Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujka ruchu skierowana na samochód w garażu

unky 14 Jul 2014 22:31 3714 23
Optex
 • #1
  unky
  Level 18  
  Witam
  Parkuję swoje auto w garażu wielostanowiskowym. Jak wiadomo w takich garażach jest wolna przestrzeń i samochody parkują jak na zwykłym parkingu ale pod dachem.
  No i oczywiście miejsca przypisane są do konkretnego współwłaściciela garażu - czyli parkuję zawsze w tym samym miejscu.

  Dałoby radę zamontować nad moim samochodem taką czujkę który wykryłaby ewentualne zniknięcie auta i wszczęcie alarmu? Wiem że to mogłoby być za późno ale zawsze lepsze to niż poranne przyjście do garażu i widok pustego miejsca.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  Adam-zw
  Level 20  
  Witam,
  Czujka na podczerwień reaguje na zmianę temperatury w polu "widzenia" przez nią, więc jak sobie wyobrażasz wychodzącego "sąsiada" z parkującego obok samochodu czy przechodzących obok innych ludzi czy nawet zwierząt? Teoretycznie można by się pobawić w ograniczenie pola widzenia PIR-u dokładnie do kształtu samochodu - ale to jest istna zabawa i czy temperatura karoserii samochodu nad ranem nie będzie taka sama jak podłoże betonowe? Pomyśl ewentualnie nad "bimem" podczerwieni odbijanym od karoserii.
  Pozdrawiam
 • #3
  Pawel2420
  Level 31  
  Nie bardzo wyobrażam sobie ciągniecie linii alarmowej z garażu do mieszkania. Teoretycznie możesz tego uniknąć jeśli masz okno od strony wjazdu do garażu,
  Możesz włożyć do samochodu taki krążek wielkości kapsla od piwa: http://i-node.pl/inode-care-sensor/
  Przy oknie montujesz odbiornik: http://i-node.pl/inode-care-relay/
  Sygnał alarmowy pojawi się gdy samochód będzie wjeżdżał lub wyjeżdżał z garażu.
  Jeśli odbiornik zdecydujesz się jednak zamontować w garażu a czujnik przyczepisz do drzwi od strony kierowcy to zareaguje on już na ich otwarcie.
  Komplet urządzeń kosztuje ~200zł.
 • #4
  Totoya
  Level 17  
  Czujniki obecności samochodu są często w parkingach podziemnych - kolorowe lampki sygnalizują wolne miejsca parkingowe.

  Jak tylko możesz pociągnąć okablowanie to można się nad tym zastanowić.
 • Optex
 • #5
  reweriko

  Level 25  
  Jak masz system alarmowy w domu a garaż w bliskiej odległości. Zakładaj czujnik bezprzewodowy w samochodzie np: pod fotelem kierowcy. Jeden z klientów używa tego "patentu" od paru lat... (nieprofesjonalne ale skuteczne).
  Pozdrawiam
 • #7
  unky
  Level 18  
  iMarek9 wrote:
  Proponuję bezprzewodowy czujnik wstrząsu i przechyłu
  https://www.jablotron.pl/systemy-alarmowe/czujki/JA-82SH

  W tytule przedmiotu napisane jest:
  JA-82SH Bezprzewodowy czujnik wstrząsu

  a w opisie: Bezprzewodowy sufitowy czujnik ruchu - charakterystyka detekcji 360° / 5 m, zasilanie 1 x bateria litowa LST14500 (w komplecie)

  Czyli jest to czujnik ruchu czy wstrząsu?


  Do tych czujników jest dołączany odbiornik który kabelkami wpinamy do centrali np. Integra32?
 • #9
  unky
  Level 18  
  Mieszkanie mam bezpośrednio nad garażem. Moja podłoga to sufit garażu.
 • #10
  vodiczka
  Level 43  
  Proponuję kamerę TV z detekcją ruchu w polu widzenia kamery. Jeszcze potencjalny włamywacz dobrze nie usiądzie za kierownicą a alarm zadziała.
 • #11
  bhtom
  Level 38  
  Można coś pokombinować z elementami Elmes-u. W domu odbiornik, a w aucie nadajnik wyzwalany czujnikiem mikrofalowym od alarmu samochodowego. Wtedy, dobrze ustawiony czujnik, wyzwoli tor nadajnika, a ten "da znać" w domu. Pozostaje jeszcze kwestia kontroli zasięgu (obecności auta w zasięgu odbiornika).

  Pozdrawiam.
 • #12
  unky
  Level 18  
  vodiczka wrote:
  Proponuję kamerę TV z detekcją ruchu w polu widzenia kamery. Jeszcze potencjalny włamywacz dobrze nie usiądzie za kierownicą a alarm zadziała.

  W sumie to chyba najlepszy pomysł.
  Kamery mam zainstalowane, teraz musiałbym sprawdzić czy rejestrator ma taką możliwość i można by to faktycznie w ten sposób ogarnąć.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Chociaż nie, jednak to nie będzie chyba dobre rozwiązanie.

  W garażu parkują 24 samochody. O ile kamera jest na moje stanowisko i mógłbym wytyczyć strefę detekcji to jednak problem pojawia się ze światłem które jest na czujkach ruchu i zapala się w całym garażu. Czyli jak ktoś z właścicieli pojawi się w nocy w garażu i będzie chciał pojechać sobie swoim autem to zapala się automatycznie oświetlenie w całym garażu w związku z czym zapewne detekcja ruchu na mojej kamerze zasygnalizowałaby alarm...
 • #13
  vodiczka
  Level 43  
  Proszę sprawdzić jak działa pańska detekcja, nie powinna reagować na zmianę oświetlenia lecz na ruch obiektu w polu objętym strefą. W przeciwnym wypadku chmurka odsłaniająca księżyc, błyskawice w czasie burzy czy snop świateł z przejeżdżającego łukiem drogi samochodu wywoływałyby alarm na chronionym obiekcie.
 • #14
  unky
  Level 18  
  No tak, Ma Pan rację. Sprawdzę to.
 • #15
  suworow
  Admin of Property security
  vodiczka wrote:
  Proszę sprawdzić jak działa pańska detekcja, nie powinna reagować na zmianę oświetlenia lecz na ruch obiektu w polu objętym strefą.
  Właśnie powinna i będzie reagować. jak podejrzewa unky.
  vodiczka wrote:
  W przeciwnym wypadku chmurka odsłaniająca księżyc, błyskawice w czasie burzy czy snop świateł z przejeżdżającego łukiem drogi samochodu wywoływałyby alarm na chronionym obiekcie.
  I dokładnie tak się dzieje na obiektach gdzie jakiś " specjalista" wpadł na pomysł wykorzystania detekcji ruchu w kamerach do celów alarmowych. Proponuję poczytać chociażby tu na forum na ten temat lub potestować samemu.

  Natomiast wykorzystanie kamery do weryfikacji alarmów, czy jako zabezpieczenia dodatkowego, obok np czujnika obecności to dobry pomysł.
  pozdrawiam
 • #16
  vodiczka
  Level 43  
  suworow wrote:
  I dokłądnie tak się dzieje na obiektach gdzie jakiś " specjalista" wpadł na pomysł wykorzystania detekcji ruchu w kamerach do celów alarmowych

  Przecież to kwestia programu, są specjaliści i "specjaliści" :)
 • #17
  suworow
  Admin of Property security
  vodiczka wrote:
  Przecież to kwestia programu, są specjaliści i "specjaliści"

  Dokładnie. I specjaliści wiedzą do czego służy detekcja ruchu w kamerach i jak z niej korzystać (chociaż prawdę powiedziawszy nie jest to jakaś wielka sztuka) a "specjaliści" snują fantasmagorie.
  Pozdrawiam
 • #18
  unky
  Level 18  
  Niestety w moim rejestratorze nie ma wyjść alarmowych.
  Co najwyżej rejestrator może wysłać mejla albo ewentualnie wywołać jakąś stronę internetowa wiec chyba do centrali alarmowej nie da się go podłączyć.
 • #19
  reweriko

  Level 25  
  Nie widzę lepszego rozwiązania jak montaż małego czujnika pir bezprzewodowego.
  Usytuowanie garażu wręcz idealne na takie rozwiązanie. Nawet jak nie masz systemu alarmowego to zawsze można zastosować mały sygnalizator wpięty bezpośrednio w odbiornik np Elmes'a.
 • #20
  Pawel2420
  Level 31  
  reweriko wrote:
  Nawet jak nie masz systemu alarmowego to zawsze można zastosować mały sygnalizator wpięty bezpośrednio w odbiornik np Elmes'a.

  Czujnik jaki wskazałem nie potrzebuje nawet specjalnego odbiornika ani żadnego sygnalizatora. Alarmy bez problemu może odbierać każdy smartfon z systemem Android od wersji 4.3 lub iOS od wersji 7.
 • #21
  suworow
  Admin of Property security
  Kilkanaście postów i tak naprawdę dalej nie mamy podstawowych informacji na podstawie których można było by zaproponować konkretne rozwiązanie.
  Po stronie wiadomych mamy:
  otwarte stanowisko parkowania
  rejestrator CCTV ( jakiś tam)
  podłoga sufitem garażu
  Dalej nie wiemy:
  czy istnieje możliwość położenia kabla
  budżet
  czy autor ma system alarmowy w mieszkaniu / bierze pod uwagę jego instalację

  Pozdrawiam
 • #22
  Marek31415
  Level 31  
  Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Inteligentna, konturowa detekcja ruchu połączona z odczytem tablicy rejestracyjnej. Oczywiście nie wchodzi w rachubę rejestrator, należy zapewnić całodobowe oświetlenie (promiennik podczerwieni) i odpowiednią jakość obrazu z kamery. Do tego cichy alarm SMS lub MMS i system spełnia oczekiwania autora.
  Ale takie rozwiązania to tylko na PC.
 • #23
  LubMich
  Level 12  
  Hej!

  Odrobinę odkopię.. Mam prawie identyczny przypadek, dwa miejsca garażowe, zaraz pod mieszkaniem.
  Instalację już wykonałem - do garażu sprowadziłem 1x UTP kat. 5e, 1x 6x0,5mm2, oraz zasilanie 3x1,5mm2

  Pierwszy pomysł to IP Kamerka - bardziej do celów - 'kto mi porysował samochód' - prosił bym o poradę co spisało by się w tych średnio kamerkom sprzyjających warunkach - ciemno i oślepiane przez światła samochodów. Odczytanie tablic mało realne ale żeby cokolwiek było widać.

  Rejestrację prowadzić będzie system postawiony na linux (mam biegający systemik na Cubox - na razie openelac) z dyskiem twardym. Więc jakieś opcie pisanie obrazu na zdalnym dysku mile widziane. (mam małe doświadczenie z monitoringiem - więc trochę muszę się doinformować co jakie ma możliwości.)

  Ewentualnie kamera z zapisem na karcie pamięci - ale to niestety łatwo mogło by być zerwane i zabrane razem z kartą.

  I druga sprawa - jakiś alarm w przypadku 'nieautoryzowanego' odjazdu samochodu.
  W garażach są systemy z mikrofalowym/ultradźwiękowym czujnikiem odległości - jakieś czujki odnalazłem - ale do alarmu może to być mało 'zabezpieczone' rozwiązanie. - choć pewnie nietypowe - więc może nie wzbudzić zainteresowania.

  Oraz może prostsze - samochody mają własną instalację alarmową - ją dozbroić o jakiś czujnik poruszenia i wykrywać włączenie alarmu.
 • #24
  raffin
  Level 24  
  No i ponownie podstawowe pytanie o budżet.
  Jest kilka rozwiązań, mniej lub bardziej typowych, część pomysłów już poznałeś z wcześniejszych postów, a ja mam jeszcze ze 2..., ale z tych nieco droższych.
  1. Jeśli masz w domu system Satel Integra/Versa... to możesz doposażyć go o ABAXA i czujkę "Bezprzewodowa czujka przemieszczenia ARD 100 - wykrywanie zmiany położenia przedmiotu w przestrzeni 3D". To byłoby również jakieś rozwiązanie dla unky.
  2. Można zamontowac w samochodzie nadajnik GSM np basicGSM Ropama i odpowiednio go zaprogramować (podpięcie do istniejącego systemu alarmowego, otwarcie drzwi, zapłon..). Moduł GSM może dzwonic i/lub wysyłaś SMSy nawet do 8 numerów...