Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bucząca metalowa kopułka w GDN 25/60 ( TONSIL )

carfan77 16 Lip 2014 12:18 1968 11
  • #1 16 Lip 2014 12:18
    carfan77
    Poziom 10  

Witam !!!

Postanowiłem zasięgnąć rady,gdyż nie mam już cierpliwości i pomysłów.

Regeneruje właśnie GDN 25/60 8Ω. Kupiłem sklejony zestaw naprawczy na stronie Tonsila, srebrną kopułkę (oryginalną, nie cienką podróbę) dokupiłem w sklepie alton (dziadek z wrześni). Wszystko ładnie skleiłem, gra buczy hula. Jedyny mankament to bucząca kopułka.
    Za pierwszym razem pomyslem ze moze za malo kleju i gdzieś odstaje i buczy.
    Za drugim razem dałem wiecej kleju - to samo.
    Za trzecim razem skleilem, a potem jeszcze po zewnetrznej stronie ( polączenie membrana kopułka ) delikatnie poprawiłem podlewajac klej sztrzykawką. Wszystko na marne, nadal buczy.

Klej jaki użyłem to Magik.

Ma ktoś jakiś pomysł jak pozbyć się tego buczenia?

• #2 16 Lip 2014 17:43
    Zamerstary
    Poziom 26  

Odklej kopułkę i sprawdź czy nadal coś zniekształca dźwięk, zobacz też czy kopułka jest uszkodzona, może malutkie pęknięcie lub dziurka, jeśli nie to doklejasz kopułkę, równo aby nie zrobiła się z niej elipsa, kleju nałóż tak aby było go wszędzie tyle samo, odczekaj aż dobrze wyschnie i dopiero wtedy testuj głośnik.

• #3 16 Lip 2014 21:15
    398216
    Usunięty  
  • #4 16 Lip 2014 23:16
    carfan77
    Poziom 10  

Dj,introligatorski dokaldnie tak, nie topi go na szczescie.

Zamerstary robilem dokladnie to co piszesz,ale wszystko jak krew w piach

• #5 17 Lip 2014 13:58
    398216
    Usunięty  
  • #6 18 Lip 2014 06:38
    Kenwood92
    Poziom 6  

Miałem ten sam problem, tyle że z kopułką papierową w GDN 25/40/3.Odkleiłem, przykleiłem ponownie i problem znikł.Kleiłem butaprenem.

Na twoim miejscu sprawdziłbym też czy membrana dobrze jest przyklejona do cewki tzn. czy nie ma nigdzie przerw w kleju bo może przez nie dostawało by się jakieś powietrze powodując "buczenie".

• #7 30 Lip 2014 12:19
    carfan77
    Poziom 10  

niestety musiałem odkleić kopułki. Głośniki graja bardzo ładnie bez nich.

Klej magik jak dla mnie dobrze trzyma, inni tez tak uważają.

Być może problem tkwi w samych kopułkach. Jedna zaczęła mi się dzielić na dwie części po kontakcie z rozpuszczalnikiem.

Już gdy byłem dość zdenerwowany postanowiłem podrzeć starą i nową kopułkę. Ze starej nie odchodzi "lakier" z nowych natomiast dosłownie odchodzi jak ze złamanej płyty CD. Nowe nie są kopułkami najtańszymi ( bardziej płaskie i cienkie) lecz zakupione w sklepie ALTON ( dziadek z wrześni). Kupując tam bardzo sie zawiodłem co do kopułek.

Głośniki trzeba dokończyć, dlatego potrzebuję namiarów na kogoś kto ma kopułki 80 mm srebrne, lecz nie te nowej produkcji tylko jeszcze z lat gdy produkowali np. Altony.

• #8 30 Lip 2014 12:56
    398216
    Usunięty  
  • #9 30 Lip 2014 13:06
    carfan77
    Poziom 10  

Leżą na półce zakryte :(

Masz może jakieś namiary na kogoś z dobrymi kopułkami?

• #10 30 Lip 2014 18:11
    Zamerstary
    Poziom 26  

Najlepiej kup oryginalne od Tonsila.

• Pomocny post
    #11 31 Lip 2014 00:01
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

carfan77 napisał:

Klej magik jak dla mnie dobrze trzyma, inni tez tak uważają.
    A ja jako chemik wiem że g... a nie trzyma. Klej introligatorski jak sama nazwa wskazuje służy introligatorom do klejenia książek, notesików i innych tego typu rzeczy. On ma dobrze kleić papier, zatem papierową membranę do piankowego (o bardzo dużej powierzchni) zawieszenia przyklei. Natomiast kopułkę polimerową może tylko lekko przytrzymać. Tam będzie praktycznie zerowa adhezja.
    Gdzie kupiłeś ten klej? W firmie która sprzedaje za 5zł 30ml? Czy w sklepie w którym zimą przy -20 ten klej sobie leży na półce (kleje CR jeśli się je schłodzi poniżej 5 stopni są do wylania). Lepiej kupić ze sklepu który się zajmuje klejami i zapłacić dychę za kilogram.
    carfan77 napisał:
    z nowych natomiast dosłownie odchodzi jak ze złamanej płyty CD
    Źle przeprowadzona metalizacja.
    Mimo wszytko choćby była to kopułka najpodlejszej jakości, to klejenie odpowiednim klejem powinno ją dobrze przykleić.

• #12 15 Sie 2014 14:23
    carfan77
    Poziom 10  

Klej z pewnego źródła, ale przesiądę się na inny, gdyż po testach zauważyłem,że niektóre są na powierzchni a niektóre się " wżerają ".

Wydaje mi się ,że lekkie buczenie od jakiś 20 Watów jest normą, ogromne zmiany ciśnienia pod kopułką tam są.
    Niestety raz sklejone nie dawało równej powierzchni klejenia na membranie wiec już , dobrze ,że miałem papierowe w zapasie, pomalowałem srebrnym sprajem i jakoś wyszło, dla siebie "bedzie".

Dla ciekawskich dodam porównanie trzech podobno takich samych kopułek..

A tu stary i nowy tonsil :

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson