Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Excel] Dane z pomiarów i obliczanie średniej co godzinę

yuppy87 14 Lip 2014 13:27 1914 5
  • #1 14 Lip 2014 13:27
    yuppy87
    Poziom 10  

Witam,
    Mam problem z danymi w Excelu.
    Otóż sprawa wygląda następująco - mam dane z robionych pomiarów.
    Pomiary mają być robione co 30 minut - czasem jest większa/mniejsza różnica czasu.
    Chciałbym teraz wykonać jakąś formułę czy makro, dzięki której excel będzie obliczał średnią wartości np. średnich co godzinę. Oczywiście czas i date mam w Excelu razem z pomiarami.
    Jest to w ogóle możilwe?
    Pozdrawiam,
    Łukasz

0 5
  • #2 14 Lip 2014 13:34
    tadkli9743
    Poziom 19  

Witaj
    Wklej przykładowy arkusz

0
  • #3 14 Lip 2014 15:07
    yuppy87
    Poziom 10  

Oto przykładowy plik z danymi.

Na podstawie średniej z pomiarów mam obliczyć średnią godzinową oraz średnią dobową.

Fajnieby było jakby dało się to zrobić w makro i żeby automatycznie to się samo obliczało po dodaniu kolejnych danych.

0
  • #4 21 Lip 2014 11:34
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Dzień dobry,
    Dane dostarczone w przykładowym pliku są dość chaotyczne, pomiary są wykonywane bardzo nieregularnie, a wyniki robią wrażenie przypadkowych, jakkolwiek zgrupowanych wokół jakiejś średniej. Porządne uśrednienie tych danych jest zadaniem dość złożonym, bo trzeba wyznaczyć wartości prognozowane w chwili początkowej i końcowej okresu uśredniania, następnie scałkować numerycznie dane znajdujące się między punktami i wreszcie podzielić przez długość przedziału całkowania. Dodatkowo trzeba jeszcze odrębnie potraktować początek i koniec zakresu danych oraz przewidzieć możliwość dopisywania dalszych danych.
    To co przygotowałem w załączniku opiera się na formułach (częściowo tablicowych) oraz na czterech nazwanych zakresach dynamicznych określających zakresy danych. Dane dotyczące daty i czasu w pliku przykładowym mają format tekstowy i w przypadku wprowadzania dalszych danych musi być zachowany ten sam format. Dane muszą być wprowadzane chronologicznie i bez pustych wierszy. W tej chwili jest przewidziana możliwość wprowadzania danych do 1000. wiersza, ale można to zmienić w definicjach w Menedżerze nazw.
    Obliczenia średniej wymagają podania początkowej i końcowej daty i czasu w formacie data/czas Excela (nie tekstowym) w dwóch komórkach, najlepiej jedna pod drugą i skopiowania formuł zawartych w pliku załącznika. Komórka zaznaczona na pomarańczowo podaje wartość średnią. Data/czas początkowy musi być wcześniejszy niż data/czas końcowy i zakres uśredniany nie może być poza zakresem danych.
    Idea obliczeń jest też podana w załączniku.
    Pozdrowienia.

0
  • Pomocny post
    #5 21 Lip 2014 12:37
    PRL
    Poziom 33  

Wtrącę swój kod VBA:

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #6 23 Lip 2014 09:05
    yuppy87
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedzi i pomoc - najlepszym rozwiązaniem jest kod PRL.
    Dzięki!

0