Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo ThinkPad T400 - Migający pasek na dole matrycy

gustaw85 13 Jul 2014 14:35 2766 4
 • #1
  gustaw85
  Level 8  
  Witam, drodzy forumowicze. Mam problem z tym, że od pewnego czasu pojawiły się migające paski na dole ekranu o szerokości około 1 cm, pojawiają się od razu po włączeniu laptopa, widoczne są nawet w BIOSie. Z tym, że zaraz po włączeniu pojawia się duży czerwonawy pasek u dołu ekranu, a po załadowaniu Windowsa 7 paski co pewien czas znikają, pojawiają się, ale jakby po rozgrzaniu matrycy są mniej widoczne. Model T400 posiada zintegrowaną kartę graficzną z płytą główną i martycę świetlówkową CCFL, na usterkę nie wpływa odchylanie matrycy, a po podłączeniu zewnętrznego monitora wyświetlany obraz jest w porządku. Czy może to oznaczać uszkodzoną taśmę łączącą płytę główną z matrycą, problem z matrycą, inwerterem, elektroniką matrycy ?? Czy można naprawić usterkę w serwisie poprzez wymianę taśmy, matrycy czy inwertera na podzespół z innego sprawnego laptopa tego samego typu ?? Czy pozostawienie takiej usterki bez naprawy może w niedługim czasie spowodować awarię całej matrycy ?? Jaki byłby koszt takiej naprawy i czy jest opłacalny w przypadku modelu z 2008 roku i przy zużytej w 77 % baterii, która też jest do wymiany ?? Czy może też po pewnym czasie zepsuć się płyta główna, dysk twardy, grafika czy procesor i wtedy już nie opłaci się dokładać do tego sprzętu ?? Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  sosarek

  Level 43  
  Zdjęcia są strasznie niewyraźne, ale po objawach prawdopodobnie matryca do wymiany. NA początek możesz sprawdzić poprawność podłączenia taśm sygnałowych.
 • #3
  gustaw85
  Level 8  
  Witam. Po dostarczeniu laptopa do serwisu z laptopami, serwisant twierdził uszkodzenie matrycy, ewentualnie taśmy łączącej matrycę z płytą główną, ale ta taśma jest na stałe przymocowana do matrycy, więc konieczny byłby zakup nowej matrycy i jej wymiana. A ponieważ koszt nowej matrycy do tego modelu wynosi 800 zł, a używane są trudno dostępne, nie zdecydowałem się na naprawę matrycy, tylko złomowanie laptopa.
 • #4
  boro1234567
  IT specialist
  gustaw85 wrote:
  ewentualnie taśmy łączącej matrycę z płytą główną, ale ta taśma jest na stałe przymocowana do matrycy, więc konieczny byłby zakup nowej matrycy i jej wymiana.

  Cóż za brednie.

  gustaw85 wrote:
  A ponieważ koszt nowej matrycy do tego modelu wynosi 800 zł, a używane są trudno dostępne, nie zdecydowałem się na naprawę matrycy, tylko złomowanie laptopa.

  Cena matrycy bardzo mocno przesadzona.
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Matryce znajdziesz używaną na Alle..., a zawsze do laptopa możesz podłączyć monitor(LCD 17" można kupić już za 30zł.) i nadal z niego korzystać.