Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel TV - Administracja chce zabronić puszczać kabli z dachu do mieszkań

Daro DWL 14 Jul 2014 21:21 2280 4
    Daro DWL
    Level 9  
    Dziś Administrator bloku poinformował mnie że będzie robiona nowa elewacja budynku i te kable które mamy puszczone z dachu z anten nie będą mogły iść po elewacji. Ale anteny będą mogły być na dachu.

1.Czy w zamian za to musi zrobić jakiś kanał medialny? Czy muszę kombinować coś na własną rękę np kominem wentylacyjnym (Jeśli w ogóle można ale to o tym poszukam.)

2.Czy może w ogóle zabronić puszczać kabli z dachu do okna? Skoro można mieć anteny na dachu.

3.Co ja w takiej sytuacji mam zrobić z tymi kablami? Mam kabel Internetowy i kabel tv do anten puszczony.

Z góry dzięki.
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Niestety sprawa kabli po elewacji budynku jest prawnie NIEustalona.

Administrator ma obowiązek udostępnić możliwość odbioru jak i nadawania na części wspólnej budynku, którym jest również dach jeżeli sprzęt wykorzystywany do tego musi mieć antenę jako integralną część tego urządzenia.
    (są urządzenia radiokomunikacyjne, które nie muszą mieć osobnej anteny, ponieważ mają wbudowaną antenę jako już istniejącą część integralną z tym urządzeniem - i wtedy nie możemy żądać od administratora aby udostępnił Nam część wspólną).

W prawie to właśnie urządzenie "mówi" Nam i Administracji czy musimy posiadać antenę zewnętrzną czy nie. :!:

Odpowiedzi na nr pytania :
    1. dość często rozwiązuje się problem w sposób bardzo ludzki i przyjazny jak położenie elewacji ocieplenia (styropian) na kablach - pomiędzy styropianem a elewacją jest około 3cm odległości.
    2. nie może zabronić instalowania kabli na dach lecz może zaproponować inną alternatywną trasę prowadzenia kabli.
    3. najlepiej i najbezpieczniej dla prawa własności - NIE ruszać kabli i pozostawić je w miejscu istniejącym - a w razie uporu Administracji, zagrozić, że gdyby chciał zdjąć lub uciąć kabel to zawołamy Policję lub Straż Miejską i oskarżymy Adm o zniszczenie/zabór mienia - własnego mienia.

Pozdrawiam.

PS. Anteny i cała infrastruktura w myśleniu Adm-ów to koszmar i stawianie Nas użytkowników na szczeblu małpy w ZOO - dlatego musimy się postawić a Oni (Adm) nie ma prawa nam zdjąć czy zniszczyć takiej instalacji.
    sosarek

Level 43  
    SP5ANJ wrote:
    PS. Anteny i cała infrastruktura w myśleniu Adm-ów to koszmar i stawianie Nas użytkowników na szczeblu małpy w ZOO - dlatego musimy się postawić a Oni (Adm) nie ma prawa nam zdjąć czy zniszczyć takiej instalacji.

Offtopic - Z tego co wiem każde nowo oddawane przez dewelopera lub ADM mieszkanie powinno być wyposażone w instalację przeznaczoną do odbioru NTC, lecz nikt tego nie przestrzega, a nie pozwalają montować anten na dachu, nawet mocować ich do poręczy balkonów - co w tym przypadku robić? Nie ukrywam że miałem kilka zleceń w ciągu ostatniego miesiąca i klienci z powodu administracji zostali z niczym.
    Daro DWL
    Level 9  
    Dzięki P5ANJ.

Tak zrobię tzn. nie będę nic robił na razie.

Jeśli chodzi o Administratora to nasz nie jest do dogadania się raczej. :)
    Dlatego co doradzicie mi jeśli administrator przyjdzie i poprosi mnie o:

a) Proszę zdjąć kable z budynku.
    - Jeśli nie zgodzi się dać je w elewację.
    - I zostawi mnie z tym problemem.
    Czy w tedy mogę śmiało mu np powiedzieć że ich nie zdejmę bo to firma mi zakładała a w razie jak mi je uszkodzicie (utniecie, wyrwiecie itd... )zawiadomię policję. Czy to raczej on może wezwać policję że nie chcę usunąć swoich kabli?
    b) Co jeśli Zgodzi się dać w elewację kable. A na pewno trza będzie przełożyć je przez rynnę czy ja będę musiał to zrobić czy oni?

[Rozmawiałem z sąsiadami i też niewiedzą jak to będzie i jakie mamy prawa. ]
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Daro DWL wrote:
    Czy w tedy mogę śmiało mu np powiedzieć że ich nie zdejmę bo to firma mi zakładała a w razie jak mi je uszkodzicie (utniecie, wyrwiecie itd... )zawiadomię policję.

:spoko:

Quote:
    Co jeśli Zgodzi się dać w elewację kable. A na pewno trza będzie przełożyć je przez rynnę czy ja będę musiał to zrobić czy oni?

Ocieplanie budynku to również "zawijanie" blach czy innych materiałów, które będą zabezpieczać lanie się wody pod styropianem.
    W tym przypadku jednak byłbym za tym, iż ekipa montująca elewację aby nie zepsuła czegoś - powinna dostać 4-ro paka Browarka za wygięcie i zabezpieczenie kabla i już. :D

Pozdrawiam.