Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sirio ML 145 - Strojenie anteny

11 Lip 2014 22:34 3282 14
  • Poziom 2  
    Witam.

Kilka dni temu kupiłem antenę Sirio ML 145 na podstawie magnesowej. Niestety mam pewne problemy z jej zestrojeniem. Antena jest podpięta do radia President Harry II Classic. SWR na pierwszym kanale wynosi prawie ok 2.8, natomiast na czterdziestym - ok 1.8. Jak rozumiem oznacza to, że antena jest za krótka. Jednak nawet przy maksymalnym wysunięciu promiennika SWR nieznacznie się zmniejsza (do ok. 1.5 na kanale 40), a różnica między 1 a 40 kanałem nadal wynosi 1.

Antena jest nowa, z naklejoną oryginalną folią oraz gumowym ochraniaczem na podstawie magnesowej. Próbowałem różnych pozycji na dachu (którego powierzchnia jest nieco ograniczona przez szyberdach), jednak SWR nie uległ zmianie. W czasie przesuwania anteny zauważyłem, że dotknięcie dłonią cewki znacząco obniża wartość SWR - czy to normalne? Moc wyjściowa radia zarówno na 1 jak i 40 kanale wynosi 3 waty (na wyłączonym silniku). Miernik, którego użyłem do pomiarów to Diamond SX-600.

Z góry dziękuję kolegom za pomoc!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Tak, oczywiście miernik został skalibrowany przed pomiarem. Jak pisałem w pierwszym poście, wydłużanie promiennika niewiele zmienia jeśli chodzi o odczyt SWR. Różnica w pomiarach na kanale 1 oraz 40 zawsze wynosi ok 1, a wydaje mi się, że pomiar na skrajnych kanałach powinien (tak jak napisałeś) być zbliżony.
  • Poziom 2  
    Antena jest oryginalna (sprawdzałem zdrapkę). Kabel jest prawidłowo połączony z podstawą magnesową i nie jest uszkodzony.
  • Poziom 9  
    Zestroic czy starać się za wszelka cenę dopasować?
    Bo wybacz, ale pojemnością to Ty raczej anteny nie zestroisz
  • Poziom 18  
    To rezonans jej wypada prawie na 10m, jedyna rada,aby skutecznie antena pracowała potrzeba dołożyć ok.trzy zwoje do cewki, a następnie stroić długością promiennika.
  • Poziom 10  
    Jeśli antena jest nowa, a sprzedawca udzielił gwarancji, to poprosił bym o wymianę na inny egzemplarz. Miałem kiedyś taką antenę i stroiła się idealnie. Swr na krańcach pasma nie przekraczał 1,3
  • Poziom 9  
    Olku, będę zobowiązany za jakieś info dotyczące strojenia anteny pojemnościa.
    Bo używanie pojemności do skompensowania składowej indukcyjnej to jedno ,ale strojenie.
    Bede wdzięczy za jakis link do literatury, człowiek się całe zycie jak widać uczy
  • Poziom 9  
    No widzisz, trudno w sieci odróżnić ziarno od plew. Troche już poczytałem ale tam takich rewelacji nie było. Miałem nadzieje na odrobine pomocy, jak to na forum, on ale trudno.