Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wadliwa instalacja elektryczna vs UPS ActiveJet 850LCD

11 Lip 2014 19:38 1389 9
  • Poziom 5  
    Kłaniam się!
    Mam bardzo słabą instalację elektryczną w domu. Gniazdko, do którego podłączam komputer i sprzęt grający jest „zerowane” (tylko dwa kable w przewodzie). Za każdym razem gdy ktoś włączał światło w innym pomieszczeniu lub TV, słyszałem w głośnikach „klik” lub „strzał” (wieża ONKYO), najgorzej było z urządzeniami takimi jak szlifierka albo mikser kuchenny. Zmieniłem sprzęt komputerowy na potężny desktop, do tego dokupiłem UPS’a ActiveJet 850LCD. UPS jest podłączony
    do listwy antyprzepięciowej (chyba tylko z nazwy), a do wyjścia antyprzepięciowego UPS podłączyłem kolejną listwę w którą wpiąłem: komputer, monitor, wieżę i router. Myślałem że to załatwi problem, jednak dziś usłyszałem kolejny „klik” z kolumn przy włączeniu TV (telewizor znajduje się w innym pokoju).
    Bardzo boję się o nowy komputer. Czy mogę coś zrobić aby go jakoś chronić,
    czy te trzaski w kolumnach to nie jest nic groźnego?
  • Poziom 37  
    Tak nie może być!!! Ups i listwy przeciwprzepięciowej nigdy, przenigdy nie podłącza się do nieuziemionego gniazdka!!! Ten mostek między zerem a uziemieniem to jest kolejny (bez urazy) idiotyzm, prowadzący do śmierci, ponieważ jak pęknie mostek, na obuwie podłączonych urządzeń pojawi się napięcie sieciowe i jak ktoś się np. dotknie komputera może go zabić!!!! Co należy zrobić? Ano wezwać w trybie natychmiastowym elektryka, aby doprowadził tą instalację elektryczną do stanu używalności i przede wszystkim doprowadził trzecią żyłę ochronną i jeszcze najlepiej założył zabezpieczenie przed porażeniem, tzw. różnicówkę. Obecna instalacja w ogóle nie trzyma norm, ponieważ obecne przepisy wymagają obecności osobnego przewodu ochronnego i w tym momencie żaden fachowiec nie podpisze Ci się pod tym, że instalacja jest zdatna do użytku, w szczególności jak masz takie cyrki.
  • Poziom 5  
    Piotr,
    a co mogę w tym momencie z tym zrobić.
    Jest weekend i nikt mi teraz nie przyjedzie i nie zrobi tego. Mam „odzerować” to gniazdko? Pamiętam, że gdy nie było tego prowizorycznego uziemienia, to stary
    komputer potrafił „kopnąć”.
  • Specjalista elektryk
    Kolego Piotr160292, o czym Ty właściwie piszesz ?
    Słyszałeś chociaz o zerowaniu ochronnym ?
    Słyszałeś coś o stanie zastanym ?
    Zastanów się trochę, a później pisz bzdury.
  • Poziom 20  
    Piotr160292 napisał:
    Ten mostek między zerem a uziemieniem to jest kolejny(bez urazy) idiotyzm, prowadzący do śmierci

Jakoś zanim weszły instalacje TN-S, w instalacjach typu TN-C zerowanie było na porządku dziennym i jakoś maszyny nie zabijały tabunów ludzi. Jeśli zerowanie jest poprawnie wykonane i instalacja ma poprawne parametry (rezystancja izolacji, impedancja pętli zwarcia) i jest dobrze dobrane zabezpieczenie, żeby był spełniony warunek SWZ to raczej przy normalnym poprawnym użytkowaniu nikt nie zginie:) A już największym idiotyzmem jest zdjęcie mostka i pozostanie bez żadnej ochrony. A co RCD to jest to tylko dodatek, a nie podstawa ochrony.
  • Poziom 37  
    Wiem, że RCD to jest dodatek, ale skoro już się podciągnie przewód ochronny, dlatczego by go nie wykonać? Poza tym to i tak nie zmienia faktu, że należy się zainteresować co jest powodem tych anomali opisanych przez autora.
  • Poziom 28  
    Piotr160292 napisał:
    , ale skoro już się podciągnie przewód ochronny,

To poradź teraz skąd autor pytania ma podciągnąć zalecany przez Ciebie przewód.
  • Poziom 5  
    Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dodam jeszcze, że gdy nie było tego mostka w gniazdku, to pamiętam jak bardzo stary komputer potrafił „kopnąć”. Wręcz było wyczuwalne napięcie przy dotknięciu obudowy i np. kaloryfera. W tym momencie ten problem się nie pojawia.
  • Poziom 28  
    Jaaca napisał:
    W tym momencie ten problem się nie pojawia.

Ale stary komputer jest nadal obsługiwany ?
  • Poziom 5  
    Nie,
    stary się sfajczył kilka lat temu.