Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz sinusoidy - czujnik indukcyjny - formowanie impulsów

Fazi 13 Jul 2014 13:01 2337 2
    Fazi
    Level 17  
    Witam!

W sterowniku silnika Porsche 911 źle działa scalak formujący sygnał prędkości silnika - przerabia sinusoidę czujnika indukcyjnego obrotów na prostokąt, ale zaczyna działać dopiero przy amplitudzie 5V - a przy rozruchu jest około 3V. Jako że scalak jest nie do dostania trzeba obejść temat. Niestety dochodzi do niego również sygnał znacznika górnego martwego punktu więc nie można go chyba całkiem pominąć a raczej uformować mu sygnał wejściowy. Więc założenia:

- sygnał wejściowy sinus amplituda od 1V do kilkudziesięciu woltów, Fmax szacuję na 500kHz, do sprawdzenia jeszcze.
    - sygnał wyjściowy również sinus amplituda od 5V w górę, może być ograniczona np. napięciem zasilania wzmacniacza.

Możliwe rozwiązania:

-wzmacniacz operacyjny np 2904 w układzie nieodwracajcym, z wzmocnieniem k=10, zasilany 0-14V. Jednak problem występuje z ujemnymi połówkami sygnału, na wyjściu powstają zakłócenia. Można obciąć ujemne połówki diodą do masy i to pomaga ale po chwili pracy pojawiają się kolejne zakłócenia ( przepraszam za marny oscylogram :) ). Chyba to błędna koncepcja. Może lepiej byłoby zastosować sztuczną masę do zasilania wzmacniacza poprzez dzielnik rezystorowy, a dodatkowo na wszelki wypadek ciąć amplitudę sygnału wejściowego np diodami Zenera na jakieś kilkanaście wolt , na wszelki wypadek?

- transformatorek. ale trzebaby go samemu nawinąć, a nie mam materiałów, poza tym będzie za duży.

Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    jarek_lnx
    Level 43  
    Oddziel przebieg kondensatorem i dodaj sobie inną składową stałą np połowę napiecia zasilania, niech wzmacniacz ma zbliżona wartość napiecia jako sztuczną masę.

A wogóle to powinien być komparator a nie wzmacniacz operacyjny i powinien mieć histerezę.
    Fazi
    Level 17  
    Ok, posiedziałem nad tym trochę i nieco zmieniłem. Układ ogólnie w miarę działa - diody razem z rezystorem R obcinają przebieg do max amplitudy 2.8V, następnie C=100u obcina ew. składową stałą. Wejście wzmacniacza ma wstępnie składową stałą = 1/3 napięcia zasilania czyli na wyjściu mamy 2/3 Uz ( wzmocnienie =2). Teraz jeśli na wejściu wzmacniacza dostajemy sygnał o amplitudzie 2,8V to po wzmocnieniu mieści się on w zakresie napięcia zasilania wzmacniacza. Obcinana składowa stała poprzez C=10nF i mamy sygnał o stałej amplitudzie = 5,6V. Problemem jest jednak mała rezystancja wejściowa, obciąża mi ona generator, prawdopodobnie sygnał z czujnika też będzie obniżony. Myślałem o wtórniku na wzmacniaczu operacyjnym aby dostosować rezystancje, ale tak samo problem z ujemnym napięciem. Czy można jakoś zwiększyć rezystancję wejściową?

pcbway logo