Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr częstotliwości zmian oporu.

14 Lip 2014 16:38 1173 9
 • Poziom 9  
  Witam, czy jest jakiś prosty sposób na przefiltrowanie prądu "tętniącego" (prądu który jest zmienny, jednak stale ma ten sam kierunek) o częstotliwości wyższej niż zadana(w moim przypadku 10Hz)?
  Prąd przemienny jest bardzo łatwo przefiltrować, za pomocą filtru RC górnoprzepustowego, ale niestety sama zmiana oporu, nie zmienia kierunku prądu przez co kondensator się nigdy nie rozładuje.
 • Poziom 43  
  Witam!
  Dla odfiltrowania składowej zmiennej trzeba dać czwórnik "Pi" z 2 rezystancjami i 1 pojemnością. Potem detekcja częstotliwości wyższej, niż zadana - na wiele sposobów, np. na monoflopie.
 • Poziom 38  
  Filtr dolnoprzepustowy do uzyskania składowej stałej, filtr górnoprzepustowy do uzyskania interesujących częstotliwości, sumator do połączenia ich razem.
 • Poziom 9  
  Jaki jest schemat tego czwórnika, który mi podałeś?
  Dokładnie, chodzi mi o to, aby układ z fotorezystorem, tranzystorem i jakimś odbiornikiem (na razie zwykła LED), reagował tylko na światło z drugiego układu (można powiedzieć pilota), w którym dioda mruga z częstotliwością większą niż 10 Hz może być nawet 100 lub 1000 Hz to bez znaczenia.
 • Poziom 38  
  Źle zadane pytanie w pierwszym poście. Potrzebujesz zwykłego filtru górnoprzepustowego.

  " w którym dioda mruga z częstotliwością większą niż 10 Hz może być nawet 100 lub 1000 Hz to bez znaczenia"

  ma znaczenie i to duże - 50Hz to częstotliwość sieci, wiec każda żarówka będzie zakłócać, 100Hz - świetlówki. Jeśli chcesz wykryć świecenie diody o określonej częstotliwości to poszukaj na sieci coś w stylu "detekcja synchroniczna LED".

  Fotorezystorów już się praktycznie nie stosuje - jeśli już to fototranzystor.
 • Poziom 9  
  Loker zwykły filtr górnoprzepustowy RC nie wystarczy. Kondensator będzie ładować się coraz mocniej (i wolniej) z każdym następnym impulsem, ale nie będzie się rozładowywać. Aby zastosować zwykły filtr RC, na wejściu MUSI być napięcie o zmiennym kierunku (np przemienne), żeby kondensator mógł się rozładować. Jeżeli napisałem mało zrozumiale, przepraszam.

  Mam również fotodiody, mogę je wykorzystać zamiast fotorezystorów.

  Ma to wyglądać mniej więcej tak jak na zdjęciu.
  Filtr częstotliwości zmian oporu.
  Dioda LED ma świecić, tym mocniej, im mocniejsze światło będzie padać na fotodiodę o częstotliwości wyższej niż 1kHz. Natomiast częstotliwości znacznie mniejsze od zadanej, nie powinny mieć wpływu na moc świecenia LED'a.
  Pytanie brzmi, czym powinienem zastąpić czwórnik na schemacie?
 • Poziom 38  
  Po pierwsze - obwód zasilania fotodiody - sama z siebie sygnału nie daje, a raczej daje ale za słaby do czegokolwiek. Normalnie fotodiodę (fototranzystor) polaryzuje się napięciem i mierzy prąd zależny od oświetlenia.
  Po drugie - wzmacniacz sygnału z fotodiody - chyba, że zastosujesz filtr aktywny.
  Dopiero potem filtr górnoprzepustowy, detekcja i uśrednienie wynikowego sygnału, na końcu sterowanie diodą LED
 • Poziom 9  
  Filtr częstotliwości zmian oporu.
  Bateria równocześnie zasila filtr i układ z tranzystorem. Kto powiedział że zasilanie musi być na wejściu filtra (Oczywiście zakładam ze filtrem nie jest żaden uC)? To tak jak byś powiedział, że w układzie szeregowym składającym się z diody, rezystora i baterii, kolejność ma znaczenie.
 • Poziom 38  
  Sam wspomniałeś, że prąd przez kondensator nie płynie, tak więc jak chcesz zasilić fotodiodę?
  Ehh uparłeś się, że do Twojego "układu" wystarczy wstawić jakiś pasywny czwórnik i zadziała. Wg. mnie nie zadziała, ale cóż - powodzenia :)
 • Poziom 9  
  Ehh.. dzięki wielkie za pomoc. Jeszcze nie wiem jak to zrobię, ale zobaczysz, że zadziała.. musi zadziałać. Jak mi się uda to wstawię schemat na forum, na wypadek gdyby ktoś miał podobny problem.