Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Julia Stereo - Dziwne napięcia w głowicy UKF

kaczofan33 12 Lip 2014 17:38 4182 4
  • #1 12 Lip 2014 17:38
    kaczofan33
    Poziom 11  

Witam,
    próbuje ostatnio doprowadzić do lepszego stanu radio Unitra Julia Stereo. Przy sprawdzaniu napięć ze schematem zauważyłem, że w głowicy UKF na tranzystorze T104 napięcia zamiast tych w schemacie są (z tego co pamiętam) około 0,5 V (podobnie na T105). Wylutowałem go, sprawdziłem, wlutowałem, można powiedzieć poprawiłem kilka innych lutów, sprawdziłem napięcia i jest ok. Mierzę napięcia na T101 a tu ku mojemu zdziwieniu... około 0,5 V na każdym złączu (a wcześniej mierzone napięcia były wyższe i chyba mniej więcej zgodne ze schematem). Radio gra ale te napięcia nie dają mi spokoju. Próbowałem omomierzem sprawdzić kondensatory C103 i C120 ale bez wylutowywania z płytki - miernik pokazuje inne wartości. Czy to tu może leżeć problem? Jak myślicie, gdzie szukać usterki?
    P.S.
    Żeby było łatwiej podam linki do schematu części, która mnie interesuje i całości:
    Unitra Julia Stereo - Dziwne napięcia w głowicy UKF Unitra Julia Stereo - Dziwne napięcia w głowicy UKF

0 4
  • #2 13 Lip 2014 00:01
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Według mnie powinieneś odpuścić, ten typ tak już ma. Swego czasu miałem toto u siebie. Owszem ładnie sie prezentuje ale pod względem technicznym to jest dno i pół metra mułu. Głowica dwusystemowa na "górnym" UKF-ie pracująca w NRD-owskim zakresie do 104 MHz. Na początek należało by ja przestroić w zakres 88 do 108 MHz i poprawić parametry typu czułość i selektywność. Taka robota równa sie zaprojektowaniu nowej głowicy. Dlatego nie polecam bo szkoda nerwów. Owszem obudowa ładna więc można by ewentualnie zaprojektować na współczesnych elementach całkowicie nową konstrukcję, ale modernizować tego starocia...? Jak popatrzysz po obudowie to zewnętrzne okładziny są przykręcone na śrubki zmalowane farbą. Typowa skrytka przemytnicza stosowana w dawnych czasach. Owszem jest to kawał historii, bo wciśnięcie obu przycisków UKF jednocześnie pozwalało w tamtym czasie na nasłuch Policji przez służby Solidarności. Dlatego warto radio zachować. Powodzenia!

0
  • #4 01 Sie 2014 23:40
    Andrzej L.
    Poziom 26  

już bez oczerniania tej oryginalnej głowicy. Klasą porównywalna z poczciwą GFE-105 z Zodiaka i Toski.
    Przy braku w okolicy bardzo mocnego nadajnika pracuje bez zastrzeżeń.

W czym problem, że się nie zgadzają napięcia skoro ponoć działa?
    Jesteś pewien, że miernik ci dobrze wskazuje? Niektóre lubią głupieć w torach w.cz.
    Porównałeś dokładnie obsadę rezystorową czy na płytce masz dokładnie te same wartości co na schemacie? Schemat to jedno, a w praktyce często się okazywało, że w procesie produkcji wlutowano inne wartości, bo nastąpiła drobna modyfikacja produktu.

0
  • #5 05 Sie 2014 21:16
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Radiowiec 2 napisał:
    Owszem jest to kawał historii, bo wciśnięcie obu przycisków UKF jednocześnie pozwalało w tamtym czasie na nasłuch Policji przez służby Solidarności. Dlatego warto radio zachować. Powodzenia!

Proszę mi powiedzieć jakim cudem można wcisnąć oba przyciski ukf ? , skoro jednym przyciskiem był przełączany oirt i ccir.

1