Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica ZZA4625 L - Ciągle grzeje wodę. Dlaczego skleja przekaźnik?

jezior_lca 14 Lip 2014 18:00 2367 2
  • #1 14 Lip 2014 18:00
    jezior_lca
    Poziom 9  

Witam,
    Mam problem ze zmywarką Amica ZZA 4625 I, skleja mi się przekaźnik grzałki na płytce sterownika, co powoduje że grzałka daje cały czas ciepło, aż naczynia pękają. Przy oryginalnym przekaźiku objaw był taki ze "śmierdziało spalenizną" i coś bzyczało. Kiedy w koncu rozebrałem zmywarkę to od razu zobaczyem że obudowa tego przekaźnika była nadtopiona więc go wymieniłem. Oryginalnie zamontowany był js1-12v, jednak nie mogłem dostać dokładnie tego modelu wiec zamontowałem js1-f-12v (parametry te same tylko ilzolacja inna). Niestety co go wymienię to po 2 myciach znów dzieje się to samo, grzałka grzeje cały czas. Przekaźnik skleja się na 100% bo każdemu wymontowanemu przeprowadziłem autopsję. Teraz pytanie, co może być powodem? Złe sterowanie tym przekaźnikiem "iskrzenie", czy może wina jest po stronie obciążenia?(przy ostatnim ścieżki przy styczniku były widocznie przegrzane)
    Z góry dzięki za pomoc :)

0 2
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 14 Lip 2014 18:12
    skryn
    Admin grupy AGD

jezior_lca napisał:
    Dlaczego skleja przekaźnik?

Ano dlatego, że fabrycznie zamontowano diodę Zenera na 9V.
    Należy (oprócz wymiany przekaźnika) zastosować diodę Zenera na 12V. I będzie po problemie.

Amica ZZA4625 L - Ciągle grzeje wodę. Dlaczego skleja przekaźnik?

1
  • Relpol
  • #3 24 Lip 2014 22:43
    jezior_lca
    Poziom 9  

Dzięki! Zrobiłem tak jak napisałeś i działało, tylko jakość wykonania pozostawiła wiele do życzenia. Teraz w ogóle już nie grzeje. Kupuje nowy moduł bo przestaje to być powoli opłacalne. Nowy to 230 zł a na to co do tej pory robiłęm wydałem koło 100zł (częsci + wysyłki). Też troche płytkę poniszczyłem moim 'wspaniałym' lutowaniem hehe :D
    Pozdrawiam

0