Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tablet - Tablet jako Car Audio, zakłucenia ,zła masa?

Mario_Gdynia 16 Jul 2014 10:15 3774 6
Przewód Toplex
 • #1
  Mario_Gdynia
  Level 19  
  Witam serdecznie. Od dawien,dawna nie bawiłem się w projektowanie systemów Car audio,niestety wyłożyłem się na dość prostej sprawie. Zabudowałem Tablet w deskę rozdzielczą. Główne zasilanie pochodzi z oryginalnej wiązki idącej do radia.Radia oczywiście już nie ma. Z tej wiązki zasilam bezpośrednio końcówkę mocy 4 kanały, równolegle podłączoną przetwornicę napięcia z 12V na 5v pod miniUSB do tableta. Następnym etapem jest kabel ekranowany który prowadzi sygnał audio z tableta z wyjścia mini jack do wejścia wzmacniacza. I niestety sa straszne zakłócenia słyszane w głośnikach.Problemem jest masa,nie wiem jak prawidłowo ją poprowadzić. Po odłączeniu zasilania od tabletu( ma wbudowany akumulator) problem ustaje.Jestem w pełni usatysfakcjonowany.Tak samo w drugą stronę,gdy zasilam go z instalacji samochodowej,a zamiast wzmacniacza podepnę słuchawki to również jest dobrze.Zamieszczam poniżej prosty schemat jak mam podłączone w całości i rozmieszczone w "kieszeni" w desce. Proszę o wyrozumiałość i pomoc. Studiowałem większość podobnym problemów na Elektrodzie,a jeśli już komuś udało się rozwiązać problem,to wątek kończył się bez wyjaśnienia problemu.
 • Przewód Toplex
 • #2
  Karaczan
  Level 41  
  Masa na RCA we wzmacniaczu nie jest upalona?
  Ew zakłócenia wprowadza przetwornica impulsowa.
  Sprawdź potencjał między masą jej wyjścia USB a masą auta.
  Zobacz też czy puszczając sam sygnał na RCA wzmacniacza, bez podania na niego masy/ekranu kabla audio problem ustępuje.
 • Przewód Toplex
 • #3
  Alfax
  Level 28  
  Witam
  Według mnie, to najprawdopodobniejszym źródłem zakłóceń jest przetwornica 12V/5V. Spróbuj zamiast niej dać stabilizator liniowy, do tego spore kondensatory filtrujące i powinno być ok.
  Inna kwestia: bardzo mnie zaciekawiło, jak wbudowałeś tablet w deskę samochodu - mógłbyś dać jakieś fotki?
  Pozdrawiam
 • #4
  Mario_Gdynia
  Level 19  
  Też rozważałem "odcięcie" masy sygnałowej na RCA ,z tego co czytałem w większości przypadków pomaga,z minimalnym wprowadzeniem szumów. Masa wyjściowa z przetwornicy,jest "czystą" masą wchodzącą. Potencjał 0-owy. W weekend mam troche wolnego czasu,rozkręcę całość i obbadam raz jeszcze. Na razie dziękuje i czekam na kolejne podpowiedzi.Pozdrawiam.
 • #5
  powalla
  Moderator of CarAudio
  Niedawno był taki temat i sprawę załatwiła inna ładowarka > poszukaj.
 • #6
  Mario_Gdynia
  Level 19  
  Jeśli była to ładowarka na przetwornicy z separacją galwaniczną,to wówczas mamy rozwiązanych parę problemów. Nie ukrywam,że nie chcę inwestować w ładowarkę 50zł. W weekend popróbuje innych możliwości połączenia mas w układzie.
 • #7
  Mario_Gdynia
  Level 19  
  Witam po długiej przerwie. Problem został rozwiązany. W końcu znalazłem parę godzin czasu dla siebie i na swoje hobby. A więc parę rzeczy,które miały wpływ na zakłócenia chyba wszystkie możliwe,jakie mogą się pojawić przy takich eksperymentach.
  Na samym początku tablet zasilany był z przetwornicy o wydajności 2A 5V ,która to była podłączona do kości zasilającej audio idącej do fabrycznego radioodtwarzacza,z tamtego samego źródła korzystał prosty wzmacniacz zrobiony na kostce z serii TDA 1562Q , czy coś podobnego, nie pamiętam. Jak się okazało , to w podstawowej wersji roboczej tej kostki , to jest totalne minimum elementów zewnętrznych, następowało nie korzystne mieszanie się masy sygnałowej z masą zasilania.Jak się doczytałem w necie, dość częsta przyczyna powstawania zakłóceń, spowodowanych pętlą masy itp. Zastosowałem ostatecznie firmowy wzmacniacz Magnata na przetwornicy napięcia i mocy 4x100W RMS. Oczywiście zasiliłem go porządnymi kablami idącymi od akumulatora, poprzez bezpiecznik. Problem z pętlą masy załatwiony. Pozostał delikatny słyszalny gwizd alternatora. Tutaj postanowiłem zasilanie przetwornicy napięcia do Tableta, pociągnąć od złącz zasilających w/w wzmacniacz, czyli zasilanie wszystkich układów z jednego punktu. Świst w głośnikach ustał. Przetwornica za parę złotych, jak się okazało nie wnosiła i nie wnosi żadnych zakłóceń. Całość systemu sprawuje się wzorcowo. O dziwo Manta dysponuje całkiem przyjazną dla ucha jakością dźwięku. Wzmacniacz Magnata posiada niewielki system korekcji dzwięku. Wszystkie 4 kanały głośników w aucie, zmostkowałem w dwa po 2 ohmy , które to zasilają kanały 1 i 2 wzmacniacza,z funkcją regulowanego filtra odcięcia częstotliwości od dołu (ustawiłem na 40Hz) kanały 3 i 4 zmostkowałem i zasilam nimi niewielki subwoofer na głośniku JBL GTI 20cm , tutaj filtry ustawiłem na odcięcie 80Hz w dół. Subiektywnie , dla mojego ucha najlepiej. Teraz rozkminiam temat ozdobnej ramki w szczelinie 2 Din,gdyż widać delikatnie plastiki montażowe. Dziękuje wszystkim za sugestie,pomysły i pomoc. Pozdrawiam.