własnego doświadczenia..
    Opony faktycznie.. W Astrze miałem 14stki a w BMW 17 i róznica w cenie jest naprawdę duża..
    Jednak w Astrze około rok temu wymieniałem pompę wody za którą zapłaciłem 210zł, w BMW wymieniałem tydzień temu tą część i kosztowała 130zł. Naturalnie zawsze proszę o wyższą półkę częsci.. Podobnie z termostatem , do Astry 190zł do BMW 90zł.
    Wiadomo ze zawieszenie będzie droższe.. Bo zdecydowanie więcej elementów będzie ale jednak tutaj czuć za co płacimy.. W BMW nie ma róznicy czy jedzie się 20km/h czy 140km/h , zawsze cicho płynie po drodze..

Astra II również nie ma ciekawego wnetrza.. Jest według mnie lepsze od Fiata, tj materiały są lepsze.. Ale sam projekt deski jest zbyt "surowy"

0
  • #27 06 Sie 2014 22:22
    Daro4484
    Poziom 13  

hunter999 napisał:
    Honda Civic albo Accord jest dobra lub Toyota Avenssis

Witam, jak na razie to najlepsza propozycja, szczególnie accord...

0
  • #28 06 Sie 2014 22:42
    Alfred_92
    Poziom 32  

nioop napisał:
    Ale i tutaj się nie zgodzę..
    Częsci silnika do BMW 520 są tańsze od Astry II z silnikiem 1.6 16V
    Wiem to z własnego doświadczenia..

Niech zgadnę miał Kolega silnik X16XEL?? To zupełnie inna bajka niż X16XE jeżeli chodzi o ceny części.
    nioop napisał:

Astra II również nie ma ciekawego wnetrza.. Jest według mnie lepsze od Fiata, tj materiały są lepsze.. Ale sam projekt deski jest zbyt "surowy"

Fakt Astra II we wnętrzu wygląda jak Kadett, szczególnie jak usiądzie się na miejscu pasażera, ale w takim aucie nie o to się rozchodzi i porównywanie E39 do Astry II jest nie na miejscu.
    Fakt faktem że dla autora Astra II byłaby w miarę rozsądnym rozwiązaniem w odróżnieniu od E39.

0
  • #29 06 Sie 2014 23:07
    nioop

Specjalista AGD

Szczerze mówiąc to nie pamietam jaki był tam kod silnika..
    Oba są podobne.. Jednak ceny częsci rzekomo taniego w utrzymianiu samochody załamywały mnie z kazdą wymianą.. stąd też po przesiadce na BędzieszMiałWydatki klasy wyższej jestem miło zaskoczony..
    Porównałem te auta by obalić mit o tanich i drogich autach w utrzymaniu.. W tym wypadku jest odwrotnie by mogło się wydawać..

0
  • #30 06 Sie 2014 23:44
    Alfred_92
    Poziom 32  

nioop napisał:
    Szczerze mówiąc to nie pamietam jaki był tam kod silnika..
    Oba są podobne.. Jednak ceny częsci rzekomo taniego w utrzymianiu samochody załamywały mnie z kazdą wymianą.. stąd też po przesiadce na BędzieszMiałWydatki klasy wyższej jestem miło zaskoczony..
    Porównałem te auta by obalić mit o tanich i drogich autach w utrzymaniu.. W tym wypadku jest odwrotnie by mogło się wydawać..

Mam w domu Corsę B i miałem Golfa II i muszę powiedzieć że utrzymanie Corsy było tańsze niż Golfa (pomimo że ceny części do Golfa są śmiesznie niskie), nie bez znaczenia w takich przypadkach jest wiek i stan wyeksploatowania samochodu, dlatego też utrzymanie takiego Punto II w benzyniaku bez gazu będzie z reguły tańsze niż w przypadku e36.

0