Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC Back-UPS 600 - Wymiana akumulatora

dzeus 16 Lip 2014 15:11 3240 4
  • #1 16 Lip 2014 15:11
    dzeus
    Poziom 13  

Witajcie,

Posiadam dwa UPSy APC Back-UPS 600, zdjęcie przykładowe: APC Back-UPS 600 - Wymiana akumulatora

UPSy mają dobre 15 lat, ostatnio w mieście miały miejsce b. częste spadki napięcia i UPSy nie dawały rady nawet na chwilę podtrzymać komputerów- bez bicia przyznam się, że nie były testowane i rozładowane. Dopiero w tych krytycznych momentach wyszło że nie są już sprawne i nie podtrzymują sprzętu nawet na chwilę.

Chciałbym kupić do nich baterię, jednak przed inwestycją chcę się upewnić czy UPSy są sprawne, stąd mam kilka pytań:
    1. czy jest jakaś procedura diagostyki UPSa? Wiem, że przy podłączonym zasilaniu z sieci daje napięcie na wyjściach- wiem też że przy zaniku prądu w gniazdku komputer od razu się wyłączy. Czytałem gdzieś o sprawdzeniu napięcia na akumulatorze podczas ładowania-czy to bezpieczne i sensowne?

2.jaki akumulator dobrać, wiem że 12V, mam jednak wątpliwości co do pojemności, są ogniwa 7Ah ale i większe? Czy mogę bezkarnie zamontować ogniwo 7Ah jeśli wcześniej były tam akumulator 12Ah? Czy powinienem zwrócić uwagę na jakies dodatkowe parametry (poza rozmiarem:))

3. Trafiłem na forum informację, iż UPSa powinno się raz w miesiącu rozładować urządzeniem o mocy 100W, co w takim przypadku należałoby podłączyć aby bez obaw wykonać taką akcję? Drugie pytanie, czy rozładowywanie do końca jest bezpieczne, czytałem że żadne z ogniw nie lubią pełnego rozładowania?

Z góry i tradycyjnie już dziekuję wszystkim użytkownikom za pomoc :),
    Dzeus

0 4
  • #2 16 Lip 2014 16:27
    zpx
    Poziom 15  

ad.1. UPS działa albo nie. Napięcie na akumulatorze można sprawdzić, ale bez znanego obciążenia to nic nie da. Można akumulator odłączyć i obciążyć np. żarówką 21W z samochodu - przy sprawnym akumulatorze 12V 12Ah powinna ona świecić bardzo długo (około 7 godzin). Jak akumulator niesprawny - zaraz zgaśnie.
    Napięcie podczas ładowania też niewiele powie, jeśli nie wiesz jak w czasie zmienia się prąd ładowania.

ad.2. najlepiej taki jak oryginalny, zwłaszcza, że ważny jest rozmiar akumulatora. Mniejsza pojemność akumulatora rzutuje też na mniejszą jego obciążalność. Przy 7Ah byłoby to maksymalnie 350-400VA

ad.3 akcja podejmowana w celu upewnienia się, że akumulator i UPS jeszcze są sprawne. Wystarczy odłączy UPS od sieci 230V przy włączonym komputerze (i przy zapisanych na HDD rezultatach swojej pracy :) )
    Akumulatory kwasowe (szczelne) bardzo, ale to bardzo nie lubią całkowitego rozładowania.

0
  • #3 16 Lip 2014 17:14
    dzeus
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedź, chciałbym jeszcze uściślić
    AD2. myślałem o czymś takim: http://www.eltrox.pl/akumulator-ultracell-12v-9ah-ups-zamiast-7ah-p-7795.html , parametry: ULTRACELL 12V 9AH.
    Dziś spróbuję dobrać się do UPSa i wydobyć z niego baterię - wtedy będę wiedział co siedziało tam do tej pory. Tutaj mam mam od razu pytanie, czy UPS może pracować bez baterii (czytaj być tylko listwą)-najchętniej zabrałbym baterię do sklepu ze sobą, a komputery działają 24/7?

AD3. Przy obciążaniu UPSa komputerem jest ten problem, że nie wiem jak długo wytrzyma UPS - czy jest jakaś alternatywa/urządzenie którym mogę obciążyć UPSa bez obawy o uszkodzenie(np. danych/sprzętu) w przypadku braku napięcia (wyczerpanie baterii)?

Dzięki,
    Dzeus

0
  • #4 16 Lip 2014 17:22
    zpx
    Poziom 15  

Lampka nocna z żarówką wolframową np. 60W nadaje się super do testowania UPS'a.

A dwie lampki jeszcze bardziej.

0
  • #5 17 Lip 2014 23:09
    dzeus
    Poziom 13  

Witajcie ponownie, dziś udało mi się rozebrać jeden z UPSów, okazało się że w środku kryją się dwa szeregowo połączone solidne akumulatory CBS 6V 11Ah.

Poniżej kilka zdjęć:
    APC Back-UPS 600 - Wymiana akumulatora APC Back-UPS 600 - Wymiana akumulatora APC Back-UPS 600 - Wymiana akumulatora

Zmierzyłem napięcie ogniwie i wyniosło 12,53V - to chyba oznaca koniec tej baterii? Przed rozmontowaniem, sprawdziłem UPSa trzymając przycisk "test", nie podtrzymał monitora i drukarki nawet na sekundę - po zwolnieniu przycisku("test") UPS przełączył się na zasilenie z sieci i wszystko wróciło do normy.

Bazując na powyższym czy możecie mi pomóc w dobraniu właściwej baterii, myślałem nad dwoma typami:
    1. AKUMULATOR ULTRACELL 12V 9AHLink, czy taka bateria nada się do tego urządzenia?Jedyny problem jak widzę to rozstaw miedzy biegunami, obecne akumulatory łącznie miały szerokość 9,8cm, a wzdłuż trzymane był poprzeczką o szerokości 5cm, akumulator który wskazałem ma między biegunami 43+-2cm :/ - zabraknie 5cm (trzeba by ciąć tą poprzeczkę)

2. Zakup dwóch ogniw 6V 12Ah Link, w tym przypadku odtworzyłbym obecną konfigurację (dwa szeregowo podłączone ogniwa), zyskałbym także większą odległość między biegunami (szerokość, wysokość oraz długość są niemal identyczne z ogniwami zamontowaliśmy do tej pory, podobna też liczba Ah 11 vs 12), im minus przemawia cena dwa ogniwa to 86zl, jedno 12V 9Ah to koszt 63zł.

Będę wdzięczny za pomoc w doborze, zdaję się na Wasze doświadczenie :), czy po instalacji powinno się wykonać jakąkolwiek kalibrację bądź inną akcję przygotowawczą?

Tradycyjnie z góry dziękuję Wam za pomoc,
    Dzeus

0
  Szukaj w 5mln produktów