Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

15 Lip 2014 22:13 5856 9
 • Poziom 9  
  Cześć Wam.

  Przeglądając posty dotyczące pralki IGNIS AWF 505 /IG znalazłem część informacji których potrzebowałem ale tego, czego szukam - jak na razie nie, dlatego zwracam się o pomoc.

  Posiadam już od ładnych paru lat w/w pralkę. Dziś podczas prania zatrzymała się po kilku trzaskach. Po wyłączeniu okazało się, że bęben jest zablokowany ale udało się go przegwałcić rękami i obrócić tak, aby na górze znalazły się drzwiczki, które okazały się być otwarte. Po ich zamknięciu i kilkukrotnym obróceniu bębnem, za każdym razem w jednym miejscu słychać jakby metaliczny zgrzyt. Mam wrażenie, że zaczep od drzwiczek jest odgięty tylko nie mam pewności, czy to on o coś ociera:

  IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

  Po zdjęciu osłony z prawej strony, na kole pasowym zaznaczyłem sobie miejsce:

  IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

  przez które przechodzi prosta łącząca środek bębna z zaczepem drzwiczek, następnie obracając bębnem słychać metaliczny zgrzyt w miejscu, gdy zaznaczone przeze mnie miejsce znajduje się w tej pozycji:

  IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

  przy czym, mam wrażenie, że zgrzyt dochodzi z zaznaczonego miejsca:

  IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

  Smaku sprawie dodaje fakt, że bęben jest cały przerysowany po obwodzie:

  IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

  Zdjąłem wszystkie zaczepy pokrywy, odkręciłem śrubę z tą dużą podkładką od koła pasowego ale tego nie udało mi się go zdjąć z wałka bębna, chociaż już wyczytałem jak to zrobić (przecinak + młotek + siła*gwałt).

  Moje pytanie jest następujące: co takiego może powodować ocieranie o bęben wewnątrz zbiornika z nim i czy jest sens zdejmować koło pasowe i wyciągać bęben z łożysk żeby tam zaglądać? Nie znalazłem żadnego schematu mechanicznego wnętrza pralki. Dodam tylko, że po zdjęciu zaczepów i lekkim odchyleniu osłony bębna, zaczęła mi wyciekać woda (co jest normalne :D) ale uszczelnienie tej pokrywy jest bodajże na czymś co wygląda na silikon więc nie ufam, że po skręceniu będzie to szczelne, niemniej jednak chciałbym wiedzieć, czy warto to rozbierać.

  Pozdrawiam
  Tomek
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 39  
  Wygląda na to że jakiś element metalowy zaczepił się o grzałkę i obciera o bęben.
  Puki nie rozbierzesz zbiornika to się nie dowiesz.
 • Poziom 9  
  a czy jesteś w stanie określić, czy zamek drzwiczek nie jest za bardzo odgięty? próbowałem go lekko ścicnąć kleszczami nastawnymi, żeby był bliżej bębna ale ciężko idzie i nie wydaje mi się, żeby mógł zostać przez coś wygięty bo to dość gruba blacha INOX, poniżej dodatkowej zdjęcia (markerem na niebiesko sobie go pomazałem, żeby widzieć gdzie ewentualnie ociera, chociaż nie mam pewności czy on ociera):

  IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz IGNIS AWF 505 /IG - Bęben ociera o coś wewnątrz

  P.S. Dziękuję robson33 :)
 • Poziom 11  
  Prawdopodobnie skrzywieniu uległa grzałka lub zatrzep grzałki w wannie,plus lekka nie osiowość bębna dają taki efekt ocierania.
 • Poziom 9  
  Całkiem możliwe. W związku z tym pytanie - żeby zdjąć to koło pasowe (bo nie chciałbym go zniszczyć) to trzeba je na siłę zdjąć z wałka bębna (np poprzez uderzenia młotkiem przez drewnianą belkę o jedno z trzech promieniowych ramion)? Wolałbym uniknąć przecinaka.

  Druga rzecz - czy możliwe jest, że podczas zdejmowania tego koła pasowego albo osłony bębna coś się rozsypie? Np. łożysko?
 • Poziom 39  
  Wystarczy że odkręcisz śrubę na kole pasowym wraz z podkładką i sam zobaczysz w jaki sposób koło pasowe jest założone.
 • Poziom 9  
  śrubę odkręciłem ale problem pojawił się podczas zdejmowania koła pasowego bo ciasno siedzi na tulei, która jest osadzona na wałku
 • Poziom 9  
  Elementem ocierającym faktycznie okazała się grzałka, a dokładnie drut, który znajdował się wewnątrz - drut wypadł z mocowania i ocierał o bęben w trakcie pracy. Drut usunąłem poprzez demontaż grzałki i używając długich, wąskich szczypiec (bardzo ciasno i ciemno - zajęło mi to dobrą godzinę).