Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt Aelith - niezależny napęd w każdym z kół modelu RC

mi_ma 13 Lip 2014 11:51 5451 0
  • Projekt Aelith - niezależny napęd w każdym z kół modelu RC

Oto dosyć ciekawy projekt modelarski pojazdu z niezależnym napędem w każdym kole. Autor (HammerFET) pokazuje w nim jak przerobić dostępny na rynku model z napędem na cztery koła w bardziej nowoczesną i inteligentną maszynę.
    Autor użył jako bazy projektu pojazdu Schumacher Mi5 wykonanego w skali 1/10. Następnie usunął z niego cały mechanizm napędowy. Aby przymocować nowe silniki bezszczotkowe (produkcji Turnigy) do ramy HammerFET zaprojektował kilka elementów mechanicznych w CADzie i wykonał je ze stali nierdzewnej.
    W celu właściwego sterowania wszystkimi silnikami zaprojektowany został do tego celu odpowiedni układ. Płytka sterująca została zaprojektowana z użyciem mikroprocesora ARM Cortex M4 STM32FR oraz układu żyroskopu i czujnika przyspieszenia InvenSense  MPU-6050 IMU. Ten drugi układ jest często stosowany w amatorskich dronach i innych modelach latających. Oprócz tego autor zamontował czujniki efektu Hall'a nad każdym z silników, aby mierzyć prędkość obrotową kół. Przypomina to nieco system ABS, tylko wykonany w dużo mniejszej skali.
    Najciekawszą częścią całego projektu jest z pewnością oprogramowanie procesora. Powstało ono z użyciem MATLABa i SimuLinka. Jeden z pluginów SimuLinka eksportuje tworzone modele wprost do kodu w języku C, który następnie jest wgrywany bezpośrednio do mikroprocesora. Oprogramowanie odczytuje wszystkie polecenia wysyłane z nadajnika modelu drogą radiową, a także w czasie rzeczywistym odczytuje dane z czujników przyspieszenia, żyroskopu i efektu Hall'a.W przyszłości autor chce rozwinąć funkcje oprogramowania i wzbogacać je o kontrolę trakcji, wykrywanie podsterowności itp.

Na zamieszczonym poniżej filmie przedstawione są praktycznie wszystkie etapy budowy modelu, wraz z pierwszymi testami. Szczegółowo opisano w nich przede wszystkim wszystkie kroki przerabiania części mechanicznych modelu i łączenia ich z nowymi elementami.
    Kody źródłowe zostały umieszczone na Github. Na stronie znajdziemy także linki do pozostałych narzędzi potrzebnych do zaprogramowania płytki. Dostępne są też schematy, pliki w formacie Gerber i modele 3D dodatkowych elementów mechanicznych do montowania silników do ramy i wspomniane wcześniej pliki z oprogramowaniem.

Projekt Aelith - niezależny napęd w każdym z kół modelu RC

Źródło https://github.com/hammerfet/AelithController

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 737, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway