
Ostatnio dosyć popularne stają się mini-komputery takie jak Raspberry Pi czy Beagle Board, na których można zainstalować system Linux i zbudować w oparciu o nie różne ciekawe urządzenia. Są jednak jeszcze entuzjaści budowy wszystkiego od podstaw i dzięki chociażby Henrikowi mamy możliwość przekonać się, ze zbudowanie komputera na bazie ARMa w obudowie BGA wcale nie musi być niewykonalne dla hobbystów.
Autor projektu stwierdził, że najlepsze procesory dostępne są niestety w obudowach BGA, które posiadają połączenia rozmieszczone od spodu obudowy, co już wymaga stosowania lutowania rozpływowego. Innym problemem, z którym należy się zmierzyć to sam projekt wielowarstwowej płytki PCB, w której wszystkie ścieżki i przelotki muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby nie powodować zwarć podczas procesu lutowania z wyprowadzeniami procesora.
Henrik stworzył własny mini komputer na bazie procesora AT91SAM9N12 w obudowie LFBGA z 217-toma wyprowadzeniami. Akurat ten procesor został wybrany ze względu na fakt, że jest to najtańszy z ARMów z funkcją zarządzania pamięcią, która jest niezbędna dla działania systemu Linux. Pamięć DDR2 została także wybrana w obudowie BGA ponieważ była tańszym rozwiązaniem.
Na swojej stronie Henrik dzieli się doświadczeniami dotyczącymi problemu projektowania płytki PCB, lutowania rozpływowego procesora i pamięcią w obudowie BGA oraz problemów z oprogramowaniem płytki.
Krok po kroku autor przedstawia proces nanoszenia z użyciem masek pasty na pola lutownicze, a następnie lutowania z użyciem piecyka. Zainstalowanie Linuxa na tego typu procesorze też nie jest proste i wymaga odpowiedniej wiedzy, którą autor podzielił się na stronie. Znajdziemy tam opis jak korzystając z systemu przeznaczonego na płytkę rozwojową z innym procesorem (AT91SAM9260EK) poradzić sobie z bootloaderem, a później skompilować jądro Linuxa do najnowszej wersji i wgrać na płytkę korzystając z portu USB.
Na stronie udostępniono wszystkie pomoce niezbędne do wykonania płytki: schematy, projekt PCB oraz pliki oprogramowania. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.





Źródło http://hforsten.com/making-embedded-linux-computer.html [/b]
Cool? Ranking DIY