Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody

Lenox Koon 15 Jul 2014 01:38 34536 29
 • #1
  Lenox Koon
  Level 10  
  Witam
  Od pewnego czasu mam problem ze zmywarka bosch, nie pobiera wody i pokazuje się na wyświetlaczu błąd E24. Po kilku krotnym włączeniu i wyłączeniu zaskoczyła, ale przez ostatnie dni juz nie startuje. Wodę wypompuje, wlewalem do środka kilka litrów wody i wyciągało ją. Tylko nie chce pobierać wody. Dzisiaj tylko raz zadziałała na programie 30 minutowym. Sprawdziłem aqua stop, sitko czyste, ale brak napięcia na elektrozaworze. Kontaktron może mieć na to wpływ? Zdaje mi się ze jest cały czas zwarty.
 • Helpful post
  #2
  Trull
  Level 28  
  E-24 to błąd pompy. W nowych zmywarkach Siemens-Bosch stosowane są pompy 3-fazowe zasilane z inwertera 3X 53V, pompa sama ma konstrukcje opartą o ślizgi nie łożyska. Jeśli ślizgi zatrą się lub coś dostanie się oś wirnika pompy, pompa przestaje pracować w prawidłowy sposób co skutkuje tym komunikatem.
 • #3
  Lenox Koon
  Level 10  
  Chodzi o pompę mająca ? Trzeba ja wymienić , czy można ją jakoś sprawdzić czy to na pewno pompa ?
 • #4
  Lenox Koon
  Level 10  
  Czytałem kilka tematów związanych ze zmywarkami , spróbowałem sposobu z otwarciem drzwi na początku programu .Po kilku próbach zmywarka pobrana wodę i ruszyła .Mam tylko pytanie czy juz cały czas będzie trzeba tak robić i czy nie będzie poważniejszej awarii ?
 • #5
  lesliek
  Level 1  
  Mam identyczny problem, tyle że zmywarka Siemens. Wodę wypompowuje ale nie pobiera wody, pobuczy pobuczy i zakończy program na sekundę pokazując E24 i zaraz 0:00 .
  Od jakiegoś czasu już były problemy ale przeważnie za 2 -3 włączeniem szła, a od kilku dni już wcale - dzisiaj załąpała chyba za 10 razem, więc myślę że to coś nie kontaktuje :( ale ma ktoś pojęcie co? - myślałem że to elektrozawór który na początku węża dopływowego puszcza wodę - ale nawet jak go zablokowałem żeby był otwarty cały czas to nie pobrała wody :( POMOCY!
 • Helpful post
  #6
  maciejwojtan
  Level 12  
  Błąd 24 to najczęściej uszkodzona pompa, zdarza się że zatrzymuje się przepływomierz wylanie wody a po uruchomieniu uderzenie ciśnienia wody w przepływomierz może zerwać zanieczyszczenia i zmywarka może ruszyć.
  Ale zasadniczo jest to uszkodzona pompa ,uszkodzone panewki a co za tym idzie większy prąd i wywala błąd.Otwieranie i zamykanie drzwi pomaga ale dobija pompę a można to naprawić z pomocą tokarza i odrobiny zdolności manualnych.
 • #7
  yaroprymus
  Level 12  
  Około 2 miesiące temu zmywarka Bosch SMS53M08EU zaczęła buczeć chwilę po włączeniu (przez krótki czas). Potem zaczynała zmywać. W trakcie zmywania również czasem słychać było buczenie, chyba jest to moment wypompowywania wody. Dodatkowo wczoraj, po włączeniu zmywarki, pojawił się kod E24. Po prostych zabiegach (włącz, wyłącz, wyczyść filtr przy dopływie wody - ten zaraz przy kranie), zmywarka ruszyła. Tak samo jak poprzednio, buczy chwile na samym początku, potem zmywa, a w trakcie chyba podczas wypompowywania wody, buczenie powraca, na krótkie chwile. Zmywarka kończy swoją pracę również bucząc.

  Proszę o informację, która pompa ulega uszkodzeniu, powodując wyświetlanie kodu E24? Czy jest to droższa pompa myjąca (około 400 zł), czy tańsza pompa odprowadzająca brudną wodę (koszt około 160 zł).

  Pytam, ponieważ po przeczytaniu różnych wątków z forum, czasem odnoszę wrażenie, że przyczyną błędu E24 (problem z odpływem) jest awaria pompy myjącej, a nie odprowadzającej wodę.
 • #8
  maciejwojtan
  Level 12  
  Wygląda na to że że to ta droższa
 • #9
  yaroprymus
  Level 12  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Czy możecie mi wyjaśnić dlaczego powodem problemu E24, może być pompa myjąca? Podczas gdy zmywarka buczy słychać jak woda wylewa się do zlewu, więc wnioskuję, że powinna pracować pompa odprowadzająca wodę i że to ona buczy.

  Pompa myjąca według mnie odpowiada za doprowadzenie wody do ramion spryskujących i możliwe też że odpowiada za nagrzewanie wody (w przypadku mojej zmywarki jest to chyba pompa ze zintegrowaną grzałką). Na jakość zmywania nie narzekam, jest tak samo jak było 5 lat temu, gdy zmywarka była nowa. Jedno co zauważyłem, to hałas strug wody uderzających o naczynia - jest trochę ciszej niż na początku użytkowania urządzenia (może mi się tak tylko wydaje, trudno powiedzieć). Sprawdzałem ramiona, ciśnienie wody w bloku raczej się nie zmniejszyło.
 • #10
  maciejwojtan
  Level 12  
  Jest to związane z wyrobieniem panewek pompy myjącej a co za tym idzie wzrost poboru prądu który rejestruje elektronika i wywala błąd .Spróbuj w momencie gdy wyskoczy błąd otworzyć i zamknąć drzwi zmywarka powinna ruszyć chociaż nie za każdym razem to może być jednym z dowodów na uszkodzenie pompy.Najlepiej wyjąć pompę myjącą i sprawdzić stan panewek nie jest to trudne ale może tęż nie być łatwe. Przerabiałem temat w swojej zmywarce i udało się naprawić za symboliczne pieniądze ale nerwów zjadłem co nie miara.
 • #11
  yaroprymus
  Level 12  
  Dziękuje za wyjaśnienie.

  Po rozebraniu zmywarki, wyjęciu całego modułu pompy myjącej i odczepieniu od niego odpowiedniego silniczka, okazało się, że na wirniku są występują luzy. Po rozebraniu silniczka okazało się, że pierścienie (tulejki) w których osadzony jest wirnik, są poniszczone, tzn. wewnętrzne otwory tulejek są jajowate, a nie okrągłe. Przydałoby się wykonać nowe pierścienie. Dowiedziałem się z innych postów, że tuleje robicie z ebonitu, teflonu, teflonu grafitem. Gdzie można zdobyć jedno z tych tworzyw?
 • #13
  yaroprymus
  Level 12  
  Nie mam niestety przy sobie części silniczka, ale z tego co pamiętam, to ośka nosi ślady użytkowania. Czy to oznacza, że powinno się zdjąć z niej magnes (w kształcie walca)? Zejdzie łatwo? Czym ją zastąpić?
 • #14
  maciejwojtan
  Level 12  
  Zastąpić nową dorobioną przez tokarza ,u mnie zeszła dość łatwo ale czytałem że u niektórych nie chce nawet drgnąć.
 • #15
  yaroprymus
  Level 12  
  Po zmontowaniu zregenerowanego silniczka (nowe tulejki z białego teflonu) okazało się, że nadal coś hałasuje przy odpompowywaniu wody. Jest to silniczek - pompa spustowa. Nowy kosztuje około 150 zł.

  Po przeczytaniu jednego postu na temat tego silniczka dowiedziałem się, że się go nie regeneruje. Czy to prawda?

  Poniżej zdjęcia silniczka

  Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody
 • #16
  maciejwojtan
  Level 12  
  Nie spotkałem się z tym aby ktoś go regenerował ,ale zawsze można spróbować. :D
 • #17
  kris8888
  Level 38  
  yaroprymus wrote:
  nadal coś hałasuje przy odpompowywaniu wody. Jest to silniczek - pompa spustowa. Nowy kosztuje około 150 zł.

  Czy sam fakt, że hałasuje to jakiś problem? Jeśli dobrze odpompowuje to chyba nie ma sensu wymieniać.

  Podłącze się pod ten wątek z moim pytaniem. Mam zmywarkę Siemens, ale z taką samą pompą myjąca z trójfazowym silnikiem. Właśnie niedawno skończyła jej się gwarancja. Czy jest jakiś prosty i skuteczny sposób, np. kilka kropel odpowiedniego oleju/smaru na te tuleje łożysk ślizgowych pompy, żeby przedłużyć ich żywotność? Może smar silikonowy? Noszę się z zamiarem rozebrania zmywarki i zrobienia czegoś prewencyjnie zanim będę musiał toczyć i wstawiać nowe łożyska
  Moim zdaniem to skandal, żeby producent wstawił łożyska ślizgowe w pompie, które padają po 5 latach, a pompa kosztuje ponad 400zł.
 • #18
  maciejwojtan
  Level 12  
  Panewki są wykonane z twardego grafitu,smar niestety nie wiele pomoże- tabletki i proszki myjące skutecznie go usuną po 2-3 myciu,w końcu mają one usuwać tłuszcz.
  To co robi producent to cie nazywa postarzaniem produktu ,ale oczywiście to jakieś teorie spiskowe :D
 • #19
  yaroprymus
  Level 12  
  Na załączonym filmie (zmywarka_buczenie2.avi) słychać jaki hałas wydobywa się ze zmywarki. W końcówce filmu, słychać zmienne natężenie buczącego dźwięku (jest to moment naciskania palcem na wirnik silniczka). Chyba nie mylę się co do źródła hałasu? Dobrze myślę, że wymiana tego silniczka powinna rozwiązać problem?


  Na pierwszych czterech zdjęciach widać, że wirnik można poruszać w górę i w dół. Czy to jest przyczyną Hałasu?

  Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody

  Na kolejnym zdjęciu widać środek komory silniczka. Chyba nie występują w tym miejscu uszkodzenia?

  Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody

  Na ostatnim zdjęciu widać, że brak jest zanieczyszczeń. Na marginesie dodam, że wcześniej usunąłem z wirnika, pod łopatkami kawałek folii od parówki i coś podobnego do włosów.

  Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody
 • #20
  maciejwojtan
  Level 12  
  Wygląda że to silnik, nie ma luzu na tych plastikowych panewkach ? Nie wiem jak w zmywarkach ale w pralkach silniki tego typu po jakimś czasie tak hałasują jak wytrą się panewki wtedy wirnik wypada z pola.U mnie w pralce 6 rok tak warczy i ciągle warczy, denerwujące jest ale pompuje
 • #21
  Mach7111
  Level 2  
  Najpierw sprawdź wąż doprowadzający wodę czy nigdzie się nie zagniótł i sitko na dopływie wody. To są proste ale częste przyczyny tej usterki
 • #22
  kris8888
  Level 38  
  maciejwojtan wrote:
  Panewki są wykonane z twardego grafitu,smar niestety nie wiele pomoże- tabletki i proszki myjące skutecznie go usuną po 2-3 myciu,w końcu mają one usuwać tłuszcz.
  To co robi producent to cie nazywa postarzaniem produktu ,ale oczywiście to jakieś teorie spiskowe :D

  Prosiłbym w takim razie o drobne wyjaśnienie, bo być może nie do końca wiem jak skonstruowana jest pompa myjąca. Czy te panewki mają cały czas styczność z wodą i środkiem myjącym? Czy wirnik pompy (mam na myśli ten magnetyczny walec, a nie samą turbinę) pracuje cały czas zanurzony w wodzie? Myślałem, że pomiędzy turbiną pompy, a panewkami i wirnikiem jest jakiś simmering, który nie dopuszcza wody do łożysk.
  A odnośnie postarzania produktu to wiem i to nie dotyczy tylko tych łożysk ślizgowych, ale też grzałki przepływowej, która podobno potrafi się dość szybko przepalić. Grzałka jest zintegrowana z pompą. Jestem zły, że tak niestety jest, bo kupiłem dość drogi model zmywarki i okazuje się, że ma dokładnie te same felerne podzespoły co dużo tańsze modele. Wniosek: nie ma sensu kupowania drogiego sprzętu AGD od producentów, którzy jednoczesnie produkują też dużo tańsze modele. Jedno i drugie popsuje się mniej więcej po tym samym czasie. :cry:
 • #23
  yaroprymus
  Level 12  
  Wirnik można przesuwać swobodnie w kierunku góra - dół. Na boki nie porusza się - próbowałem. Wirnik trzyma się sztywno, nie porusza się na boki, ponieważ trzyma go mocno pole magnetyczne. W pierwszym silniczku było inaczej.

  Poniżej dodatkowe zdjęcie na których widać budowę silniczka po wyjęciu z obudowy.

  Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody Bosch SMS50EO2EU - błąd E24 zmywarka nie pobiera wody

  Quote:
  sprawdź wąż doprowadzający wodę czy nigdzie się nie zagniótł i sitko na dopływie wody. To są proste ale częste przyczyny tej usterki


  Sitko dopływu wody dostępne zaraz przy "kranie" jest czyste. Zmywarka buczy zarówno wtedy gdy jest dosunięta do ściany, jak i po odsunięciu. U mnie buczy przy odpompowywaniu wody ze zmywarki


  Quote:
  Czy te panewki mają cały czas styczność z wodą i środkiem myjącym? Czy wirnik pompy (mam na myśli ten magnetyczny walec, a nie samą turbinę) pracuje cały czas zanurzony w wodzie?


  Według mnie tak. Z moich silniczków wylewałem wodę. Zamiast łożysk wsadzają tulejki.

  Quote:
  nie ma sensu kupowania drogiego sprzętu AGD od producentów, którzy jednoczesnie produkują też dużo tańsze modele. Jedno i drugie popsuje się mniej więcej po tym samym czasie.


  Też tak sobie pomyślałem kilka dni temu. Zapewne o połowę tańsza Amica ma taką samą wytrzymałość jak "niezawodny Bosch".
 • #24
  kris8888
  Level 38  
  yaroprymus wrote:

  Według mnie tak. Z moich silniczków wylewałem wodę. Zamiast łożysk wsadzają tulejki.

  Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, ja pytałem o pompę myjącą, Ty pewnie piszesz o pompce wyrzucającej wodę. Co do takiej pompki to wiem, ze cały wirnik jest zanurzony w wodzie.
  Co do niezawodności to może jedynie warto jeszcze inwestowac w drogi sprzęt firmy Miele, chociaż słyszałem, że i ta firma zaczęła produkowac tańsze modele, więc jest ryzyko, że w jednych i drugich wstawiają już tańsze i bardziej awaryjne podzespoły.
 • #25
  yaroprymus
  Level 12  
  Tak więc...., w mojej zmywarce jest moduł (na portalu aukcyjnym nazywają go pompą myjącą) w skład którego wchodzą 3 silniczki i grzałka. Dwa silniczki rozbierałem na części. Z tych dwóch silniczków wylała się woda. Ogólnie to każdy z tych silniczków ma swoje zadanie. Jeden np. wg. mnie podaje wodę do ramion (tego silniczka jeszcze nie rozbierałem). Drugi - nie wiem do czego służy, ale już mam go zregenerowanego (tzn. włożone są nowe tulejki). W nim była woda. Trzeci, który mi buczy odpowiada za odprowadzanie wody. W tym też była tłusta woda, albo specjalny olej.
 • #26
  kris8888
  Level 38  
  maciejwojtan wrote:
  Panewki są wykonane z twardego grafitu,smar niestety nie wiele pomoże- tabletki i proszki myjące skutecznie go usuną po 2-3 myciu,w końcu mają one usuwać tłuszcz.

  Skoro nie można w żaden sposób zabezpieczyć tych łożysk przed zniszczeniem to czy miałoby sens przejście z tabletek na żel? Tabletki zawierają chyba więcej piasku i w związku z tym pewnie szybciej przyczyniają się do wytarcia panewek w łożyskach.

  Słyszałem, że są już jakieś zamienniki pomp pozbawione tej wady związanej z łożyskami. Czym konkretnie się one różnią? Lepszy materiał na panewki czy zupełnie inna konstrukcja?
 • #27
  yaroprymus
  Level 12  
  Głośne buczenie silniczka wypompowującego wodę związane chyba jest z tarciem łopatek o osłonę. Na zdjęciu widać, który element powinien być maksymalnie dociśnięty w celu usunięcia źródła hałasu (głębsze obsadzenie elementu w silniczku zmniejsza hałas).
  W przypadku mojego silniczka, nie udało się zlikwidować całkowicie hałasu. Dodam, że bardzo głośny hałas słyszalny na filmiku (we wcześniejszym poście) był następstwem mojej ingerencji, ponieważ próbując zlokalizować przyczynę średnio głośnego hałasu, sam wysunąłem plastikowy element,, co spowodowało generowanie bardziej głośnego hałasu.

  W ostateczności, po zakupie silniczka za około 70 zł z miesięczną gwarancją, hałas został całkowicie wyeliminowany.
 • #28
  gkgkgk
  Level 11  
  Witam.
  Czy mógłbyś wyjaśnić w jaki sposób wydostałeś wirnik z pompki? Mam taka samą pompkę w zmywarce Bosch-a? Patrz mój post: :arrow: Link. Rozebrałem pompkę, ale wirnik nie dał się wyciągnąć, mimo, że ciągnąłem za śmigiełko, fakt, że niezbyt mocno, bo bałem się, że urwę.
  Pozdrawiam
 • #29
  yaroprymus
  Level 12  
  Jeżeli chodzi o ten element co jest wyżej na zdjęciu, w poprzednim poście, to pamiętam tyle, że wyszedł lekko. Pociągnąłem i był rozłożony.
 • #30
  zhudomel
  Home appliances specialist
  majdan_1 wrote:
  Nie mam juz do niej siły i chce się jej pozbyć.
  Ta zmywarka może jeszcze długo pracować, ale musiałbyś dokładnie przeczytać, co na ten temat napisano na forum i wyciągnąć wnioski.