Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA

mi_ma 12 Jul 2014 20:40 4776 3
Altium Designer Computer Controls
  • Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA

    Ostatnio dosyć popularne stają się mini-komputery takie jak Raspberry Pi czy Beagle Board, na których można zainstalować system Linux i zbudować w oparciu o nie różne ciekawe urządzenia. Są jednak jeszcze entuzjaści budowy wszystkiego od podstaw i dzięki chociażby Henrikowi mamy możliwość przekonać się, ze zbudowanie komputera na bazie ARMa w obudowie BGA wcale nie musi być niewykonalne dla hobbystów.
    Autor projektu stwierdził, że najlepsze procesory dostępne są niestety w obudowach BGA, które posiadają połączenia rozmieszczone od spodu obudowy, co już wymaga stosowania lutowania rozpływowego. Innym problemem, z którym należy się zmierzyć to sam projekt wielowarstwowej płytki PCB, w której wszystkie ścieżki i przelotki muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby nie powodować zwarć podczas procesu lutowania z wyprowadzeniami procesora.
    Henrik stworzył własny mini komputer na bazie procesora AT91SAM9N12 w obudowie LFBGA z 217-toma wyprowadzeniami. Akurat ten procesor został wybrany ze względu na fakt, że jest to najtańszy z ARMów z funkcją zarządzania pamięcią, która jest niezbędna dla działania systemu Linux. Pamięć DDR2 została także wybrana w obudowie BGA ponieważ była tańszym rozwiązaniem.
    Na swojej stronie Henrik dzieli się doświadczeniami dotyczącymi problemu projektowania płytki PCB, lutowania rozpływowego procesora i pamięcią w obudowie BGA oraz problemów z oprogramowaniem płytki.
    Krok po kroku autor przedstawia proces nanoszenia z użyciem masek pasty na pola lutownicze, a następnie lutowania z użyciem piecyka. Zainstalowanie Linuxa na tego typu procesorze też nie jest proste i wymaga odpowiedniej wiedzy, którą autor podzielił się na stronie. Znajdziemy tam opis jak korzystając z systemu przeznaczonego na płytkę rozwojową z innym procesorem (AT91SAM9260EK) poradzić sobie z bootloaderem, a później skompilować jądro Linuxa do najnowszej wersji i wgrać na płytkę korzystając z portu USB.
    Na stronie udostępniono wszystkie pomoce niezbędne do wykonania płytki: schematy, projekt PCB oraz pliki oprogramowania. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.

    Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA Płytka rozowjowa z procesorem ARM w obudowie BGA


    Źródło http://hforsten.com/making-embedded-linux-computer.html [/b]

    Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    Offline 
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 802. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    gbd.reg
    Level 21  
    Lutowanie BGA to nie jest jeszcze taka tragedia, wystarczy sobie złożyć "reflow oven" z piecyka elektrycznego (nawet takiego halogenowego z termoobiegiem) i sterownika, który można kupić do 100 złotych w wielu miejscach w sieci. Gorzej jest z projektem samej płytki, wiele darmowych aplikacji nie umożliwia projektów z więcej niż 2 warstwami, a wykonanie płytki z tak małym rastrem ścieżek (i wielowarstwowej) musimy już zlecić firmie zewnętrznej, bardzo ciężko to osiągnąć w domu. Ale cała reszta jak najbardziej wykonalna :)
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    rexina
    Level 17  
    Zaprojektowanie płytki jest dużym problemem - aczkolwiek z tego co widzę autor użył KiCAD'a.
    Takie płytki się po prostu zamawia - a tu znowu kwestią jest koszt (w szczególności pojedynczej sztuki).