Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie włącza się - awaria.

13 Lip 2014 10:12 2601 8
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam złożonego kompa już jakiś rok:
    mobo ASRock z77 extreme4
    cpu i5 2500k silentium pc fortis
    gpu gtx 670 Gigabyte windforce 3x 2 gb
    xfx 550 W 80 plus
    brutus 310
    hdd western digital red 1 TB 64 mb cache sata 3
    nagrywarka dvd samsung
    monitor ASUS VE228T
    głośniki genius 1250 gaming.

procek podkręcony do 4,3 ghz 1,32 V
    gpu kupiłem używany ze zmodyfikowanym biosem

Problem jest następujący, wczoraj grałem w 'stalker zew prypec'i, nagle zgasł monitor świeciła dioda na pomarańczowo, nie było obrazu tylko logo ASUS i dioda na pomarańczowo po za tym komp chodził, następnie chciałem go zresetować na twardo ale nie dało się, podobnie przytrzymanie przycisku power też nic nie pomogło, dopiero jak wyjąłem wtyczkę z gniazda to komp wyłączył się , po ponownym podpięciu wtyczki nie dało się włączyć kompa za pomocą przycisku w obudowie, porozkręcałem go sprawdziłem miernikiem napięcia na zasilaczu(molexy, 24 i 8 pin), jest wszystko w normie, następnie poskręcałem kompa zrobiłem zworkę z drutu połączyłem śrubokrętem płaskim 2 styki power na płycie gł, komp nie odpalił, więc zworke włożyłem do kabla czarnego i zielonego (24 pin), komp sie uruchomił tylko że wentylator który wdmuchuje powietrze na radiator procka nie obracał się, przepiąłem do innego fan i już było dobrze, wentylatory od karty graficznej obracały się lecz dalej nie było obrazu( logo ASUS i dioda na pomarańczowo), na koniec wyłączyłem kompa, wyjałem zworke z drutu z 24 pin, , nie mam głowy co jest grane, płyta główna jest uszkodzona ?, komp nie wydaje z głośniczka żadnych sygnałów,kondensatory normalne(żadnych wizualnych złych oznak), sprawdziłem innym zasilaczem(kilka dni temu kupił kolega ten sam co ja mam, u niego śmiga dobrze), no i dalej ten sam problem z tym moim kompem.
    Cały czas mnie zastanawiają te gniazdo fan oraz to że nie mozna uruchomić kompa za pomocą przycisku power ani śrubokrętem jak zwieram dwa piny na płycie głównej.
    Zrobiłem też taka rzecz: rozebrałem komputer, poodpinałem wszystkie karty rozszerzeń oraz wentylatory i procesor wraz z chłodzeniem, następnie podpiąłem 24 pin oraz 8 pin do płyty głównej włączyłem przycisk w zasilaczu i śrubokrętem płaskim zwarłem 2 piny żeby móc spróbować uruchomić zasilacz, no i niestety nie włączył się, czyli problem jest z płyta ?
    Dobrze by było mieć inną płytę główną ale nikt z moich znajomych nie ma takiej z socket lga 1155 Dodam że 2 tygodnie temu była burza komp nie miał wyłączonej listwy był podpiety do gnizada, strzelił piorun i spaliło myszke i głośniki.

Dodano po 3 [minuty]:

Matrix1001 napisał:
    Witam
    Mam złożonego kompa już jakiś rok:
    mobo ASRock z77 extreme4
    cpu i5 2500k silentium pc fortis
    gpu gtx 670 Gigabyte windforce 3x 2 gb
    xfx 550 W 80 plus
    brutus 310
    hdd western digital red 1 TB 64 mb cache sata 3
    nagrywarka dvd samsung
    monitor ASUS VE228T
    głośniki genius 1250 gaming.

gpu kupiłem używany ze zmodyfikowanym biosem

Problem jest następujący, wczoraj grałem w 'stalker zew prypec'i, nagle zgasł monitor świeciła dioda na pomarańczowo, nie było obrazu tylko logo ASUS i dioda na pomarańczowo po za tym komp chodził, następnie chciałem go zresetować na twardo ale nie dało się, podobnie przytrzymanie przycisku power też nic nie pomogło, dopiero jak wyjąłem wtyczkę z gniazda to komp wyłączył się , po ponownym podpięciu wtyczki nie dało się włączyć kompa za pomocą przycisku w obudowie, porozkręcałem go sprawdziłem miernikiem napięcia na zasilaczu(molexy, 24 i 8 pin), jest wszystko w normie, następnie poskręcałem kompa połączyłem śrubokrętem płaskim 2 styki power na płycie gł, komp nie odpalił podobnie jak zamieniłem power z reset, zrobioną z drutu zworke włożyłem do kabla czarnego i zielonego (24 pin), komp sie uruchomił tylko że wentylator który wdmuchuje powietrze na radiator procka nie obracał się, przepiąłem do innego fan i już było dobrze, wentylatory od karty graficznej obracały się lecz dalej nie było obrazu( logo ASUS i dioda na pomarańczowo), na koniec wyłączyłem kompa, wyjałem zworke z drutu z 24 pin, , nie mam głowy co jest grane, płyta główna jest uszkodzona ?, komp nie wydaje z głośniczka żadnych sygnałów,kondensatory normalne(żadnych wizualnych złych oznak), sprawdziłem innym zasilaczem(kilka dni temu kupił kolega ten sam co ja mam, u niego śmiga dobrze), no i dalej ten sam problem z tym moim kompem.
    Cały czas mnie zastanawiają te gniazdo fan oraz to że nie mozna uruchomić kompa za pomocą przycisku power ani śrubokrętem jak zwieram dwa piny na płycie głównej.
    Zrobiłem też taka rzecz: rozebrałem komputer, poodpinałem wszystkie karty rozszerzeń oraz wentylatory i procesor wraz z chłodzeniem, następnie podpiąłem 24 pin oraz 8 pin do płyty głównej włączyłem przycisk w zasilaczu i śrubokrętem płaskim zwarłem 2 piny żeby móc spróbować uruchomić zasilacz, no i niestety nie włączył się, czyli problem jest z płyta ? Płyta ma jeszcze rok gwarancji, kupiłem w techplanet.
    Dobrze by było mieć inną płytę główną ale nikt z moich znajomych nie ma takiej z socket lga 1155 Dodam że 2 tygodnie temu była burza komp nie miał wyłączonej listwy był podpiety do gnizada, strzelił piorun i spaliło myszke i głośniki.
  • Poziom 11  
    Witam!
    To ze na monitoze widzisz napis asus to jest nic wielkiego bo monitor wyswietla logo od siebie poniewaz jest marki asus, a sygnału z komputera zadnego nie ma wiec podejzewam ze siedzi cos na plycie zbadaj ją wizualnie czy nic nie ma upalonego albo podpieczonego sprawdz takze karte graficzna czy nic sie nie przypiekło
    tak jak tu u mnie w laptopie :cry: Komputer nie włącza się - awaria.
    , a i mozesz jeszcze odłączyć zewnętrzną kartę graficzna jesli taka posiadasz i podpiąć kabel pod karte zintegrowana na plycie w tedy juz wykluczysz problem z karta bedzie dzialac no to grafika siedzi, nie bedzie no to dalej kombinuj,
    moze tez procesor sie spalil wlasnie jak procesor jest upalony to tez nie ma zadnego sygnalu zycia a pisales cos o nie chodzącym wentylatorze moze siedziec procesor i nie daje sygnalu aby chłodzenie sie zalączyło poniewaz jest spalony, sprawdz moze cos ci pomoze. powodzenia pozdro
  • Poziom 43  
    Matrix1001 napisał:
    Zrobiłem też taka rzecz: rozebrałem komputer, poodpinałem wszystkie karty rozszerzeń oraz wentylatory i procesor wraz z chłodzeniem, następnie podpiąłem 24 pin oraz 8 pin do płyty głównej włączyłem przycisk w zasilaczu i śrubokrętem płaskim zwarłem 2 piny żeby móc spróbować uruchomić zasilacz, no i niestety nie włączył się, czyli problem jest z płyta ?

Prawie dobrze, ale bez procesora komp. nie odpali, trzeba wszystko odłączyć pozostawiając jedynie procesor (z chłodzeniem), czy podczas próby uruchomienia, będą sygnały z biosu?
    Jeśli będzie brak sygnałów, to uszkodzony procesor lub płyta i tylko podstawienie ich da odpowiedź.
  • Poziom 6  
    Będę kombinował dalej, jak coś to bedę jeszcze pisał.

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Zrobiłem tak:
    Ponownie zamontowałem procesor z chłodzeniem, do płyty podłączyłem zasilanie 24 i 8 pin, śrubokrętem płaskim zwarłem te 2 piny co sie włącza kompa przyciskiem power na przodzie obudowy, no i nic, żadnego dźwięku z głośniczka, komp sie nie włączył, podłączyłem tez monitor do zintegrowanej grafiki na płycie gł, ale też nic, najgorsze jest to że nie mam możliwości od nikogo pożyczyć płyty ani proca.

Dodano po 21 [minuty]:

Matrix1001 napisał:

Zrobiłem tak:
    Ponownie zamontowałem procesor z chłodzeniem, do płyty podłączyłem zasilanie 24 i 8 pin, śrubokrętem płaskim zwarłem te 2 piny co sie włącza kompa przyciskiem power na przodzie obudowy, no i nic, żadnego dźwięku z głośniczka, komp sie nie włączył, podłączyłem tez monitor do zintegrowanej grafiki na płycie gł, ale też nic, najgorsze jest to że nie mam możliwości od nikogo pożyczyć płyty ani proca.

Zrobiłem jeszcze tak:
    włożyłem zworkę z drutu do 24 pin( tam gdzie jest zielony i czarny), wcisnąłem przycisk w zasilaczu z 0 na I, wentylator od proca kręcił się, nadal brak dźwięków z głośniczka, spostrzegłem też że gniazda: CPU_FAN 1,( 4pin), PWR_FAN1(3 pin), CHA_FAN1(4pin), oraz CHA_FAN3(3 pin) działają bo wentylator sie kręci, natomiast CPU_FAN2(3 pin), CHA_FAN2(3 pin) nie działają bo sie wentylator nie kręci.)
    Na obrazku te co zaznaczone nie działają.
    .
  • Poziom 6  
    Matrix1001 napisał:

Zrobiłem tak:

Dodano po 21 [minuty]:

Matrix1001 napisał:

Zrobiłem tak:

Zrobiłem jeszcze tak:
    włożyłem zworkę z drutu do 24 pin( tam gdzie jest zielony i czarny), wcisnąłem przycisk w zasilaczu z 0 na I, wentylator od proca kręcił się, nadal brak dźwięków z głośniczka, spostrzegłem też że gniazda: CPU_FAN 1,( 4pin), PWR_FAN1(3 pin), CHA_FAN1(4pin), oraz CHA_FAN3(3 pin) działają bo wentylator sie kręci, natomiast CPU_FAN2(3 pin), CHA_FAN2(3 pin) nie działają bo sie wentylator nie kręci.)
    Na obrazku te co zaznaczone nie działają. Tam gdzie jest zaznaczone po prawej stronie miałem zawsze podpiety wentylator od proca.
    .
  • Poziom 28  
    Płyta, albo:
    Matrix1001 napisał:

Wyjmij baterię i zresetuj ustawienia bios. Sprawdź ponownie.
  • Poziom 6  
    Matrix1001 napisał:
    Matrix1001 napisał:

Zrobiłem tak:

Dodano po 21 [minuty]:

Matrix1001 napisał:

Zrobiłem tak:

Zrobiłem jeszcze tak:
    Na obrazku te co zaznaczone nie działają. Tam gdzie jest zaznaczone po prawej stronie miałem zawsze podpiety wentylator od proca.

Czy mogła sie zdarzyć taka sytuacja że jak wystąpiły te objawy które na samym początku opisałem,to np. napięcie do proca przestało dochodzić, pomimo tego że ine podzespoły pracowały ?
    .

Dodano po 1 [minuty]:

wyjęcie bateryjki i reset biosu nie pomógł, dalej to samo.
  • Poziom 43  
    zibq napisał:
    Wyjmij baterię i zresetuj ustawienia bios. Sprawdź ponownie.

Jeśli ta czynność nie pomoże, ić z procesorem do serwisu i tam Ci go sprawdzą.
  • Poziom 6  
    Dziś w serwisie okazało sie że procek i grafika są sprawne, płyta główna niestety siadła.

Dodano po 37 [sekundy]:

Dzięki wszystkim za cenne wskazówki, zamykam temat.