Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wartość rezystancji uziemienia dla instalacji odgromowej

rustycage 15 Lip 2014 08:51 5952 20
  • #1 15 Lip 2014 08:51
    rustycage
    Poziom 6  

Jaka jest wartość rezystancji uziemienia dla instalacji odgromowej?

Konstrukcja budynku drewniana. Brak instalacji elektrycznej.

Rozmawiałem z kolegami elektrykami i opinie są różne. Regulują to jakieś przepisy?

0 20
  • Pomocny post
    #2 15 Lip 2014 09:06
    TWK
    Specjalista elektryk

rustycage napisał:
    reguluja to jakieś przepisy?
    Norma PN-EN 62305.

1
  • #3 15 Lip 2014 10:02
    rustycage
    Poziom 6  

Wychodzi na to ze wartość rezystancji uziemienia zależy od:
    rezystywności gruntu i przyjętej klasy ochrony.
    Bądź tu mądry jak masz tylko miernik do pomiaru rezystywności uziomów...

2
  • Pomocny post
    #4 15 Lip 2014 12:09
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A jest tam już instalacja odgromowa czy dopiero będzie?
    Jak będzie to jest projekt a mądry projektant powinien w nim zamieścić pożądaną rezystancję i ew. nawet podać lekarstwo na problem z jej nieosiągnięciem bo i takim zapisem się kiedyś spotkałem.
    Jak już jest to powinny być papiery od niej i można na ich podstawie wywnioskować co i jak.
    Rezystywność to bardziej do projektu uziomu. Jakoś nigdy nie widziałem jak elektryk mierzy rezystywność choć mam taki bajer w mierniku to niestety nie umiem z niego korzystać. Projektanci chyba też.

0
  • #5 15 Lip 2014 12:32
    rustycage
    Poziom 6  

Instalacja odgromowa wraz z uziomem dopiero powstaje.
    Projekt figuruje, ale nie ma wzmianki o ewentualnej wymaganej rezystancji uziomu, są przekroje przewodu uziomowego, uziomu otokowego, zwodów i przewodów odprowadzających... ale nic więcej... jeżeli figuruje jakaś sugestia to w postaci odnośnika do norm.
    Do tej pory udało mi się osiągnąć wartość 15 Ohm. mam zamiar dobić jeszcze pręty aby uzyskać wynik poniżej 10.

1
  • #6 15 Lip 2014 12:40
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Projektant nie wziął pod uwagę uziemienia fundamentowego ?

0
  • #7 15 Lip 2014 13:42
    rustycage
    Poziom 6  

Wedle opisu technicznego cytuję:
    uziom instalacji odgromowej wykonać jako otokowy z zastosowaniem bednarki Fe-Zn 30x4mm.

Potem jest głębokość, odległość od fundamentów.

Według specyfikacji technicznej cytuję:
    w punkcie "wymagania dotyczące właściwości materiałów" jest wzmianka o uziomach naturalnych i sztucznych.

0
  • #8 15 Lip 2014 13:46
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

elpapiotr napisał:
    Projektant nie wziął pod uwagę uziemienia fundamentowego ?

Skąd mamy wiedzieć czy to obiekt istniejący czy nowoprojektowany? Autor nic nie wspomniał na ten temat.

rustycage napisał:
    Konstrukcja budynku drewniana.

Dla konstrukcji drewnianych budynków w opracowaniach projektowych często widziałem wyizolowane fundamenty bądź płyty fundamentowe przed których zalaniem dno i obrzeża fundamentu były wykładane folią izolacyjną. Czy uziemienie w takim rozwiązaniu ma byt? Nie.

Co do autora tematu: Jeśli w zakresie dokumentacji projektowej masz kolego inst. wewnętrzną i ograniczniki przepięć to wartość rezystancji uziemienia powinna być zgodna z wymaganą wypadkową wartością rezystancji jaką podaje producent ogranicznika przepięć - z reguły jest to mniej 10Ω.
    Jeśli taką wartość osiągniesz to będzie dobrze zarówno dla ogranicznika przepięć jak i dla inst. odgromowej.

0
  • #9 15 Lip 2014 13:51
    rustycage
    Poziom 6  

Jeszcze raz wspomnę.

Obiekt nowoprojektowany.

poza instalacja odgrmową i uziomem nie ma zadnej instalacji typu TN-S czy TN-C itd.

0
  • #10 15 Lip 2014 16:40
    TWK
    Specjalista elektryk

rustycage napisał:
    poza instalacja odgrmową i uziomem nie ma zadnej instalacji typu TN-S czy TN-C itd.
    Czy obiekt ten nie będzie zasilany energią elektryczną i nie będzie miał jakiejkolwiek instalacji elektrycznej wewnątrz?

0
  • #11 15 Lip 2014 16:57
    rustycage
    Poziom 6  

Obiekt nie będzie zasilany energią elektryczną.

2
  • #12 15 Lip 2014 18:43
    jann111
    Poziom 31  

rustycage napisał:
    Jaka jest wartość rezystancji uziemienia dla instalacji odgromowej?

Możliwie jak najmniejsza.Poniżej 10 omów.

1
  • #13 15 Lip 2014 18:51
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 15 Lip 2014 19:52
    jann111
    Poziom 31  

Kolego ,podał byś z którego roku jest ta norma bo ja mam z 2008 i 2009 ale te są już wycofane. :please:

Dodano po 42 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    Ochrona odgromowa to 30Ω

Prawdopodobnie masz na myśli PN-E-05003-01:1986 ale ta została w 2009 wycofana.

0
  • #15 15 Lip 2014 21:37
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

rustycage napisał:
    wychodzi na to ze wartość rezystancji uziemienia zależy od:
    rezystywności gruntu i przyjętej klasy ochrony.
    bądź tu mądry jak masz tylko miernik do pomiaru rezystywności uziomów...
    Sam sobie kolego odpowiedziałeś.

rustycage napisał:
    Projekt figuruje, ale nie ma wzmianki o ewentualnej wymaganej rezystancji uziomu, są przekroje przewodu uziomowego, uziomu otokowego, zwodów i przewodów odprowadzających... ale nic więcej... jeżeli figuruje jakaś sugestia to w postaci odnośnika do norm.
    Projektant prawidłowo zrezygnował z umieszczenia zbędnych danych. Uziemienienie należy wykonać tak jak to napisano w projekcie (post #7). Dokonać pomiaru - pomierzona wartość będzie wartością referencyjną przy okresowych przeglądach instalacji LPS.

JohnySpZOO napisał:
    Dla konstrukcji drewnianych budynków w opracowaniach projektowych często widziałem wyizolowane fundamenty bądź płyty fundamentowe przed których zalaniem dno i obrzeża fundamentu były wykładane folią izolacyjną. Czy uziemienie w takim rozwiązaniu ma byt? Nie.
    Dla działania samego LPS zewnętrznego (tylko instalacja odgromowa) - nie ma to znaczenia (folia nie jest tu przeszkodą), ale mamy problem przy pomiarach.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #16 15 Lip 2014 22:24
    retrofood
    Moderator

Darom napisał:
    Dla działania samego LPS zewnętrznego (tylko instalacja odgromowa) - nie ma to znaczenia (folia nie jest tu przeszkodą), ale mamy problem przy pomiarach.

A kto kazał tę wartość mierzyć?

0
  • #17 15 Lip 2014 22:29
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Jak to kto - kolega JohnySpZOO. Przecież napisał -

JohnySpZOO napisał:
    Jeśli taką wartość osiągniesz to będzie dobrze zarówno dla ogranicznika przepięć jak i dla inst. odgromowej.
    Skąd ma wiedzieć, czy tę wartość osiągnął ?

0
  • #18 16 Lip 2014 12:51
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 16 Lip 2014 14:05
    jann111
    Poziom 31  

Bronek22 napisał:
    Rezytancja uziemienia dla pioruna to tylko wartość porównawcza

Porównawcza do czego skoro uziemienie jest dopiero na etapie "produkcji" ? Tu chodzi o pierwszy pomiar.
    Autor chce znać parametr, do którego ma dążyć/drążyć. Pisałeś przecież o 30 omach,ja o 10. Dlaczego nie 40? . Mowa tylko o odgromowej. Taka wiedza dla instalatorów powinna się znajdować w powszechnych poradnikach. Niestety często jest zakamuflowana gdzieś między wierszami w anglojęzycznych normach. :cry:

0
  • #20 17 Lip 2014 01:09
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 17 Lip 2014 07:17
    rustycage
    Poziom 6  

Temat uznaję za rozwiązany.
    Dziękuję za wszelkie sugestie.

0