Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz z LMT317t oraz wyprowadzenie z 7805 na Atmege8

Ketron 12 Lip 2014 16:13 810 4
  • #1 12 Lip 2014 16:13
    Ketron
    Poziom 10  

Witam,
    Przestudiowałem sporo tematów na elektrodzie odnośnie konstruowania swojego pierwszego zasilacza z regulacją napięcia. Uznałem że nadszedł czas samemu coś takiego zrobić (jako że się dopiero uczę wolę zapytać tych co umieją :)), otóż schemat jest taki co zawsze, chciałbym się dowiedzieć czy rezystory wraz z potencjometrem B 5kOhm pozwolą mi na zasilanie około 3.1V-29? (górna granica jest dla mnie mniej ważna, transformator da mi 24VAC). Maksymalne obciążenie prądowe jakie przewiduje to 600mA (bez 150mA na Atmege z wyświetlaczem). Moją modyfikacją jest układ LM7805 stabilizujący 5V na w/w Atmege która będzie mierzyła aktualne napięcie na wyjściu zasilacza.
    Jest to poprawny schemat? Na wyjściu 7805 podpiąć mały rezystor żeby napięcie nie przekroczyło 5V?

Jeszcze przy okazji jak czytałem o doborze kondensatorów napotkałem się na coś takiego jak bocznikowanie kondensatorów oraz używanie (zamiast elektrolitów) kondensatorów MKPx2, nie znalazłem pełnej odpowiedzi dlatego zwracam się z prośbą czy ktoś jest w stanie wyjaśnić to chociaż pobieżnie lub poratować linkiem?

Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 12 Lip 2014 16:45
    kuuczoo
    Poziom 26  

Witam
    Po pierwsze wywal R3. Tym rezystorem ograniczasz regulację napięcia od dołu do 5V. C5 też jest raczej zbędny przy prądach jakie zamierzasz osiągnąć...
    Proponuję też dodać w szereg z potencjometrem jeszcze jeden 10x mniejszy do regulacji dokładnej napięcia. Na prawdę się przydaje...

0
  • #3 12 Lip 2014 19:52
    Ketron
    Poziom 10  

Witam,
    Dziękuję za odpowiedź, zastosowałem się do rad oraz dodałem drugi potencjometr liniowy (niestety najmniejszą wartość jaką mogę osiągnąć to 1k).

Chciałbym się przy okazji jak taki schemat zabezpieczyć przed prądem zwarcia?
    Zastosować tranzystory/diody czy się tym nie przejmować bo LM317t ma takie zabezpieczenie?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lip 2014 22:52
    kuuczoo
    Poziom 26  

Schemat poprawiłem. Potencjometr był źle wpięty. 500 Ohm (470) to +-2.5V regulacji. Przy 1k będzie +-5V. Jeśli Ci to nie przeszkadza to ok. Dla mnie nawet te 2.5V czasami jest niewygodne...
    Zasilacz z LMT317t oraz wyprowadzenie z 7805 na Atmege8

Co do ograniczenia prądowego się nie wypowiem. Musi kolega poszukać w schematach innych. Ja w swoim zasilaczu na lm350 (większy brat lm317, do 3A) nie stosowałem nic z tych rzeczy ...

0
  • #5 13 Lip 2014 00:06
    Ketron
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź,
    Im mniejsza regulacja tym lepiej, problem polega na tym że w okolicy najmniejszy potencjometr jaki jestem w stanie kupić to właśnie 1k. Co prawda są 470R ale to montażowe. Chyba że uda mi się jakimś cudem z demontażu pozyskać mniejszy :)

Pozdrawiam.

0