Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk zewnętrzny - Odzyskiwanie danych

altimeon 13 Jul 2014 01:36 2484 16
    altimeon
    Level 8  
    Witam,(troszkę się podepnę)

proszę o ocenę dysku. Mimo oceny "dobry" nie mogę go odczytać. Dysk pochodzi z urządzenia Dysk Sieciowy LACIE 500GB. Obudowa świeci, ale dysk nie daje znaków życia. W skrzynce Seageta dysk pracuje (słychać) ale system prosi o formatowanie.

Dzięki za pomoc.

Rafał
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Według SMART dysk jest sprawny.

Sprawdź co na nim widzi DMDE.
    altimeon
    Level 8  
    Zaraz sprawdzę, bo na razie programem EaseUS próbuję odzyskać zdjęcia. Skoro jest on sprawny to takim razie problem tkwi w systemie plików/partycjach, które są niewidoczne dla WIN 8. Z tego co udało mi się podejrzeć to, że dysk miał partycje linuksowe. Jakieś SWAPy i EXT2/3... jak dobrze pamiętam to dysk na początku formatowałem na FAT 32 (by był widziany przez PS3). Pytanie, jak przekształcić partycje bez utraty danych.
    mbo
    W NAS'ie na 99% partycje były w formacie linux'owym.
    Uruchom jakiś live CD z Linux'em i normalnie dane powinny być widoczne.
    altimeon
    Level 8  
    jak na razie walczę z dystrybucją linuxa Live, która poszłaby mi na moim kompie. W międzyczasie sprawdziłem w DMDE i oto co znalazłem.
    Proszę o jasne wytłumaczenie.. :-)

Dysk zewnętrzny - Odzyskiwanie danych Dysk zewnętrzny - Odzyskiwanie danych Dysk zewnętrzny - Odzyskiwanie danych

I jeszcze jedno pytanie. Czy linuks obsługuje port USB 3.0?? Pytam, bo na starym kompie odpaliłem linuxa, ale nie widział tego dysku (obudowa Seagate posiada tylko USB 3.0), natomiast jak podpiąłem inny dysk z USB 2.0. to linux go znalazł.
    mbo
    Dysk był jedynym w obudowie, czy było ich kilka ?
    altimeon
    Level 8  
    Był jeden jedyny :-). Był to sieciowy dysk LACIE 500GB. Natomiast nowa obudowa Seagate pochodzi z modelu Expansion 2TB (taką kupiłem).

PS. jak zmusić HP Envy do startu z USB, bo za Chiny Ludowe nie mogę tego zrobić. Ustawiam w Biosie USB jako pierwsze i d..a Ten sam pendrak na starszym kompie spokojnie ładuje Ubuntu (ale tam, pod linuxem, nie widzi tego dysku ).

Dodano po 25 [minuty]:

Udało mi się w końcu odpalić Linuxa, ale nic to nie dało. Odnajduje dysk ale... szczegóły na zrzucie:

jakieś inne pomysły??

Dodano po 4 [godziny] 56 [minuty]:

I jeszcze jeden zrzut ostatnich partycji dysku:

Pod linuksem próbowałem zamontować dysk zgodnie z sugestią, jaka pokazała się po próbie otwarcia dysku (ta linijka na samym dole okna dialogowego), ale niestety się nie udało.
    altimeon
    Level 8  
    Czy są jakieś propozycje? już mi brakuje pomysłów. Może usunąć te wszystkie partycje zaznaczone na czerwono... tylko co dalej?? :/

Przesyłam jeszcze pierwsze sektory do analizy.
    Testerrr
    Level 25  
    Proszę zwrócić uwagę na pierwszy screen w 5 poście. Dysk miał wcześniej sektory 512B, teraz adresacja się zmieniła i są po 8x512B, a więc 4096.
    Stąd prawdopodobnie opisane problemy. Wszak obecnie 63 sektor to 504 sektor wg starej translacji. Tak ja to rozumiem.
    Spróbuj zrobić skan NTFS - chociaż nie wiem czy to pomoże...
    altimeon
    Level 8  
    Witam,
    nic z tego. Znalazł jakieś 19 plików zupełnie nic mi nie mówiących. Plan na dziś to zabawa z linuxem. Może uda mi się zamontować ten dysk na tym systemie..
    W dalszym ciągu czekam jednak na jakieś sugestie, bo póki co szukam po omacku... :(
    WojtasJD
    HD502JI ma sektor 512 B - jak masz możliwość podłącz HDD bezpośrednio do eSATA/SATA albo chociaż ustaw przy wybieraniu dysku w [Parametry] Bps - 512. Teraz wyszły głupoty i dlatego wali na czerwono, to chyba 'dzięki' połączeniu dysku przez tą obudowę USB/UASP...

Dodano po 9 [minuty]:

BTW: Pierwszy wolumin na podstawie tego pliku co podesłałeś wygląda Linuxowo :wink:

Testerrr
    Level 25  
    I jeszcze jedno - odznaczyłeś opcję "znajdź". Zupełnie niepotrzebnie, bo to tylko zaciemniło obraz sprawy, a nie zauważyłem tego na początku. Zwłaszcza, że domyślnie jest ta opcja zaznaczona!

Efekt jest taki, że ta partycja jest zupełnie poprawnie sformatowana w Ext. Jest znacznik systemu plików F, jest boot sector B. Podejrzewam, że i kopia będzie.

Na początku założyłem opcję, że po prostu coś zmajstrowałeś sobie w tablicy partycji - ot, chciałeś założyć nowe i np. nagle przerwałeś po rozpoczęciu.

Co Ci zatem znalazł skan NTFS? Wspomniałeś o jakichś szczątkach - teraz pytanie czy to szczątki tego co Ty szukasz... czy raczej rzeczy zupełnie dla sprawy nieistotne.

Nie ukrywam, że przedwczoraj miałem kiepski dzień i trochę na szybkości ogarnąłem temat, w sensie - niezbyt dokładnie, ale widzę, że na trzecim screenie w 5 poscie - DMDE nie ma znacznika F.
    W zrzucie jakim nas obdarowałeś - jest. Nie pojawił się tam znikąd. Powiem więcej na screenie na który się powołuje - jest tylko info, że ta partycja jest opisana w tablicy partycji - jednak jest nieprawidłowa. Nie ma ani kopi boot sectora, ani boot sectora, ani systemu plikow. Tak - jakby po prostu ktos sobie wpisal tam pewna wartosc i tyle.

Na zrzucie sytuacja jest inna. Wniosek jest jeden - sformatowałeś tą partycję. Nie wiem czy przez przypadek czy nie - ale jak pomóc komuś - kto nawet nie wie co robi?

I jeszcze jedno:

Proszę pokazać to:

Zaznacz odpowiedni dysk (ale nie zatwierdzaj), a potem opcja parametry.
    I pokaż co Ty tam masz.

Ustaw tam na 512

W ogóle podpiąłeś go już bezpośrednio pod kompa?

Edit: widzę, że to samo zalecenie dał Wojtas.

Edit 2:
    Eee, faktycznie nie ma tego znacznika, przed napisaniem postanowiłem sprawdzić i źle wybrałem nośnik, wtopa.
    Nie zmienia to jednak faktu, że chyba nikt kto zdaje sobie sprawe, że ma EXT - chce go odpalić na windowsie i jeszcze jest zdziwiony, że nie działa? Skan NTFS miał więc znaleźć poprzedni system plików. To normalna procedura. Użycie Photorec ma jedną zasadniczą wadę - nie pomoże, gdy pliki są pofragmentowane.
    WojtasJD
    Testerrr wrote:
    na trzecim screenie w 5 poscie - DMDE nie ma znacznika F.
    W zrzucie jakim nas obdarowałeś - jest.
    Gdzie go widzisz?

Dlaczego znacznik F miałby się pojawić - to nie jest NTFS...
    Po co ma szukać NTFS jak ma Ext3-FS/XFS i SWAP.
    ->

Ostatnia wersja DMDE bardzo wskazana.
    altimeon
    Level 8  
    Witam,

z góry dziękuję za odzew.

Niczego nie formatowałem. Z ręką na sercu :-). Ciąg zdarzeń wydglądał następująco. wyjeżdżając na urlop wyłączyłem dysk. Gdy wróciłem dysk już nie ruszył. Wcześniej zdarzały mu siętego typu historie ale zawsze po 2-3 razie startował. Wydedukowałem, że padła obudowa gdyż podpinając pod nią inne dyski, też nie chciały wystartować. Kupiłem nową obudowę, przełożyłem dysk no i mam to co mam. Żadnych formatowań itp. Na dysku jest ok 370 GB zdjęć rodzinnych i filmików z różnych okoliczności. Dodatkowo może 1 GB jakiś tam pierdół. Najważniejsze są zdjęcia... Żona już szykuje pozew rozwodowy.. ;).

Skanuję dysk PHOTOREC_WIN, ale odzyskuje może 20 % całości.

A wracając do tematu. Poniżej zrzut po przestawieniu na 512.

Próbując wejść w znalezioną partycję Noname1 pokazuje mi się taki komunikat:

I odpowiadaąc na to co znalazłem skanując NTFS:

Dodano po 41 [sekundy]:

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze plan na dzisiaj. Podepnę dysk bezpośrednio pod SATA i zobaczymy co to da.
    altimeon
    Level 8  
    Sprawa wygląda następująco. Po podpięciu dysku pod SATA otrzymałem taki obraz:

Podświetliłem partycję, która zawiera moje pliki. Wszystko jest.

Udało mi się odzyskać wszystkie zdjęcia i kilka filmów no i komputer, pod który podłączyłem dysk, zszedł. Na szczęcie zgrywałem wszystko na dysk przenośny.

Czy istnieje szansa by przekształcić tę partycję lub cały dysk na system FAT/NTSF bez utraty danych?
    WojtasJD
    Testerrr wrote:
    Eee, faktycznie nie ma tego znacznika, przed napisaniem postanowiłem sprawdzić i źle wybrałem nośnik, wtopa.
    Znacznik pojawi się po otwarciu woluminu - obsługa ExtFS pojawiła się niedawno - w manualu nie wszystko jest, trzeba sobie sprawdzać...

altimeon - najlepiej naprawić Lacie a do tego czasu chyba lepiej sobie podmontować partycję pod Linuxem albo doinstalować Windowsowy sterownik do ExtFS typu http://sourceforge.net/projects/ext2fsd/ z montowaniem woluminów w trybie tylko do odczytu zamiast ryzykować przy eksperymentach z jakąś 'konwersją' (a jak się upierasz to lepiej skopiować, spartycjonować / sformatować np. na NTFS i przywrócić pliki)
    altimeon
    Level 8  
    Tak też zrobię. Najważniejsze były zdjęcia i to mi się udało dzięki Wam odzyskać.
    Wielkie dzięki za pomoc. Gdybym mógł postawił bym po browarka :-)... ale, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane, więc ja oddaje Wam punkty jakie mam :-)...
    Jeśli możecie mi polecić jakiś dobry serwis to byłoby super.

Jeszcze raz dzięki.

Rafał.