Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy na tej lini pójdzie VDSL?

12 Lip 2014 13:50 2442 7
  • Poziom 10  
    Witam.

Posiadam linie TP/Orange na której aktualnie posiadam internet i telefon u innego operatora. W zwiazku z tragiczną jakością obsługi zamierzam wrócić do Orange i tu moje pytanie czy opcja VDSLa 40Mbits wchodzi w grę. Strona orange mówi iż nawet do 80mbits może pójść a w centralce są wolne porty bo rozmawiałem ze znajomym ze Sprinta. Do centralki jest 550m ale kablem możliwe że ze 100m więcej. Poniżej zrzut parametrów lini z routera. Sądzicie iż 40Mbits da radę?

DSL Status: Connected
    DSL Modulation Mode: MultiMode
    DSL Path Mode: Interleaved
    Downstream Rate: 7450 kbps
    Upstream Rate: 637 kbps
    Downstream Margin: 26 db
    Upstream Margin: 14 db
    Downstream Line Attenuation: 15 db
    Upstream Line Attenuation: 2.5 db
    Downstream Transmit Power: 12 db
    Upstream Transmit Power: 20 db
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Oczywiście że pójdzie. Masz tłumienie tylko 15 dB a ono wynika z odległości i stanu instalacji i ono głównie określa maksymalną prędkość transmisji. Jak poprawisz instalację telefoniczną w domu to będzie mniej niż 14 dB. Przy twoim tłumieniu 15 dB powinno pójść bez problemu 40 mega na VDSL dla Neostrady 20-80M VDSL (jeśli taką usługę wybrałeś) . Neostrada 20-80M VDSL odległość maksymalna 1246 metrów od centrali przy tłumieniu 14,2 dB (patrz plik tablice zasięgów 2014).

Nie wiem jaką usługę będziesz brał jeśli usługę DSL 40 mega (stały adres IP) to najprawdopodobniej dostaniesz "oszukanego" DSL do 40 mega w technologi ADSL2+
    czyli DSL up to 40M normal - ADSL gdzie maksymalna prędkość wynosi 25 Mega.
    Za parę złotych, np 20 zł, technicy na miejscu u ciebie mogą cię przełączyć na "normalnego" DSL w technologii VDSL (DSL up to 40M normal - VDSL) wtedy będziesz miał pełne 40 Mega.
    Załączniki:
  • Poziom 10  
    Rozumiem. Dzięki za odpowiedź. W domu już nic nie poprawię bo instalacja ma 5 lat. Kwestia kabla do centralki może mieć tu znaczenie gdyż był ostatnio zerwany (tern wiejski, rolnik ściągnął go opryskiwaczem) i z tego co wiem od znajomego ze Sprintu mają kłaść go w ziemię w ciągu 2 lat. Nastawiam się na opcje 40 Mbits a jak da radę to 80Mbits i mówię tu o Neostradzie którą oferuję Orange na swojej stronie. Generalnie dopiero badam temat i chciałem się dopytać co i jak. Z modemów rozumiem iż DGT bedzie najlepszym rozwiązaniem?
  • Poziom 18  
    Tak DGT VDSL jest najlepszy jak go już masz. Jeżeli miałbyś kupić to cena za używany ponad 200 zł to nie warto. Nowych Orange już nie oferuje. (bo DGT to przecież polskie a sagemcom to francuskie produkowane w chinach)

Wtedy warto wsiąść w dzierżawę (własność Orange) modem Orange FunBox
    (lepsza wersja sagemcoma)Opłata miesięczna dla FunBox neostrady 20-80 mega to tylko 1 zł miesięcznie. Czyli na dwa lata masz 24 zł. A jak ci się zepsuje(np po burzy ) to za darmo ci wymieniają na nowy.

Orange oferuje także modem LiveBox 3.0 lepszy niż Fun Box lecz droższy w dzierżawie bo aż 10 zł na miesiąc wiec nie warto bo za drogo.

Orange oferuje także za 59 zł jednorazowo na własność modem sagemcom fast 3764 VDSL - całkowite badziewie, którego nie warto brać. (nawiązuje połączenie z internetem nawet 5 minut po restarcie i synchronizuje się na niższe prędkości niż DGT)
  • Poziom 2  
    Witam,

podczepiam się pod temat - w tej chwili mam umowę z Netią na dzierżawionym łączu TPSA/Orange i kusi mnie powrót do Orange. Ostatnio otrzymałem od nich ulotkę o możliwości podłączenia do Neostrady Fiber w mojej lokalizacji. Na chwilę obecną na lini mam następujące prametry:

DSL Status: Connected
    DSL Modulation Mode: ADSL2+
    DSL Path Mode: Interleaved
    Downstream Rate: 12643 kbps
    Upstream Rate: 1096 kbps
    Downstream Margin: 6 db
    Upstream Margin: 6 db
    Downstream Line Attenuation: 24 db
    Upstream Line Attenuation: 5 db
    Downstream Transmit Power: 11 db
    Upstream Transmit Power: 22 db

Niestety nie wiem, które parametry są istotne i jak czytać ww. tablice, stąd też pytanie na jakie prędkości mogę liczyć przy przejściu na VDSL (podobno "po kablu" jestem ok. 1,5 km od centrali…)?
  • Poziom 2  
    mkomko napisał:
    Wwitam 24 dB to ok 2,2 km kabla miedzianego
    fiber-to dostęp po swiatłowodzie . masz takowy?
    Orange dużo obiecuje ...

na 100% nie mam dostępu do światłowodu - kabel w ulicy i do domu mam miedziany…
    Oprócz wspomnianej ulotki od Orange sprawdzałem tez dostępność usług na Link
    Wg ww strony mam dostęp do Neostrady 20 Mb/s i 80 Mb/s - pytanie na ile takie informacje są miarodajne?
    Wracając do pytania - czy możliwe będzie na takich parametrach podłączenie do VDSL i ew. na jaką maksymalną prędkość upload i download mogę liczyć?