Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie dwóch routerów firmy TP-LINK, w jedną sieć.

15 Lip 2014 21:50 23244 4
  • Poziom 17  
    Witam,

Dzisiaj dotarł do mnie nowy router firmy TP-LINK konkretnie TD-W8970 który miał godnie zastąpić spalonego po burzy kolegę czyli Liveboxa 2.0 zaraz go skonfigurowałem, oczywiście mam już połączenie lecz pojawił się inny problem.

Gdyż posiadam jeszcze jeden router tp-linka mianowicie TL-WR842ND który wcześniej pełnił rolę przedłużacza zasięgu bezprzewodowego oraz przewodowego ( nie po wtyczce WAN a po LANIE ) wyglądało to tak jak na schemacie poniżej w załączniku.

Z Lveboxem działało to bez najmniejszego problemu, lecz teraz z nowym routerem musze wszystko od nowa ustawić. Nie dokońca pamiętam jak to robiłem, i teraz żałuję tego że sobie tego nie zapisałem :( Więc tak w tym momencie mam wszystko czego oczekuję czyli działają dwa routery zasięg w całym domu mam jeden ( jedno SSID i jedno Hasło ) wszystko ładnie wzmocnione, i po kablu też wszystko łądnie chodzi. Jednak to nie jest to co wcześniej, gdyż w tym momencie mam dostęp do obydwóch routerów przez przeglądarkę ( czyli 192.168.1.1 oraz 192.168.1.2 ). Cczyli w skrócie widzę dwa routery i mam dostęp do ich opcji. Gdy miałem liveboxa połączonego z tym tp linkiem dostęp miałem tylko do jednego routera czyli Liveboxa ( 192.168.1.1 ) ta strona tp linka była tak jak by wgl. niedostępna.

Jak to zrobić by było jak dawniej ?

Mateusz
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Najlepsze co możesz zrobić:
    ustaw na pierwszym (podłączonym do internetu) routerze
    1. oczywiście internet
    2. Serwer DHCP ( zostaw kilka adresów na stałe np dla drukarki i dla własnie drugiego routera).adres modemu/routera1 ustaw jak poprzednio czyli 192.168.1.1/24 (lub maska 255.255.255.0) zakres dhcp na przykład 192.168.1.10-192.168.1.100
    3. warto ustawić dnsy w serwerze DHCP na google
    4. Ustaw SSID i hasło (może być to samo) i kanał (CH) najlepiej inny i odległy od starego routera - komputer i tak połączy się z lepszą siecią WiFi) jeśli dwa urządzenia mają to samo SSID i kanał to wcale sie nie wzmacniają tylko zakłócają.

Na drugim routerze
    1 ustaw adres IP w puli która nie znajduje się w DHCP pierwszego urządzenia np 192.168.1.2 (ale wcale nie musisz, możesz ustawić np 10.10.10.10 , nie będziesz miał do routera dostępu ze swojej sieci tak jak poprzednio) nie ustawiaj 192.168.1.1(spowodujesz konflikt adresów, bałagan w sieci i raczej marnie będzie Ci wszystko działać).
    2 KONIECZNIE WYŁĄCZ DHCP.

i to tyle.
    Jesli nowy router ma inną pulę adresów IP rozdawanych przez DHCP pozostanie Ci jeszcze tylko ponowne ustawienie drukarki.

Pozdrawiam,
    Wojtek
  • Poziom 17  
    Rozumiem.. lecz... załączam ss z ustawień na obu routerach. Niby wszystko okay , wszystko funkcjonuje ale mogę się dostać cały czas do oby dwóch gateway... a chce tylko do jednego (tego niebieskiego/głównego/nadrzędnego/ADSL ) po 192.168.1.1

Łączenie dwóch routerów firmy TP-LINK, w jedną sieć. Łączenie dwóch routerów firmy TP-LINK, w jedną sieć. Łączenie dwóch routerów firmy TP-LINK, w jedną sieć. Łączenie dwóch routerów firmy TP-LINK, w jedną sieć.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    nie wiem dlaczego NIE CHCESZ mieć dostępu do drugiego urządzenia, ale skoro Ci to przeszkadza to w polu adres (ostatni ekran) wpisz mu na przykład 10.10.10.10 i kliknij save....
  • Poziom 17  
    Okay dzięki za pomoc i chęci! Rozwiązano. Zamykam. :)