Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik mocy audio wzmacniacza...

elmer2 22 Apr 2005 21:09 1398 7
Tespol
    elmer2
    Level 28  
    Witam

Użyłem juz funkcji Szukaj i raczej nie znalazłem satysfakcjonującej mnie informacji.

Czy istnieje jakis w miare prosty sposób na zmierzenie mocy wyjściowej RMS i MAX wzmacniacza przy na głośniku...? Nie che stosować obciażenia zastępczego bo jego koszt w postaci rezystorów mocy jest przytłaczający :( .

pozdr
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    denooky
    Level 20  
    Wydaje mi sie, ze najprostsza metoda bedzie oscyloskop, ale chyba tylko teoretycznie, bo w praktyce nie kazdy posiada takie cudo...
  • Tespol
    micho a
    Level 35  
    do tych 50-paru zł wolałbym dorzucić troche i np za 70-90 zł kupić radziecki oscyloskop kr przyda sie też o wieluuuuuuuuu innych rzeczy niż tylko pomiar mocy wzmaka można bedzie tym oscyloskopem tony sprzętu naprawiać ja sie właśnie szykuje do zakupu :D:D:D

jeżeli jednak zależy ci TYLKO i wyłacznie na pomiarze mocy i masz mało kasy to weż ten miernik
    kalasz20
    Level 26  
    Witam.
    Zamiast rezystorów można używać spirali oporowej z farelek , piecyków itp. Ja używam 4 x 16ohm równolegle = 4ohmy. Tanio i duża obciążalność.
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    sumi
    Level 17  
    a czy ten miernik za 50zl. bierze pod uwage moment pojawiania sie znieksztalcen? ja mierzac zawsze podlaczam oscyloskop i wtedy sprawdzam ile mozna go wysterowac. po przesterowaniu latwo mozna zawyzyc moc oddana. robia sie prostokaty , czyli duze wypelnienie i moc szybko rosnie.
    micho a
    Level 35  
    bartezz na allegro są to je kr70 bodajże jeden z najpopularniejszych oscyloskopów w co 2 serwisie taki mają koszt na allegro ( bez przesyłki ) to od 65 zł cały sprawny raz widziałęm do nawet 150-160 z pełnym oprzyrządowaniem ( ze 2 sondy jakieś przystawki itp )

no bo np 2 kanałowy goldstar to już 1000 zł około ale do audio w 3/4 jeden kanał wystarcza a oscyloskopem prawie góry możesz przestawiać :D

możesz mierzyć napięcia przebiegi częstotliwośc przesunięcie fazowe słówem chyba wszystko co najważniejsze z wyjątkiem prądu i temperatury