Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWT 10420W - Złe pozycjonowanie bębna po wymianie łożysk

14 Lip 2014 23:55 5286 12
 • Poziom 9  
  Witam.

  Pralka zaczęła huczeć, dudnić ... - łożyska.
  Po rozebraniu po prawej stronie łożyska już nie było - rozsypało się. Po lewej widzę już wyciek z łożyska.
  W sklepie z częściami oryginalny komplet (prawa strona) kosztował 80 zł. Jako, że lewego kompletu nie było kupiłem i wymieniłem prawy i tu mam pytania.
  1. Czy ta blaszka z kabelkiem ma dotykać łożyska? Znalazłem ją na ziemi.
  2. Co może być przyczyną, gdy po zakończeniu cyklu prania bęben nie jest drzwiczkami do góry? Dodam, że rozwalone łożysko spowodowało, że czujnik pozycji bębna pękł na 2 części (pewnie od uderzenia koła pasowego), ale przed wymianą łożyska wszystko w tym temacie było ok pomimo czujnika w 2 częściach.

  Czekam na lewe łożysko i przy okazji jego wymiany chciałbym poprawić to co źle zrobiłem przy wymianie prawego.

  Z góry dzięki za pomoc. Jestem totalnym amatorem w tej dziedzinie, po przestudiowaniu tego forum postanowiłem zostać bohaterem w swoim domu :) i ... prawie się udało

  Tak przy okazji dla tych co pytają jak odkręcić. "Klucz" do odkręcania łożysk kosztował mnie 6 zł w Castoramie - 2 kątowniki i 2 śrubki :)

  Electrolux EWT 10420W - Złe pozycjonowanie bębna po wymianie łożysk Electrolux EWT 10420W - Złe pozycjonowanie bębna po wymianie łożysk Electrolux EWT 10420W - Złe pozycjonowanie bębna po wymianie łożysk
 • Poziom 9  
  Drodzy fachowcy, bardziej stawiacie na pozycjoner przy kole pasowym, czy może koło pasowe źle założyłem, że po praniu pralka nie zatrzymuje się drzwiczkami do góry? Można go w 2 pozycjach założyć na wał.
  A może jeszcze coś innego?
 • Poziom 25  
  Ustaw bęben tak jak powinien być i sprawdź pozycjoner będziesz wiedział czy źle założyłeś koło pasowe.
 • Poziom 9  
  Dzięki za info, tylko nie za bardzo zrozumiałem. Mam ustawić bęben w odpowiedniej pozycji i pozycjoner sprawdzić podpisując do niego miernik?
  Może głupie pytanie, ale jestem totalnym amatorem.
 • Poziom 25  
  Miałem na myśli magnes na kole pasowym czy jest w pozycjonerze.
 • Poziom 9  
  Czyli na kole pasowym powinien znajdować się magnes, który w pozycji bębna drzwiczkami do góry powinien znajdować się w pozycjonerze. Dobrze zrozumiałem?
 • Specjalista AGD
  Dobrze myślisz. Tak to ma wyglądać.
 • Poziom 9  
  Dzięki.
  Jak przyjdzie lewe łożysko, będę rozbierał pralkę to sprawdzę i napiszę czy to było to.  Złe pozycjonowanie to faktycznie tak jak pisałeś w złej pozycji przykręcone koło pasowe.
  Po wymianie 2 łożyska dla sąsiadów nastała cisza :)

  Pralka wpada jeszcze w delikatne wibracje, ale myślę, że to normale.

  Dzięki za pomoc.
 • Poziom 8  
  Witam,
  Moja misja naprawy pralki dobiegła końca: wczoraj odkręciłem łożysko czynne, które straciło już połowę kulek. Niestety zaskoczyła mnie taka sytuacja, że tylna blaszka nie puściła -skutek ukręciła/wyrwała ośka bębna. Zastanawiam się czy to możliwe by taka blaszka dała radę ją urwać?
  Druga sprawa ta ośka jest zarazem elementem łożyskowania więc, i tak nie byłoby sensu kupować łożyska w obudowie 1460124, bo to wymaga walcowej powierzchni ośki.
 • Poziom 13  
  Witam, akurat dziś chciałem wykręcić łożyska z pralki (ewt 1026) i skończyłem jak kolega - z urwaną ośką bębna po stronie czynnej... Strona bierna zeszła dość gładko

  Pytanie, może trochę naiwne... Da się to jakiś naprawić (odkręcić mocowanie od bębna i wymienić na nowe), czy pralka do wyrzucenia?
 • Poziom 8  
  Jak najbardziej tak, mechanicy rozcinają zbiornik po zgrzewie tarczką zębatą założoną na szlifierkę kątową, potem roznitowują flansze, zanitowują flanszę zastępczą z ośką, nitami rurkowymi nierdzewne (nie wiem czy aluminiowe zrywane dadzą radę utrzymać zespół piorący), sklejają klejem do szyb samochodowych, wcześnej robią otwory przez wargę zgrzewu kilkanaście i na koniec skręcają. Następie pod taką ośkę trzeba dobrać łożysko i zimmering. Robota prosta o ile uda się dobrze to wszystko uszczelnić, bo jeśli za rok powtórka to szkoda zawracać sobie głowy jeśli wartość pralki to 500-700zł........
 • Poziom 13  
  Eh... Chyba prościej poszukać takiej pralki z defektem elektroniki lub silnika... Tylko, że i tak po chwili padną łożyska i koło się zamknie. Nigdy więcej electroluxa.

  Zastanawia mnie tylko jak to możliwe, że puściła ośka a nie łożysko... Tam są jakieś zawleczki, czy coś, co się zdejmuje jeszcze przed odkręceniem? Ja zdjąłem tylko śrubę i koło pasowe...
 • Poziom 8  
  Nie ma zawleczek. U mnie nie puścił ten dekielek, bo przed nim brudy blokowały go. Otwór dekla ma mniejszą średnicę niż ośka, więc wykręcając obudowę łożyska, wyciągnąłem ośkę jak korek od wina. Pewnie była już też osłabiona. Inna sprawa to i tak byłby problem, bo nowy zespół łożyska, jest oparty na zwykłym łożysku, więc i tak nie wlazłby na tę ośkę. Pewnie by trzeba nakarmić je nowymi kulkami, ale to i tak padłoby szybko, bo bieżnie skorodowane.
  Reasumując Electrolux robi wszystko by do siebie zniechęcić klienta, poza tym toploadery to porażka konstrukcyjna. Już jedzie do mnie Amica slim w wersji front loadera.