Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa Oscyloskopowa -Jak przetestować

12 Lip 2014 22:53 2721 8
  • Poziom 18  
    Cześć Koledzy, mam do Was pytanie. Jako, że nie znam się na lampach mam problem z przetestowaniem lampy w oscyloskopie. Napięcie WN (E.H.T) dochodzi do kineskopu (niestety nie jestem w stanie sprawdzić czy prawidłowa wartość 6.7kV), żarnik sprawny (widać jak z tyłu lampy się świeci). Niestety oscyloskop nic nie wyświetla. Chodzi mi o sposób na sprawdzenie takiej lampy po za układami oscyloskopu.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Lampa jest hermetyczna bo żarnik się nie przepala, mimo to nie udaje mi się uzyskać plamki. Odłączyłem płytki odchylania, by wykluczyć odchylenie po za ekran. Dalej nic.

Czy możliwe żeby lampa popsuła się w jakiś inny sposób po za przepaleniem żarnika lub rozszczelnieniem ?
  • Poziom 35  
    Poza układem nie sprawdzisz. Potrzebne wysokie napięcie na odpowiednich siatkach i podanie napięcia na odchylanie. Jak nic nie wyświetla, to może problem z odchylaniem?
  • Poziom 18  
    No to właśnie chciałem wyeliminować odłączając odchylanie od kineskopu by sama zielona plamka była po środku ekranu. Problem w tym że jej nie ma. Chyba że mylę się w swoich przypuszczeniach i tak nie sprawdzę ?
  • Poziom 35  
    Nie wiem (bo nie zdradziłeś tajemnicy) jaką lampę posiadasz.
    Jednak każda lampa posiada:
    1. Katodę z cylindrem Wehnelta lub siatką sterujacą. Przez zmianę potencjału
    tej elektrody w stosunku do katody uzyskuje się zmianę natężenia wiązki
    elektronów bombardujących ekran, a więc zmianę jaskrawości świecenia.
    2. Za siatką sterującą umieszczone są elektrody ogniskujące – anody , o odpowiednio dobranych kształtach i wysokich dodatnich względem katody potencjałach, mają za zadanie zogniskowanie wiązki elektronów na powierzchni ekranu lampy.
    3. Ostatnia anoda, o najwyższym potencjale jest elektrodą przyspieszającą. Ponieważ anoda ta musi mieć potencjał zbliżony do średniego potencjału płytek odchylających, to zwykle połączona jest ona z masą oscyloskopu, a katoda lampy znajduje się na wysokim (kilka kV) ujemnym potencjale względem tej masy. Odchylenie strumienia elektronów, a więc i plamki na ekranie od położenia osiowego odbywa się za pomocą dwóch par płytek wzajemnie prostopadłych: płytek odchylania poziomego X i płytek odchylania pionowego Y.

Tyle w skrócie mówi teoria lampy oscyloskopowej. Teraz musisz sprawdzić poszczególe elementy, aby zlokalizować uszkodzenie.
  • Poziom 18  
    Ponieważ nie chciałem wprowadzać zamętu. Ten oscyloskop jest Angielskiej produkcji. Nazywa się Telequipment D63. Lampa jest produkcji Philips Typ 95470.

Zamieszczę jeszcze fragment schematu.

Lampa Oscyloskopowa -Jak przetestować .
  • Poziom 35  
    Schemacik super. Wystarczy pomierzyć napięcia, chociażby w tych punktach gdzie one są podane (czy mieszczą się w normie).
    W oscyloskopie zastosowano lampę E720B.
    Bolączką tych oscyloskopów jest przetwornica WN (powielacz). Jeżeli tam masz uszkodzenie, to faktycznie, plamki nie zobaczysz.
  • Poziom 18  
    Właśnie kolego z tymi pomiarami jest problem, bo nie posiadam miernika z aż tak wysokim zakresem napięcia(1,5KV). Dowiedziałem się że napięcia na wyprowadzeniach lampy mierzy się względem katody. Ale i tak mam do dyspozycji zakres tylko 1000V.

U mnie też był problem z WN. Wcześniej nie uruchamiał się wcale lecz obecnie uruchamia się i po zdjęciu PDA iskra przeskakuje. Nie wiem tylko czy właściwa (nie za słaba) sycząca fioletowa, wijąca się.
  • Poziom 35  
    Tak, "na oko" oceniając zjawisko iskry, to być może WN jest OK, ale inne napięcia mogą być "poniżej normy"
    Swoim miernikiem możesz zmierzyć napięcia:
    1. g5 - ok.50V
    2. g6 - regulowane od 0 - 105V
    3. g2 - regulowane od 0 - 105V
    4. pomiędzy pinami lampy 3 i 7 - ok.130V

Oprócz tego zmierz napięcia +24V i -24V.

A odnośnie WN, to musisz postarać się o sondę WN i dokładnie zmierzyć te 6,7KV i napięcie ogniskujace (FOCUS), bo ono też może być ponad 1000V
  • Poziom 18  
    Ok. Zrobiłem sobie dzielnik napięcia 10:1 z rezystorów. Zobaczę też te wyższe napięcia.

EDIT:

Wyniki pomiarów.

Lampa

pin 3 i 7 zamiast 130 V jest 4V

Y2' 75V zamiast 51 V (serwisowka)
    Y2" 27V zamiast 51 V
    Y1' 26V zamiast 51V
    y1" 66V zamiast 51v

G5 47V
    G6 33,4
    G2 46,6

X1 42,1
    X2 64,9

(-24V) : -21,6
    (+24V) : +21,6

Niestety nie jestem w stanie wykonać pomiaru PDA (6,7KV) ani Focus'u. Mój miernik z podłączonym dzielnikiem napięcia mierzy poprawnie napięcia takie jak 66v mam wtedy 6,6v ale gdy podepnę pod PDA mam 0V to samo focus tylko że przy PDA dodatkowo przeskakuje iskra jak dotykam końcówka pomiarową.

Oczywiście jest coś z zasilaniem siatki bo to napięcie wynosi 4V tylko jeszcze nie wiem co.

Lampa Oscyloskopowa -Jak przetestować

EDIT:

No niestety nie mogę znaleźć co jest nie tak napięcia miedzy katoda a siatka praktycznie nie ma natomiast między masa a siatka jest 170V Co jest grane ...