Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wadliwa instalacja elektryczna vs UPS ActiveJet 850LCD

11 Lip 2014 19:38 1389 9
 • Poziom 5  
  Kłaniam się!
  Mam bardzo słabą instalację elektryczną w domu. Gniazdko, do którego podłączam komputer i sprzęt grający jest „zerowane” (tylko dwa kable w przewodzie). Za każdym razem gdy ktoś włączał światło w innym pomieszczeniu lub TV, słyszałem w głośnikach „klik” lub „strzał” (wieża ONKYO), najgorzej było z urządzeniami takimi jak szlifierka albo mikser kuchenny. Zmieniłem sprzęt komputerowy na potężny desktop, do tego dokupiłem UPS’a ActiveJet 850LCD. UPS jest podłączony
  do listwy antyprzepięciowej (chyba tylko z nazwy), a do wyjścia antyprzepięciowego UPS podłączyłem kolejną listwę w którą wpiąłem: komputer, monitor, wieżę i router. Myślałem że to załatwi problem, jednak dziś usłyszałem kolejny „klik” z kolumn przy włączeniu TV (telewizor znajduje się w innym pokoju).
  Bardzo boję się o nowy komputer. Czy mogę coś zrobić aby go jakoś chronić,
  czy te trzaski w kolumnach to nie jest nic groźnego?
 • Poziom 37  
  Tak nie może być!!! Ups i listwy przeciwprzepięciowej nigdy, przenigdy nie podłącza się do nieuziemionego gniazdka!!! Ten mostek między zerem a uziemieniem to jest kolejny (bez urazy) idiotyzm, prowadzący do śmierci, ponieważ jak pęknie mostek, na obuwie podłączonych urządzeń pojawi się napięcie sieciowe i jak ktoś się np. dotknie komputera może go zabić!!!! Co należy zrobić? Ano wezwać w trybie natychmiastowym elektryka, aby doprowadził tą instalację elektryczną do stanu używalności i przede wszystkim doprowadził trzecią żyłę ochronną i jeszcze najlepiej założył zabezpieczenie przed porażeniem, tzw. różnicówkę. Obecna instalacja w ogóle nie trzyma norm, ponieważ obecne przepisy wymagają obecności osobnego przewodu ochronnego i w tym momencie żaden fachowiec nie podpisze Ci się pod tym, że instalacja jest zdatna do użytku, w szczególności jak masz takie cyrki.
 • Poziom 5  
  Piotr,
  a co mogę w tym momencie z tym zrobić.
  Jest weekend i nikt mi teraz nie przyjedzie i nie zrobi tego. Mam „odzerować” to gniazdko? Pamiętam, że gdy nie było tego prowizorycznego uziemienia, to stary
  komputer potrafił „kopnąć”.
 • Specjalista elektryk
  Kolego Piotr160292, o czym Ty właściwie piszesz ?
  Słyszałeś chociaz o zerowaniu ochronnym ?
  Słyszałeś coś o stanie zastanym ?
  Zastanów się trochę, a później pisz bzdury.
 • Poziom 20  
  Piotr160292 napisał:
  Ten mostek między zerem a uziemieniem to jest kolejny(bez urazy) idiotyzm, prowadzący do śmierci

  Jakoś zanim weszły instalacje TN-S, w instalacjach typu TN-C zerowanie było na porządku dziennym i jakoś maszyny nie zabijały tabunów ludzi. Jeśli zerowanie jest poprawnie wykonane i instalacja ma poprawne parametry (rezystancja izolacji, impedancja pętli zwarcia) i jest dobrze dobrane zabezpieczenie, żeby był spełniony warunek SWZ to raczej przy normalnym poprawnym użytkowaniu nikt nie zginie:) A już największym idiotyzmem jest zdjęcie mostka i pozostanie bez żadnej ochrony. A co RCD to jest to tylko dodatek, a nie podstawa ochrony.
 • Poziom 37  
  Wiem, że RCD to jest dodatek, ale skoro już się podciągnie przewód ochronny, dlatczego by go nie wykonać? Poza tym to i tak nie zmienia faktu, że należy się zainteresować co jest powodem tych anomali opisanych przez autora.
 • Poziom 28  
  Piotr160292 napisał:
  , ale skoro już się podciągnie przewód ochronny,


  To poradź teraz skąd autor pytania ma podciągnąć zalecany przez Ciebie przewód.
 • Poziom 5  
  Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dodam jeszcze, że gdy nie było tego mostka w gniazdku, to pamiętam jak bardzo stary komputer potrafił „kopnąć”. Wręcz było wyczuwalne napięcie przy dotknięciu obudowy i np. kaloryfera. W tym momencie ten problem się nie pojawia.
 • Poziom 28  
  Jaaca napisał:
  W tym momencie ten problem się nie pojawia.  Ale stary komputer jest nadal obsługiwany ?
 • Poziom 5  
  Nie,
  stary się sfajczył kilka lat temu.