Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie żarówki i silniczka 12V

13 Lip 2014 12:03 1449 13
  • Poziom 8  
    Mam "układ" w którym jest silniczek na 12V i żarówka na 12V/10W
    Czy do zasilania tego jest potrzebny zasilacz 24V?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    skavi napisał:
    Czy do zasilania tego jest potrzebny zasilacz 24V?

A jak to masz podłączone, równolegle czy szeregowo.
  • Poziom 8  
    Połączę raczej równolegle - tak chyba będzie lepiej.
    Czyli zasilacz 12V? Ale czy wtedy silniczek nie będzie się kręcił wolniej a żarówka nie będzie świeciła pełną mocą tylko słabiej?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    skavi napisał:
    Połączę raczej równolegle - tak chyba będzie lepiej.
    Czyli zasilacz 12V? Ale czy wtedy silniczek nie będzie się kręcił wolniej a żarówka nie będzie świeciła pełną mocą tylko słabiej?

Skoro obie rzeczy są na 12V to i zasilanie powinno być takie, zasilacz musi mieć moc większą od sumy obu tak dla zdrowotności 10-20% :D
  • Poziom 28  
    Wg mnie szeregowe połączenie w tym konkretnym przypadku zaowocuje tym, że żarówka nie zapali albo będzie się ledwie żarzyła a silnik będzie chodził (o ile silnik jest mniejszej mocy od żarówki), a więc cel nie będzie osiągnięty.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Dla łączenia do szeregu należy żeby był jednakowy prąd użytku, wtedy nie będzie niespodzianek, o których mówi kolega niewolno2 !
  • Poziom 41  
    leonsocio napisał:
    Wg mnie szeregowe połączenie w tym konkretnym przypadku zaowocuje tym, że żarówka nie zapali albo będzie się ledwie żarzyła a silnik będzie chodził (o ile silnik jest mniejszej mocy od żarówki), a więc cel nie będzie osiągnięty.

Tu akurat będzie na odwrót.
  • Poziom 8  
    Silniczek jest prosty ale nie wiem jakiej mocy. Opis z aukcji:
    "Silniczek z wbudowaną przekładnią o redukcji 610-krotnej. Typ SG-27123000-610k. Zasilanie 12 V prądu stałego, silnik pracuje już od 2 V przy obu biegunowościach, czyli już od ok. 0,7 obrotów na minutę. Bez obciążenia 4,8 obr/min przy prądzie 20 mA, z obciążeniem 25 N.cm (ok. 2,5 kg.cm). Przy zasilaniu 3V pobór prądu tylko 5,5-7 mA!"

Żarówka halogen 10W/12V

To lepiej połączyć równolegle czy szeregowo?
    Czy zasilacz 12V 500 mA wystarczy?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Nie wystarczy. Żarówka nie zaświeci się pełną mocą.

Sama żarówka 10W pobierze w granicach 800mA. Należy doliczyć silnik, sądzę, że będziesz go używał z pewnym obciążeniem (bo jaki sens stosowania silnika, bez używania go do jakiegoś celu). Według mnie zasilacz musi mieć MINIMUM 3-4A aby wydolić prądowo.

Najlepiej zamontuj silniczek przy tym, przy czym ma pracować, podłącz równolegle żarówkę, zasil to z akumulatora 12V, wepnij szeregowo amperomierz, zobacz- ile prądu to pobiera. Jak będziesz znał pobór prądu w Amperach, to po prostu kupisz zasilacz o podobnej wydolności prądowej, chociaż ja radziłbym kupić z lekkim zapasem.
  • Poziom 28  
    Aleksander_01 napisał:
    leonsocio napisał:

Tu akurat będzie na odwrót.

Jeśli podłączysz szeregowo żarówkę 12V 10W i drugą12V 20W to która zaświeci? Moim zdaniem 10W.
  • Poziom 41  
    Racja. Ja myślałem że On ma SILNIK a nie silniczek.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Omawianie podobnego tematu podobnie przelewaniu wody z pustego w próżne.Mamy silniczek 12V niewiadomej mocy i żarówkę 12V/10W. I że tu omawiać jak ich można włączyć? Odpowiedź jednoznaczny-tylko równolegle i temat do zamykania!Zasilacz należy wykorzystać z wyjściowym napięciem 12v, który może zabezpieczyć prąd nie mniej 1,5A.