Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki panel słoneczny do potrzymania kamery IP i AP ?

Wafer 13 Lip 2014 13:22 3798 18
  • #1 13 Lip 2014 13:22
    Wafer
    Poziom 20  

Witam

Potrzebuję zabezpieczyć budowę domu gdzie nie ma jeszcze prądu. Zabezpieczenie robione po kosztach.
    Aktualnie jest to kamera IP z detekcją ruchu i access point przesyłający obraz i dźwięk do mnie do domu, gdzie obraz się rejestruje a w razie wykrycia ruchu alarmuje.
    Problem w tym że wszystko zasilane jest z akumulatora samochodowego, 62Ah, który ma już swoje lata i stracił już swoją pierwotną pojemność.
    Access point i kamera mierząc miernikiem pobierają 0.8A (12V).
    Problem polega na tym że praktycznie codziennie trzeba zabierać akumulator do domu i go ładować. Dlatego też wpadłem na pomysł zamontowania jakiegoś małego panelu słonecznego doładowującego akumulator.

No i tu pojawia sie pytanie do was, co dobrać, by było ok.

Na portalach aukcyjnych można znaleść gotowe już ładowarki do samochodów, wpina się w zapalniczkę przykleja się do szyby i gotowe.... wydajność 1,5-4W.
    W podobnej cenie można jednak dostać panel o wydajności 10W i dokupić regulator ładowania.... zresztą regulator można zrobić samemu.

Ktoś pomoże, podpowie jaki panel wybrać by było dobrze ?
    Może jakieś inne rozwiązania?

Nie ukrywam że liczą się koszty, bo wszystko na razie jest prowizorką, do tego jest do tego dostęp a więc wszystko co ma jakąś wartość może szybko zniknąć... taki urok budowy gdzie z 3 stron jest las... jeśli dalo by radę np. dobrać jakiś panel, a regulator zbudować sam, było by świetnie.
    Nie znam się na tym na tyle dobrze by wszystko samemu dobrać by za pierwszym razem działało odpowiednio... dlatego liczę na was.

Pozdrawiam

0 18
  • #2 13 Lip 2014 13:44
    prose
    Poziom 32  

Kup panel 30 W i tani regulator 5A i starczy.

0
  • #3 13 Lip 2014 14:06
    Grzegorz1891
    Poziom 9  

Bateria słoneczna 30W z regulatorem 5A to max 200zł
    Bateria słoneczna 50W z regulatorem 5A to max 270zł
    Bateria słoneczna 100W z regulatorem 10 A to max 500zł

Z powodu,że liczysz najtańsze rozwiązanie ja bym jednak postawił na 50W panel. Zawsze możesz potem wykorzystać do oświetlenia ogrodu czy pompki wodnej. Do tego w gorsze dni taki panel wcześniej i szybciej doładuje aku.
    Sam wspomniałeś że aku ma kiepską pojemność. wiec im panel więcej energii będzie dostarczał tym lepiej.

1
  • #4 13 Lip 2014 23:12
    Wafer
    Poziom 20  

Dzięki za odpowiedzi.

Będę szukał czegoś w przedziale 30-50W.

W międzyczasie znalazłem coś takiego, mam tylko foto tabliczki, ktoś wie jak z tego odczytać napięcie wyjściowe i ewentualnie moc ?

Jaki panel słoneczny do potrzymania kamery IP i AP ?

0
  • #6 14 Lip 2014 12:29
    prose
    Poziom 32  

TheJason napisał:
    Może tutaj coś znajdziesz.

Napięcie za wysokie większe koszty regulatora lepiej coś z polikrystalicznych na 12 V.

1
  • #7 14 Lip 2014 21:15
    Kwazor
    Poziom 30  

Panowie za mało liczycie...
    0.8A x 24H = 19.2Ah doba
    Panel 30W ? Odejmij 30% mocy nie mając MPPT. pozostaje "modlić się" 21W co daje w szczycie 1.75A - 0.8 A = 0.95A ładowania...

Ja mam CIGS 90W z własnorecznie wykonanym regulatorem MPPT.
    Obciążenie laptop : 1A
    Panel daje średnio 3.5A o 12 w dzień ( do tego stoi narazie w pionie).
    Laptop został uruchomiony o 6 rano :12.45 na aku
    Dostałem info że aku zostało naładowane o 13 ( od 6 do 10 prąd łądowania niższy niż pobór -- przeszkoda terenowa )
    Wracam o 18 do domu : aku 12.75V..

Więc bez 80-100W panelu i porządnego regulatora nie ma szans..

Mnie Panel wraz z Reglerem wyszedł 370zł.

0
  • #8 14 Lip 2014 22:33
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Zakładając moc na 10 W

dobowo * 24 = 240 Wh

Ze 100 Wp panelu będziesz miał latem 400 Wh dziennie, we wrześniu już tylko 300 Wh. To średnie dzienne przy kącie 35 stopni.

Oczywiście trzeba uwzględnić straty większe (bo tutaj 25%) więc może braknąć.

Polecam autonomię na poziomie 3-4 dni czyli Aku 200 Ah jeżeli akceptujesz czasami rozładowanie do 50% (4x240 Wh = 1000 Wh przy 12V daje to około 100 Ah).

0
  • #9 15 Lip 2014 01:12
    Grzegorz1891
    Poziom 9  

Ja kupiłem coś takiego dla swojego domku letniskowego.

1) Monokrystaliczna bateria słoneczna MH200 - 200W 12V x 2 = 400W
    Model MH200
    Typ Monokrystaliczny
    Moc 200W
    Prąd ładowania [Im] 11,4 A
    Prąd zwarciowy [Isc] 13 A
    Napięcie nominalne [Um] 17,5 V
    Napięcie jałowe [Uoc] 21,6V
    Wymiary 1580 x 808 x 35 [mm]
    Waga 15,0 kg
    Dane dla warunków: 1000W/m2, 25°C, AM 1,5
    http://www.modernhome.pl/product-pol-2640-Mon...aliczna-bateria-sloneczna-MH200-200W-12V.html

2) Kontroler ładowanie KONTROLER ŁADOWANIA REGULATOR LS3024B 12V/24V 30A

Podaje linki.

Bateria Chyba najtańsze miejsce z bateriami słonecznymi.
    http://www.modernhome.pl/product-pol-2640-Mon...aliczna-bateria-sloneczna-MH200-200W-12V.html

Kontroler http://www.ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery...-ladowania-regulator-ls3024b-12v-24v-30a.html

Dziś w słoneczku uzyskałem 26,19A oczywiście system 12V. System celowo był obciążony aby sprawdzić ile panele wydadzą w amperach. Oczywiście aku 4x12V 60Ah

Wiec kolego nie ma co badziewia brać bo te 30W to strasznie mało. Lepiej mieć zapas. Tym bardziej że nawet w moim wypadku mając 400W panele zimą nie wiem czy choć 100W będzie realne.

0
  • #10 15 Lip 2014 07:27
    prose
    Poziom 32  

Wafer napisał:
    Problem polega na tym że praktycznie codziennie trzeba zabierać akumulator do domu i go ładować. Dlatego też wpadłem na pomysł zamontowania jakiegoś małego panelu słonecznego doładowującego akumulator.

Koledzy ale tu nikt nie pisał że to ma chodzić 24 h na dobę.

0
  • #11 15 Lip 2014 12:05
    Grzegorz1891
    Poziom 9  

Faktycznie nikt nie wspominał, że 24 na dobę, ale stawiam, że chodzi w większości o noc a i dzień wchodzi w grę. Kolega zabiera akumulator na ładowanie każdego dnia. Z powodu że nie ma już one faktycznie swojej pojemności to stawiam że choć z 45Ah pojemność jest . A że zabiera go w dziań na ładowanie to stawiam że chodzi o pracę kamery w nocy.

Dzień czy noc to i tak chodzi o skumulowanie energii na prace taką aby wystarczyła do rana.
    Jednak jeśli kolega nie ma wyłącznika czasowego lub sam ręcznie nie uruchamia o konkretnej godzinie kamery. To zapewne przewidziana praca od 16 -24godzin.
    Jednak jeśli panel ma dostarczyć energii na tyle by ładował aku a zrazem utrzymał kamerę to im większy panel tym lepszy. Dodajmy że chodzi tez o pochmurne dni. Do tego taki zestaw zawsze można potem do czegoś fajnego wykorzystać.

0
  • #12 15 Lip 2014 12:15
    prose
    Poziom 32  

Grzegorz1891 napisał:
    Faktycznie nikt nie wspominał, że 24 na dobę, ale stawiam, że chodzi w większości o noc a i dzień wchodzi w grę. Kolega zabiera akumulator na ładowanie każdego dnia. Z powodu że nie ma już one faktycznie swojej pojemności to stawiam że choć z 45Ah pojemność jest . A że zabiera go w dziań na ładowanie to stawiam że chodzi o pracę kamery w nocy.

Dzień czy noc to i tak chodzi o skumulowanie energii na prace taką aby wystarczyła do rana.
    Jednak jeśli kolega nie ma wyłącznika czasowego lub sam ręcznie nie uruchamia o konkretnej godzinie kamery. To zapewne przewidziana praca od 16 -24godzin.
    Jednak jeśli panel ma dostarczyć energii na tyle by ładował aku a zrazem utrzymał kamerę to im większy panel tym lepszy. Dodajmy że chodzi tez o pochmurne dni. Do tego taki zestaw zawsze można potem do czegoś fajnego wykorzystać.

Zgadzam się tym ja bym też tak postąpił , nigdy nie jest za dużo.

0
  • #13 15 Lip 2014 20:54
    Wafer
    Poziom 20  

Witam8-
    Fakt, nie sprecyzowałem czasu pracy. Aktualnie pracuje 24h, jednakże właśnie składam układ w oparciu o czujnik zmierzchu który będzie ograniczał czas pracy, jednakże zimą czas pracy pewnie będzie gdzieś w granicach 16h.
    Jeszcze się zastanawiam czy ma to sens, dlatego aktualnie proszę o założenie że będzie pracowało 24h.

Pozdrawiam

0
  • #14 16 Lip 2014 19:49
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Jak chcesz przeciągnąć temat na zimę do dużo więcej modułów i kąt 60-70 stopni.

Grudzień to masakra w porównaniu z marcem czy kwietniem.

Możesz kupić teraz jeden moduł, większy regulagor, a na zimę dokupisz drugi.

Dodano po 47 [sekundy]:

Grzegorz1891 napisał:
    Ja kupiłem coś takiego dla swojego domku letniskowego.

Bateria Chyba najtańsze miejsce z bateriami słonecznymi.

200 Wp za 840 pln

a ja sprzedaję 230Wp za 620 ;-)

0
  • #15 17 Lip 2014 01:26
    Grzegorz1891
    Poziom 9  

Dokładnie tak przyjacielu zapłaciłem 765zł za sztukę Monokrystaliczna bateria słoneczna MH200 - 200W 12V bo kupowałem 2 sztuki i do tego za free przesyłka. Tak że da się z nimi targować. Widziałem też tańsze ale co z tego ani gwarancji a wykonanie fatalne. Ogniwa krzywo poukładane. Czasem w innych miejscach trafiały się nawet na rogach pokruszone. Widać było chińszczyznę czy tez samoróbki. Ktoś miał ramy inny kupił szkło ,folię puszki i sam robił i sprzedawał. Ba nawet nalepki miał, że tak i owaka moc.

Ale fakturki brak gwarancji brak parametry no cóż rożne jak posklejał takie były. Cena to jedno a jakość to drugie. Nie mówię, że masz złe ale też nie wiedziałem, że ów takie masz na sprzedaż. Szukałem gdzie się dało i kupiłem w tym sklepie bo jakoś najtaniej mieli. Też mam zamiar dokupić jeszcze ze 2-3 takie panele. Zawsze to 400-600W więcej.

Tu się zgadzam moc paleni zimą to fatalna sprawa. Z tego co piszą na innych forach i z doświadczeń to w przypadku panela 100W w grudniu to zaledwie 60-70W w porywach.

0
  • #16 27 Lip 2014 14:09
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Będzie offtop, ale czy ktoś potrafi wytłumaczyć skąd te maszty do Wifi biorą zasilanie?
    Jaki panel słoneczny do potrzymania kamery IP i AP ? Jaki panel słoneczny do potrzymania kamery IP i AP ? Jaki panel słoneczny do potrzymania kamery IP i AP ? Jaki panel słoneczny do potrzymania kamery IP i AP ?
    W okolicy jest więcej takich masztów umieszczonych w "dziwnych" miejscach, tj. w sadach, między drzewami, na terenie prywatnych posesji, ale są takie umieszczone na płaskich dachach budynków gdzie nie ma cieni.

0
  • #17 29 Lip 2014 10:26
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

No skąd... przecież widać panel ;-)

z rozproszonego światła też produkuje. Kąt optymalny widać na cały rok.

jeżeli karta wifi w środku bierze 10-15W to może daje mu to radę.

Chyba, że maszty są nowe i jeszcze nie doczekały zimy kiedy uzyski są małe...

0
  • #18 29 Lip 2014 12:39
    Grzegorz1891
    Poziom 9  

U mnie podobna konstrukcja stoi w okolicy. Panel 100W zamontowana. W środku zestaw aku a całość oparta na Mikrotiku 433 czy jakoś tak. 1 karta odbiera 2 nadaje z czego jedna to hotspot. Mówił ze to starcza mu na długi okres pracy. Wiem ze raz na jakiś czas wpada i sprawdza stan aku w razie czego wymieni na silniejsze.

0
  • #19 16 Maj 2016 21:48
    Wafer
    Poziom 20  

Temat nie aktualny, zanim znalazłem rozwiązanie to już mi prąd założyli ;)

0