Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z.4/64 - Co to za prostownik?

andrzejz78 11 Lip 2014 20:45 1578 8
  • #1 11 Lip 2014 20:45
    andrzejz78
    Poziom 18  

Kolega dał mi prostownik wymontowany z jakiejś przyczepy wojskowej Polska produkcja z lat 60-tych
    Z.4/64 - Co to za prostownik? Z.4/64 - Co to za prostownik? Z.4/64 - Co to za prostownik?

Szukam jakiegoś opisu lub schematu Google nic nie wiedzą

0 8
  • #2 11 Lip 2014 21:00
    karel21
    Poziom 27  

Nazwa producenta raczej powinna wyjaśnić, do czego mógł mieć zastosowanie.

0
  • #3 11 Lip 2014 21:19
    andrzejz78
    Poziom 18  

Nazwa producenta sprzętu medycznego nic nie mówi o zastosowaniu tego prostownika a tym bardziej co robił w wojskowym pojeździe :wink:

Szukam jakiegoś opisu lub schematu a w szczególności parametrów transformatorów
    Mam zrobic z niego normalny prostownik i zastanawiam się czy naprawić istniejący układ czy pozostawić tylko trafa a reszta nowa

0
  • #4 11 Lip 2014 21:39
    karel21
    Poziom 27  

Wojsko również używało/używa sprzęt medyczny.A to ,to pewnie resztki z jakiegoś likwidowanego magazynu ze starym sprzętem (pewnie jakiś szpital polowy).
    Schematu pewnie nigdzie nie dostaniesz, ale ze zdjęć widać że oprócz traf, selenów i tych rezystorów, nic tam więcej nie ma.Więc schemat byłby raczej prosty.
    Moc tego prostownika to 360 Wat, więc teoretycznie coś już wiadomo o tych transformatorach (a może są jednak na nich jakieś dane).
    Sprawdż jak są wyprowadzone uzwojenia pierwotne.

0
  • #5 11 Lip 2014 21:43
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

[quote="andrzejz78"]Google nic nie wiedzą[/quote
    To nie prawda fabryka istnieje i ma się dobrze , może ich zapytać.
    Wygląda na prostownik buforowy .
    http://www.famed.pl/

0
  • #6 11 Lip 2014 22:13
    andrzejz78
    Poziom 18  

Trafa bez oznaczeń Nie podłączałem bo jest trochę potopionych przewodów
    Pierwotne są tylko dwa wyjścia więc nie ma problemu Wtórne są też dwa ale jest też trzecie i do niego dochodzą dwa przewody grube Niestety nie wiele było widać bo te są akurat w dużej koszulce
    A jaką te seleny mogą mieć wytrzymałość prądową? Może warto ich zostawić...

0
  • #7 11 Lip 2014 22:24
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Przecież jest internet .
    Spadek napięcia w kierunku przewodzenia na złączu selenowym wynosi nie mniej niż 0,4 V (na złączu kuprytowym – ponad 0,2 V). Przy projektowaniu układów z użyciem prostowników selenowych (w zależności od ich konstrukcji, głównie od sposobu odprowadzania ciepła ze złącza) nie przekracza się na ogół prądów przewodzenia rzędu pojedynczych miliamperów na cm² powierzchni płytki. Często stosy selenowe budowane są w postaci nierozbieralnych bloków trwale zalanych nieprzewodzącą żywicą epoksydową lub plastikiem; inne rozwiązania pozwalają na swobodny przepływ powietrza i rozpraszanie ciepła pomiędzy poszczególnymi płytkami stosu, wówczas dopuszcza się gęstość prądu przewodzenia do 50 mA/cm² (prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych prądem 20 A musiał zatem być zbudowany z płytek o powierzchni sięgającej 400 cm², czyli o wymiarach 20×20 cm) kosztem jednak spadku napięcia na jednej płytce dochodzącego do 1,2 V. Wadą prostowników selenowych – prócz dużych rozmiarów i stosunkowo dużego ciężaru – jest także dość duża zależność parametrów prostownika od temperatury, niska dopuszczalna temperatura pracy (do 75 °C) i relatywnie duży prąd wsteczny – rzędu 100 μA na każdy cm² powierzchni płytki (przy napięciu wstecznym 10 V).

0
  • #8 16 Lip 2014 20:50
    andrzejz78
    Poziom 18  

karel21 napisał:

Wojsko również używało/używa sprzęt medyczny.A to ,to pewnie resztki z jakiegoś likwidowanego magazynu ze starym sprzętem (pewnie jakiś szpital polowy)
    Zgadłeś
    Prostownik pochodzi z "nówki sztuki" przyczepy/szpitala polowego Ani razu nie był użyty a został wycofany Wszystko zakonserwowane aż żal demontować wyposażenia

Postanowiłem go nie przerabiać tylko go naprawiłem i jest prawie jak fabryczny Przy okazji trochę się przyjrzałem trafom
    Dwa trafa z odczepem po środku Żadnych oznaczeń Drut chyba 4mm2 owijany bawełną
    Napięcie na wyjściu prostownika jak i na drugim wyjściu "odbiornik" 14,6-14,7V Nie miałem pod ręką akumulatora żeby sprawdzić prąd ładowania ale na krótkim zwarciu zegar pokazuje powyżej 40A
    Jutro podłączę akumulatory coś około 200Ah to się przekonam jak on się sprawdzi w pracy

0
  • #9 17 Lip 2014 21:37
    andrzejz78
    Poziom 18  

Dziwny ten prostownik Po podłączeniu do akumulatora napięcie z 14,6V wzrosło do 15V przy prądzie 15A
    Po zejściu prądu do 10A napięcie wzroslo do 16,5V Dalej nie ładowałem bo nie wiem co na to akumulator

0
  Szukaj w 5mln produktów