Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój zasilacz - Schemat do sprawdzenia

14 Lip 2014 10:23 1788 13
  • Poziom 6  
    Mój zasilacz - Schemat do sprawdzenia Mój zasilacz - Schemat do sprawdzenia

Powyżej zamieściłem schemat mojego zasilacza oraz schemat ścieżek na płytkę PCB.

Do zbudowania tego zasilacza użyję :

Transformator 230V/18V 1szt.
    Diody 1A/1000V 4szt.
    Kondensator C1 pojemność ?
    Kondensator C2 0.3uF
    Kondensator C3 0.1uF
    Stabilizator 7812 1szt.
    Potencjometr 1 szt.

Nie wiem jaki użyć kondensator do filtracji (C1). Nie wiem czy 1000uF wystarczy,ponieważ nie mam oscyloskopu i nie wiem jak sprawdzić czy będzie dobry :)

Prosiłbym również o sprawdzenie czy moje schematy są w miarę poprawne, ponieważ robię zasilacz pierwszy raz i nie mam w tym doświadczenia :)

Z góry dzięki : )
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Źle.
    Ten potencjometr pójdzie z dymem przy jakimkolwiek większym obciążeniu.
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm117.pdf Figure 1. Cię interesuje.
    Zakładając że będziesz chciał wykorzystać w pełni stabilizator, za mostkiem daj 3300uF/35V, stabilizator do wejścia i wyjścia powinien dostać po 100nF i drugiego 3300/35 za stabilizatorem. Możesz dać mniejsze, co da większe tętnienia napięcia i gorszą odpowiedź impulsową.
    Załatw sobie też wielki radiator - przy maksymalnej różnicy napięcia we-wy i 1,5A prądu, układ będzie musiał wydzielić ponad 40W mocy w postaci ciepła.
  • Poziom 6  
    A co wykombinować by ten potencjometr się nie spalił (jaki max prąd można przez niego przepuścić by się nie spalił? ) I dla czego za stabilizatorem trzeba dać dodatkowy kondensator 3300uF?
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Zakładając że będziesz chciał wykorzystać w pełni stabilizator, za mostkiem daj 3300uF/35V, stabilizator do wejścia i wyjścia powinien dostać po 100nF i drugiego 3300/35 za stabilizatorem. Możesz dać mniejsze, co da większe tętnienia napięcia i gorszą odpowiedź impulsową.
    Duzy kondensator na wyjściu ma wady, jeśli w uruchamianym układzie zdarzy się zwarcie prąd zwarcia popłynie z kondensatora, ten prąd może osiągnąć bardzo duże wartości i coś popalić. Jeśli kondensator na wyjściu bedzie mały po jego rozładowaniu prąd szybko zostanie ograniczony przez stabilizator.
    Odpowiedź impulsowa z małym kondensatorem na wyjściu będzie tylko odrobinę gorsza, a tętnienia będą bez zmian.

Cytat:
    A co wykombinować by ten potencjometr się nie spalił (jaki max prąd można przez niego przepuścić by się nie spalił? )
    Użyć potencjometru drutowego duzej mocy - dziś żadko spotykane i drogie, lub lepiej zastosować zwykły potencjometr małej mocy i LM317
  • Poziom 22  
    Co ma zasilać ten zasilacz, jaki prąd potrzebujesz pobierać z niego ?
  • Poziom 6  
    Czyli powinienem dodać jeszcze kondensator C4 tak jak na schemacie. Ale jaką w końcu ma mieć pojemność? :D

Czyli zamiast stabilizatora 7812 dać stabilizator LM317?

Czy taki potencjometr będzie odpowiedni?

http://electropark.pl/potencjometry-osiowe-li...jometr-osiowy-liniowy-100k-5901000717002.html

Zasilacz będę używał, na dzień dzisiejszy, do zasilania prostych układów na płytcę stykowej. W przyszłości posłuży może do czegoś innego. Więc póki co będą mi potrzebne prądy rzędu mA :)
  • Poziom 22  
    Potencjometr i układ scalony włącz jak rysunku
  • Poziom 6  
    A podłączenie potencjometru na moim schemacie jest złe?
  • Poziom 22  
    gratis71 napisał:
    A podłączenie potencjometru na moim schemacie jest złe?

Nie stosuje się takiego jak Twoje włączenie potencjometru ponieważ możliwy do pobrania prąd będzie niewielki, chyba że użyjesz potencjometr drutowy na większą moc.
  • Poziom 6  
    Na Twoim schemacie potencjometr jest oznaczony jako R2, prawda? To gdzie wpiąć trzecią nóżkę potencjometru?
  • Poziom 22  
    Suwak potencjometru zewrzyj z jednym z pozostałych wyprowadzeń potencjometru np. do masy.
  • Poziom 6  
    OK.Dzięki benchmarek bardzo mi pomogłeś :D Ale jeszcze mam jedno pytanie. Jaką rezystancję powinien mieć rezystor R1. Oraz jaki zakres rezystancji powinien mieć potencjometr? Z czego to wyliczyć?
  • Poziom 17  
    Są programy np:<Asystent Elektronika>.Znajdziesz tu na "Elektroda".
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wylicza się to ze wzoru do układu scalonego w tym przypadku wygląda on tak

Uwy= (1+R1/R2)*1,25

Jako R1 podstaw 240 omów i nie zmieniaj tej wartości natomiast R2 możesz zmieniać. Najlepiej przekształcić ten wzór i zrobić sobie w excelu arkusz do przeliczania.