Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner radioshack - czy bedzie lepszy od uniden UBC72XLT

14 Lip 2014 12:50 3642 25
  • Poziom 9  
    Witam. Mam w planach wymianę ręcznego Unidena UBC72XLT na jakąś bazową jednostkę w miarę możliwych pieniążkach. Na oku mam skaner Edacs Radioshack Triple Trunking na Allegro za 700 zł. Czy jest sens wymienić na ten model ? Czy szukać jakiego Unidena. Częstotliwości oczywiście 2M. Antena strojona na dachu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Za taką kwotę sprowadzisz sobie z USA Uniden BCT15X. W tej cenie nic lepszego nie znajdziesz.
  • Poziom 9  
    Szczerze to bałbym się, że kupię kota w worku. Jeżeli chodzi o Unidena to znalazłem jeszcze model UBC780XLT. Jest droższy. Co o nim sądzisz?
  • Poziom 34  
    Stary poczciwy skaner. Ma go mnóstwo osób. Jak go miałem też byłem zadowolony. Teraz z perspektywy czasu nie chciałbym go za darmo.

Najbardziej by mi dzisiaj przeszkadzał "analogowy" Squelch, którego w żaden sposób nie da się zoptymalizować. Na stacji A jest już niby OK, ale stacja B nadal trzeszczy. Podkręcasz, więc i jest dobrze. Tyle, że ciągle zbyt mało dla stacji C. Tym samym skaner robi się mało czuły i niewiele odbiera, bo pokrętło jest prawie na środku.

W BCT15X masz już Squelch "cyfrowy". Ustawiasz S=01 i nie ma mocnych skanowanie idzie pełną parą.

Kota w worku ? Dlaczego ? Prosto ze sklepu ?

http://www.scannermaster.com/Uniden_Bearcat_BCT15X_Police_Scanner_Radio_p/10-501359.htm
  • Poziom 9  
    a jak nadawanie zmieni sie na cyfrowe to da sie go jakos zmodyfikowac?
  • Poziom 34  
    Wszyscy zazwyczaj jak już przechodzą na cyfre to między innymi po to by odciąć się od słuchaczy. Po zastosowaniu klucza ze skanera nie ma pożytku, a mało kto pracuje bez maskowania transmisji.
    Poza tym dekodowanie audio odbywa się na komputerze, na który audio podajesz z wyjścia dyskryminatora skanera.
  • Poziom 9  
    Dzięki za wyjaśnienie tematu. Powiedz mi czy nie licząc dodatkowych funkcji sam odbiór będzie lepszy porównując do tego ręcznego Unidena ? Tu dodam, że antena jest na dachu na około 15 metrach.
  • Poziom 34  
    Patrząc na czułość oba wypadają podobnie:

a) UBC72XLT:

25.005 MHz (AM) ........................................ 0.5 µV
    54.050 MHz (FM) ........................................ 0.3 µV
    86.275 MHz (FM) ........................................ 0.3 µV
    118.800 MHz (AM) ........................................ 0.5 µV
    127.175 MHz (AM)........................................ 0.5 µV
    135.500 MHz (AM) ....................................... 0.5 µV
    138.150 MHz (FM)........................................ 0.3 µV
    162.400 MHz (FM) ....................................... 0.3 µV
    173.225 MHz (FM) ....................................... 0.3 µV
    406.875 MHz (FM)........................................ 0.4 µV
    453.250 MHz (FM) ....................................... 0.4 µV
    511.9125 MHz (FM) ..................................... 0.4 µV

b) BCT15X:

0.4µV 25 - 27.995 MHz AM
    0.3µV 28 - 53.98 MHz NFM
    0.7µV 54 - 71.95 MHz WFM
    0.3µV 72 - 75.995 MHz FM
    0.6µV 76 - 107.9 MHz WFM/FMB
    0.4µV 108 - 136.975 MHz AM
    0.3µV 137 - 173.9875 MHz NFM
    0.6µV 174 - 215.95 MHz WFM
    0.3µV 216 - 224.98 MHz NFM
    0.4µV 225 - 379.975 MHz AM
    0.4µV 380 - 512 MHz NFM
    0.3µV 764 - 954 MHz NFM
    0.7µV 1240 - 1300 MHz NFM

Tylko w rzeczywistości BCT15X podłączony do bazowej anteny rozkłada na łopatki UBC72XLT.
  • Poziom 9  
    Na początku antenę miałem na balkonie. Po wrzuceniu ją na dach ok 8m wyżej nie zaobserwowałem jakiegoś wielkiego skoku w odbiorze. Kabla przybyło tylko 2m wiec też wielkiej straty na tym nie ma. No nic trzeba zacząć zbierać kase. Dzieki za pomoc
  • Poziom 34  
    To może napisz jeszcze ile metrów masz przewodu i jaki on ma symbol ? Nie to, że się czepiam, ale po uniesieniu 8 metrów wyżej MUSI być poprawa odbioru. Czasami na ucho nie da się tego zaobserwować. Podłączając BCT15X pod program do zarządzania skanerem można monitorować RSSI: http://pl.wikipedia.org/wiki/Received_Signal_Strength_Indication
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Podpowiem, że skaner skanerowi nie równy. :!:

Możesz przyjąć pewną ogólnie znaną zasadę dla odbiorników "ręcznych" czy "bazowych".

Odbiorniki "bazowe" mają pewną czułość podawaną w µV/50Ω i z reguły jest ona (ta czułość) na poziomie około 0,2µV do 1µV (im mniejsza wartość tym radio czulsze).
    Odbiornik taki z pełnym powodzeniem "radzi" sobie z dość dużymi poziomami napięć w.cz. na wejściu a jego "dynamika" jest jakby inaczej budowania.

Odbiorniki "ręczne" mają czułość wejścia na poziomach znacznie niższych niż bazowe na około 0,08µV do 0,7µV.
    Czułość odbiornika "ręcznego" jest na tyle duża, że (tylko i wyłącznie) po podłączeniu do anteny zewnętrznej - uzyskasz przesterowanie/blokadę wejścia części odbiorczej.
    Odbiorniki "ręczne" nie podłączamy do anten zewnętrznych, ponieważ tylko zaszkodzimy niż pomożemy w odbiorze sygnałów w takim radiu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Kabla jest około 8 do 9 metrów. Na pewno 50 omowy. Więcej nie mam możliwości teraz sprawdzić. Jego cena była około 1,20 zł/m. Po wrzuceniu anteny na dach na pewno zwiększył się zasięg. Natomiast to co jest blisko często jest zaszumione. Czasami lepiej słychać z 52 km niż z 5 km. To z daleka jest słabe, ale zrozumiałe, a to z bliska mocne, ale z równie mocnym szumem.
  • Poziom 34  
    Ohoho. To jakość tego przewodu jest na pewno imponująca :(

Popatrz ile kosztują przewody, które należy stosować:

http://www.ted.net.pl/sieci-wlan/kabel-draka-satec-mrc-240-1mb.html

http://www.ted.net.pl/sieci-wlan/kabel-draka-satec-mrc-300-1mb.html

http://www.ted.net.pl/sieci-wlan/kabel-andrew-cnt-400-1mb.html

http://www.teltad.pl/kabel-koncentryczny-50-om-rf10-draka-103-mm-cena-za-p-1253.html

W radiotechnice nie ma czegoś takiego jak zasięg. Odbiór z odległości zależy od wielu czynników. Chociażby od propagacji.

To, że słychać z > 50 km nic nam nie mówi. Stacja może pracować na przemienniku usytuowanym 100 m.n.p.t.

To z 5 może pracować jako simplex i jeszcze z radia nasobnego.
    Witam.

Wszystko co napisał poprzednik :spoko: .

tofik150 napisał:
    Po wrzuceniu anteny na dach na pewno zwiększył się zasięg.

O tak lecz chyba tylko "słabych" sygnałów.

Cytat:
    Natomiast to co jest blisko często jest zaszumione.

To jest właśnie ten efekt przesterowania/blokady odbiornika na jego wejściu.

Cytat:
    Czasami lepiej słychać z 52 km niż z 5 km.

Tutaj proszę o tzw. spokój z tymi kilometrami. :!:
    Aby wysłuchać transmisję z 50km w paśmie VHF z poziomem SINAD 20dB [tłumaczenie z łopatologii stosowanej] (SINAD stosunek sygnału do szumu) mogę przypomnieć, że poziomy sygnałów powinny być na takim poziomie i zysku anten nadawczych - jak i odbiorczych - , że ich lokalizacja w typowym wyliczeniu łącza radiowego jest - przy antenie odbiorczej na wysokości +8m n.p.z. , jak :
    - 20km - antena nadawcza up 8m i odbiorcza up 8m
    - 30km - up 32m / up 8m
    - 50km - up 130m / up 8m
    przyjmując logicznie, że instalacje w tym paśmie są jakby "normalne" to możemy przewidywać, że łącze takie powinno mieć anteny na poziomie (dla 50km) :
    - odbiornik up 50m n.p.z. lub ( up 20m )
    - nadajnik up 50m n.p.z. lub ( up 95m )

[zasięg graniczny przy założeniach sygnału radiowego wg zasady J.J.Egli`ego = 50% na 50%]

Cytat:
    To z daleka jest słabe, ale zrozumiałe, a to z bliska mocne, ale z równie mocnym szumem.

Wydaje mi się, że tutaj "kłania" się moja poprzednia podpowiedź/wypowiedź.

Pozdrawiam.
    Witam.

Ale co to znaczy czy antena jest dobra czy nie. :?: :D

Antena to antena a Ty masz problem z odbiornikiem podłączonym do anteny "bazowej".

Osobiście ja bym kabla koncentrycznego nie wymieniał a zainwestował w tłumik sygnału w.cz. .
    (nowy kabel koncentryczny to jednak wypadałoby chyba mieć)

Tłumik np. regulowany pracujący powyżej 30MHz : http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm .

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Stosowałem podobny tłumik. Wraz z tym co chciałem odciąć osłabł sygnał dalekich stacji. Może u Kolegi będzie inaczej, bo w moim przypadku nie przyniosło to pozytywnych rezultatów.

[at]tofik150 poszukaj oryginalnej "pałki" Radmor 32812/1.
  • Poziom 9  
    Wymiana pałki i skanera przekroczy mój budżet. Jest jeszcze kwestia taka, że jak założę Radmora to będzie bardzo widoczny, bo mieszkam w centrum niedużej mieściny. Niebiescy, więc mogą zauważyć i będą węszyć.
  • Poziom 34  
    Dobry żart :) Dawno się tak nie uśmiałem :) Tysiące osób ma taki las anten niczym KWP i KMP razem wzięte i nikogo to nie obchodzi. Gwarantuję, że jak powiesisz Radmora to nie zapuka nikt do Twoich drzwi. Chyba, że sąsiadka, która przestała miesiączkować (tak też miałem). Kasa kasą, ale lepiej raz i porządnie niż na raty, bo to z reguły więcej wyniesie. Nie mam na myśli nowej anteny (500 zł), a używaną lub leżak magazynowy mający 30 lat, któremu nic nie brakuje.
  • Poziom 9  
    Jeszcze pytanie odnośnie unidena bct15x czy Software trzeba wybierać jakiś inny z listy dostępnych czy wszystko według standardu?
  • Poziom 34  
    Sprecyzuj o jaki soft Ci chodzi. Do zarządzania skanerem z poziomu komputera ?
  • Poziom 9  
    w tym sklepie co mi podales linka jest wiele opcji do wyboru. Wiec moje pytanie czy soft ma byc standard czy trzeba jakas inna wersje wybrac? Oni usa a my pl i tak sie zastanawiam czy jest jakas roznica.
  • Poziom 34  
    Nie kupuj żadnego softu ! Zapłać 189 $ za skaner i jak przyjdzie to powiem co dalej. Ps. Wysyłaj do Polamer, a ten niech śle do Polski: http://www.polamer.pl

Zanim podasz namiary na Polamer to załóż u Nich konto żeby uzyskać ID klienta.
  • Poziom 9  
    Sprzęcik już na miejscu. nie macie instrukcji po polsku? Troche tych funkji jest i ciężko to opanować :|
  • Poziom 34  
    Ciągle edytowana instrukcja (niestety po angielsku): http://marksscanners.com/BCT15X/bct15x.shtml

Miałeś skaner, więc pewnie znasz już wiele częstotliwości. W ten sposób je dodasz do pamięci urządzenia:

Będąc w trybie Scan skaner powinien skanować Alabama i Alabama EDCS G.

Na dole pod - - - - powinno się świecić PL, DT, HP i BT.

Wciśnij JEDEN raz klawisz POL i zniknie PL.

Wciśnij JEDEN raz klawisz HP i zniknie HP oraz zostanie wyświetlony komunikat: Scan Mode Nothing to Scan.

Wybierz Menu - Program System - New System - Conventional - skaner zapyta "Confirm", więc wciśnij E (Yes).

Po potwierdzeniu Menu będzie nazwane System 1. Wejdź od razu w Edit Name i zmień na, np. (dwa razy . (No) skasuje nazwę System 1) BCT15X.

Ujrzysz na górze BCT15X. Wejdź w Edit Sys Option i Set Delay Time i ustaw na 5 sec. Wejdź w Set Record i ustaw All Channel. Cofnij Menu do BCT15X.

Wejdź w Edit Group - New Group.

Ujrzysz na górze Group 1. Wejdź w Edit Name i zmień nazwę na, np. WSZYSTKO.

Ujrzysz na górze WSZYSTKO.

Wejdź w Edit Channel - New Channel.

Ujrzysz Input Frequency, więc wpisz, np. 150.3750 [klwiszami numerycznymi wpisujesz cyfry, a kropkę stawiasz guzikiem. (No)]

Ujrzysz na górze 150.3750 MHz

Wejdź w Edit Name i wpisz, np. PKP A. Zatwierdź E.

Ujrzysz na górze PKP A

Wejdź w Set CTCSS/DCS i ustaw Search.

Wejdź w Modulation i wybierz NFM.

Wejdź w Set Attenuator i wybierz Off.

Wejdź w Set Record i wybierz On.

Wszystko. Wciśnij SCAN / SEARCH i ruszy skanowanie zapisanego (zapisanych) kanałów. Jak wciśniesz HOLD / RESUME to powinno być WSZYSTKO zmieniające się w BCT15X, PKP A, NFM.

Kolejne kanały dodajesz kolejno idąc przez Menu - Program System - BCT15X - Edit Group - WSZYSTKO - Edit Channel - New Channel.

I weźmy teraz, np.

PKP B, czyli:

150.3250

Edit Name: PKP B

Set CTCSS - Search

Set Modulation - NFM

Set Attenuator - Off

Set Record - On

I kliknij SCAN / SEARCH

Jak ruszy skanowanie to po wciśnięciu HOLD / RESUME zobaczysz, że już dwa kanały skanuje.

Nie mówię, że prosto się go programuje, bo trochę zawiłe to Menu, ale po kilku kanałach wejdzie w krew.

Squelch to górna gałka w lewym rogu wyświetlacza. Ustaw żebyś widział S=01. Ustawia się tak żeby odbiornik był JAK NAJCZULSZY.

W skanerze jeszcze warto ustawić:

Menu - Srch/CloCall Opt - CTCSS/DCS Search - On

Menu - Srch/CloCall Opt - - Set Delay Time - 5 sec

Menu - Srch/CloCall Opt - Set Attenuator - Off

Set Record - On

Jak klikasz gałką Vol (pod Squelch) to zmieniasz jasność wyświetlacza.

Aby zdefiniować własne banki (może być ich 10) przeszukiwań postępuj z poniższym opisem:

Menu - Search For - Edit Custom - wybierasz Custom 1 do Custom 10 - Edit Name: np. Pogotowie Ratunkowe - Edit Search Limit - 168,5250 oraz 169,1500 - Set Delay - 5 sekund - Set Modulation - NFM - Set Attenuator - Off - Set Step - 12,5 kHz - Set Record - On żeby uaktywnić zielone gniazdo wyjścia liniowego

Cofasz się Menu, Menu i aktywujesz Custom Serach. Tu za pomocą klawiszy od 1 do 0 aktywujesz co chcesz skanować.

Jeśli zakłócenia będą uciążliwe to blokuj je za pomocą klawisza L/O. Jeden raz - blokada do ponownego uruchomienia, tzw. Temporary. Dwa razy - do odblokowania ręcznego.

Żeby zatrzymać skanowanie klikasz Hold/Resume. Także w ten sposób ruszasz ponownie do przodu.

Zakresy od - do znajdziesz tutaj: https://spreadsheets.google.com/pub?key=pyxWa...8-CNJ2UMv7zJbw&single=true&gid=51&output=html
  • Poziom 9  
    witam po chwili przerwy. Zmieniłem kabel i szczerze powiem, że odbiór się pogorszył. Słucham PSP, OSP i w tej chwili w ogóle nie słyszę strażnic, które wcześniej były słyszalne. Sprawdzałem wszystko dwa razy połączenie z anteną oraz radiem. Jedyna różnica to taka ze przez zmiane kabla antena jest ok 15cm niżej niż poprzednio. Kabel zaaplikowałem taki http://www.teltad.pl/kabel-koncentryczny-50-om-rf10-draka-103-mm-cena-za-p-1253.html. jakieś propozycje?