Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputer nie odpala systemu windows 7

daniello1704 13 Lip 2014 08:27 7464 35
  • #31 13 Lip 2014 08:27
    linuks
    Spec od komputerów

Jeżeli nie pomoże photorec to można wysłać ale to duża kasa.
    Nadpisanych danych przez klonowanie oczywiście nie odzyskają bo nadpisanych danych NIKT nie odzyska.
    Podziękuj "serdecznie" temu kto Ci poradził to klonowanie. Za taką poradę bez wyraźnego ostrzeżenia ,że pliki na dysku docelowym zostaną bezpowrotnie usunięte powinien dostać bana
    Pozdrawiam

• Sklep HeluKabel
  • #32 13 Lip 2014 09:46
    daniello1704
    Poziom 21  

No to przestroga dla innych by nie kombinować z dyskami na których ma się cenne dane.

• Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #33 13 Lip 2014 10:34
    linuks
    Spec od komputerów

Jeżeli już trzeba zrobić klona na dysk na którym są dane to zawsze dysk-plik (po upewnieniu się ,że jest wystarczająco dużo wolnego miejsca ) a nigdy dysk-dysk bo efekt jak wyżej.
    Pozdrawiam

• #34 14 Lip 2014 20:32
    daniello1704
    Poziom 21  

Kończąc temat przewodni by zostało coś pozytywnego dla potomnych parę słów. Jeśli po włączeniu komputera miga wam biała kreska i nie uruchamia się system, a w biosie i/lub z live cd zdiagnozujecie, że dysk jest wykrywany i raport SMART jest w porządku to z pewnością macie problem z sektorem rozruchowym Windows (w moim przypadku win7) i należy za pomocą płyty instalacyjnej Windowsa bądź kopii bezpieczeństwa wybrać opcję napraw komputer i dalej wiersz poleceń i wpisać kolejno:
    bootrec/fixmbr
    bootrec/fixboot
    bootsect/nt60/ SYS
    bootsect/nt60/ ALL
    Dwa ostatnie polecenia naprawy sektorów rozruchowych dysków u mnie zadziałały i komputer normalnie startuje z dysku twardego.
    Oczywiście zaraz ktoś napisze, że kopie bezpieczeństwa Windowsa są do kitu- zgadzam się- teraz będę robił programami z linuxa polecanymi przez użytkowników.

Co do mojego klonowania dysku systemowego na inny dysk przenośny. Oczywiście zrobiłem wielką gafę i skasowane dane będzie ciężko odzyskać jeśli już coś się będzie dało. Mam parę przemyśleń i pytań bo podrążyłem temat odzyskiwania danych.
    Moje wnioski:
    Przy wszelkich operacjach na partycjach dyskowych (odzyskiwanie danych, zmiana właściwości partycji-) pierwszą rzeczą jest tworzenie kopii po sektorowych w celu ochrony danych.
    Gdy tracimy dane z pulpitu lub ogólnie partycji systemowej najważniejsze by nie odpalać systemu normalnie bo tym sposobem tracimy kasowane dane bo są nadpisywane przez tworzone nieustannie pliki systemowe. Wtedy nie róbmy żadnych instalacji programów do odzyskiwania danych z pozycji systemu. Należy albo odpalić programy do odzysku i kopiowania z płyty live cd bądź przepiąć dysk do innego kompa i wtedy działać (kopia i odzysk danych z kopii).

Inaczej ma się sprawa z partycjami nie systemowymi (???proszę mnie poprawić jak źle myślę) bo na nich pliki nie są nadpisywane podczas pracy systemu. W wypadku partycji niesystemowych , bądź dysków przenośnych usb można bezpiecznie odzyskiwać dane z poziomu systemu ( instalując programy odzyskujące na dysku systemowym). Dopiero bezpośrednia ingerencja w te partycję np zapisanie nowych danych ,formatowanie spowoduje nadpisanie danych na skasowane wcześniej. Czyli (?)jeśli próbuję odzyskiwać dane z dysku przenośnego usb hdd różnymi programami do odzysku i nie robię innych operacji z tym dyskiem tj. nie nagrywam nowych plików, to tym skasowanym danym nic teoretycznie = nie powinno się dziać??
    Proszę mnie poprawić i uświadomić jak źle myślę. Czekam na komentarze bo pragnę poznać zdanie fachowców.

• #35 20 Lip 2014 15:14
    linuks
    Spec od komputerów

Zalecane jest zamykanie windowsa przez reset lub odłączenie zasilania w takim przypadku. Normalne wyłączenie komputera powoduje ,że na dysku są zapisywane pliki i mogą nadpisać te utracone.
    W Twoim przypadku użyj photorec
    Poniżej zasymulowana podobna sytuacja.
    Jeżeli system się nie uruchamia to wszystko robimy z live.
    Po uruchomieniu komputera z CD/pena sprawdzamy jak są widoczne dyski. W tym przykładzie dysk z uszkodzonym systemem plików to sda. Odzyskiwane dane będą na dysk sdb na partycję sdb1.

Jak widać DMDE nie rozpoznaje plików. Więc uruchamiamy photorec i wybieramy typy plików do odzyskania oraz podajemy ścieżkę do zapisania odzyskanych plików.
    Wcześniej musimy utworzyć katalog do którego zamontujemy partycję na którą będziemy zapisywać pliki. W tym przypadku to sdb1
    W czasie odzyskiwania można podglądać odzyskane pliki.

Trwa to długo ale nic tu się nie da przyśpieszyć. Czekamy aż zakończy i sprawdzamy odzyskane pliki. Niestety nazwy plików będą przypadkowe. Wygodnie jest posegregować odzyskane pliki wg rozmiaru to pominiemy wszystkie miniaturki,ikony itp małe pliki.

Jak widać pliki zostały odzyskane z dysku w którym nadpisane zostało ok 10 % począwszy od sektora 0.
    Pozdrawiam

• #36 20 Lip 2014 15:49
    daniello1704
    Poziom 21  

Dodam że nie uruchamiajmy dodatkowych programów obciążających pracę komputera, gdyż to ZNACZĄCO wydłuża czas skanowania dysku programem photorec. Podglądane pliki w folderze docelowym można przeglądać i niepotrzebne usuwać na bieżąco podczas pracy programu. Nazwy plików ulegną zmianie to jest niekwestionowanym mankamentem photorec, do odzyskania mniejszej liczby zdjeć/plików polecam EaseUS.