Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek

DJCheester 16 Lip 2014 19:55 51735 34
  • Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek

Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie ;-)

Dziś opowiem Wam historię pewnego małego czerwonego telewizorka (nie mylić z czerwonym kapturkiem ;-))

A więc zaczynamy ...

Nie wszyscy forumowicze pamiętają lata 80 / 90 - czasy PRL-u, wtedy to właśnie gdzieś w Rosji "narodził" się ten telewizorek. Ale wróćmy do kraju.

Tamte czasy chyba każdemu kto pamięta kojarzą się z pustymi półkami sklepowymi, każdy sklep w tamtych czasach posiadał tylko Panią lub Pana ekspedienta który to bezradnie rozkładał ręce i mówił "nie ma", tak moi drodzy wtedy w sklepach mało co było, właściwie to nic nie było a jak już coś miało być to przed sklepem ustawiały się kolejki na 48 godzin przed planowaną dostawą. No cóż jakby to powiedzieć takie były czasy.

Oczywiście wszyscy pamiętamy popularne zakupy "u ruskich" - bardzo tanio na bazarach można było kupić dosłownie wszystko marki ZSRR.

Pewnego dnia i ja tam byłem i kupiłem ten mały telewizorek, potrzebny, nie potrzebny ale prawie za darmo więc trzeba było kupić może się kiedyś przyda. Był ładny czerwony miał jakieś 2-3 cale i był czarnobiały. To nic że w naszym kraju odbierał tylko TVP-1 ale co tam ważne że gra.

No ale się rozpisałem na wstępie.

Wróćmy do projektu który chcę Wam przedstawić.

Przenieśmy się w czasie do teraz ;-) człowiek 20 lat starszy żonaty no i czas przyszedł na strychowe porządki. Hmmmm kiedyś trzeba to posprzątać i jest znalazłem ten mały czerwony telewizor.

Pytanie co z nim zrobić czy kulturalnie oddać do punktu zbiórki elektrośmieci czy może jednak do czegoś się przyda. Prawdę mówiąc nie wiedziałem co zrobić ale jak zobaczyła go moja żona to już wiedziałem że trzeba go uruchomić. No co ty taki ładny czerwony w kuchni nie mamy telewizora ;-(

Telewizor jak już pisałem produkcji rosyjskiej, czarnobiały nie posiadający nawet UHF-u. No i z głowicą analogową. Do tego biednie wyposażony, nie posiadał żadnych wejść audio video, jedynie tylko wejście na antenę oraz na zasilacz 12V lub akumulator.

Telewizorek jest w pełni analogowy (żadnych menu pilotów i zaawansowanych ustawień). Jest to typowy analog z potencjometrami do ustawiania głośności, jasności i kontrastu oraz do ustawiania kanałów). Taka konstrukcja bardzo ułatwiła sprawę.

Po podłączeniu pod zasilacz zadziałał od razu, zaświecił kineskop i było słychać szum w głośniku.

No to zaczyna się zabawa...

Zabrałem się za "rozpakowywanie" telewizorka
    Zdjęcia rozpakowanego przedstawiam poniżej

Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek

W pierwszej kolejności należało rozpoznać bloki telewizorka, usunąć zbędne i w ten sposób zyskać trochę miejsca aby móc zacząć przeróbkę sprzętu.

Budowa - upakowany maksymalnie dwie płytki pierwsza ta z kineskopem to monitor wideo a druga to głowica wraz z demodulatorami audio i video oraz wzmacniaczem mocy audio na głośnik, jest jeszcze trzecia płytka czołowa z potencjometrami i przełącznikami.

Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek

Hmmm ale jak tu się zabrać za cokolwiek skoro tam są elementy oznaczone po rosyjsku, mam tu na myśli układy scalone, poszukałem zamienników a później not katalogowych zamiennych układów i już wszystko stało się jasne.

Aby cokolwiek zrobić z tym sprzętem trzeba było w środku trochę "posprzątać", więc jeśli chciałem cokolwiek do niego upakować musiałem pozbyć się całej płytki z głowicą. Głowica została bezpiecznie odłączona - niezbędne połączenia zostały pododawane tak aby druga płytka działała tylko jako monitor. Wszystko cacy bo nie potrzebowałem ani głowicy ani demodulatorów analogowych audio i video ale niestety odłączając płytkę z głowicą pozbyłem się też wzmacniacza audio a ten jednak byłby mi potrzebny, więc trzeba było dobudować drugi.

Okazało się że płytkę z głowicą i płytkę z kineskopem łączyły dwie złączki jedna 6 pinowa a druga 3 pinowa

Trzy pinowa to nic innego jak zasilanie dla tej płytki z głowicą - masa i sygnał wideo z niej wychodzący. Sygnał audio w całości był na płytce z głowicą łącznie ze końcowym wzmacniaczem mocy.

Sześcio pinowa - trzy piny to nic innego jak potencjometr do regulacji głośności oraz drugie trzy piny to nic innego jak przełącznik zakresów głowicy.

Po odpięciu niestety był mały problem ponieważ nie można było ustawiać ostrości poza tym reszta pięknie działała, jednak okazało się że z płytki monitora leciało zasilanie około 9.3V na płytkę głowicy a z niej na przełącznik zakresów który jest na płytce trzeciej czołowej tam było podłączone zasilanie do potencjometru od ostrości i jeśli odpiąłem płytkę głowicy to na płytce czołowej nie było tego napięcia wystarczyło połączyć przewodem to zasilanie z płyty monitora bezpośrednio na płytkę czołową z potencjometrami. Na szczęście całość ogarnąłem i wszystko działa jak należy.

Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek

Oczywiście pozostała jeszcze kwestia zasilania 12V biegać z dołączonym akumulatorem żelowym 12V to nie jest dobre rozwiązanie, trzeba by było zastosować akumulatorek wewnętrzny, akurat z odzysku miałem akumulatory Li-ion 3.7V o dużej około 2000mAh pojemności z baterii od laptopa gdzie pechowo uszkodziła się elektronika a ogniwa przetrwały, więc nadają się idealnie. Zapodałem 4 szt równolegle (tak nie pomyliłem się w pisaniu równolegle) aby zwiększyć pojemność czyli około 8000mAh. No ale to tylko 3.7V. Takie rozwiązanie musiałem zastosować ponieważ do tych akumulatorków posiadałem układ zabezpieczający ale tylko na jedno ogniwo czyli właśnie na 3.7V. Więc akumulatorki połączone równolegle przez układ zabezpieczający (taki układ nie dopuszcza do głębokiego rozładowania akumulatorka odłącza obciążenie gdy napięcie spadnie poniżej 2.5V i przy ładowaniu odłącza napięcie ładowania gdy na akumulatorze pojawia się napięcie powyżej 4.3V - więc można zwykłą ładowarką USB 5V ładować i nie martwić się o prąd ładowania i napięcie). Wracając do projektu. Zasilanie 3.7V to trochę mało do odpalenia monitorka na kineskopie. Monitor pobierał około 150mA przy 12V. Ale od czego mamy przetwornice napięcia DC/DC. Ja użyłem przetwornicy na scalaku LM2577 z gotowych modułów sprzedawanych na aukcjach takowy kiedyś kupiłem i akurat się przydał, sprawność tej przetwornicy 92%-96% więc mało ciepła i strat ;-). Przy poborze 500mA ledwo się ciepły scalak robi. No i mam już zasilanie kineskop się odpalił prąd z akumulatora około 500mA przy około 4V (naładowane li-ion do pełna).

No to fajnie mam już działający monitor przenośny ładowany z USB ale co dalej. Trzeba by pokusić się o zmontowanie małego wzmacniacza mocy bo tamten oryginalny usunąłem razem z całą płytką. No i znów z pomocą przychodzi portal aukcyjny - kiedyś kupiłem wzmacniacz mini na układzie PAM8403 jest mały płytka 2cm x 2cm lub coś koło tego i zasilanie 2.5V-5V wysoko sprawny bo to też przetwornica czyli cyfrowy wzmacniacz ;-). Oczywiście zasilanie minimum 2.5V pozwala zasilić go od razu z alumulatorka li-ion bez przetwornicy podwyższającej oczywiście wpiąłem za układem zabezpieczającym ogniwa.

No i mam monitor video z wejściem dźwięku ale co dalej przecież nie będę podłączał się do niego chinchami miał być przenośny z założenia bez kabli tak aby można było oglądać sobie wiadomości w kuchni lub na grillu na dworze.

No i co by tu fajnie się zapowiadało a tu koniec pomysłów, kiedyś całkiem niedawno wpadł mi do łapy uszkodzony video sender, jak się okazało był trachnięty jeden zasilacz, sprawa banalna. Rozebrałem to ustrojstwo i oczom moim ukazał się niezwykły układ, to ustrojstwo działało na częstotliwości 2.4Ghz - cyfrowo przekazywało sygnał video oraz dźwięk stereo bez zakłóceń na odległość do 50 metrów w terenie otwartym. No i proszę mam co chciałem brakujący element do mojego projektu. Płytka odbiornika mała - bez problemu jeszcze upakowałem w obudowie telewizora. Jak wiadomo czym większa częstotliowość tym krótsza antena - czyli zmieściła się w środku ;-). Zasilanie 6V no trochę problem bo trzeba było obniżyć z 12V - i tu znów przetwornica DC/DC tylko na scalaku LM2596 obniżająca napięcie sprawność taka jak poprzednio więc mało ciepła i strat. Zresztą sam odbiornik bierze coś koło 100mA więc bardzo mało ;-)

No upakowane wszystko - ledwo się zmieściło, uruchomione i działa, podłączone odbiera w całym domu bez zakłóceń no i do połowy podwórka też.

Wideo sender którego użyłem miał zewnętrzny przekaźnik pilota na częstotliwości 433Mhz. Przekaźnik pilota można używać w razie potrzeby do tego telewizorka gdyż jest to oddzielne urządzenie.

Na zdjęciach powyżej gotowy projekt - czyli telewizorek po przeróbkach.

Celem projektu było ocalenie starego telewizorka przed utylizacją.
    Mam nadzieję że ten projekt spodoba się Wam oraz podsunie inne pomysły modernizacji starego sprzętu.

Zdjęć nadajnika nie przedstawiam gdyż jest to wideo sender w oryginalnej obudowie podłączany pod eurozłącze w dekoderze DVB-T.

OSTRZEŻENIE
    Pamiętaj w telewizorach kineskopowych (nie ważne czy to małych czy dużych) występuje wysokie napięcie groźne dla zdrowia i życia ludzkiego.
    Jeśli nie naprawiałeś telewizorów kineskopowych, nie znasz budowy i zasady działania tych telewizorów to nie próbuj naprawiać lub dokonywać żadnych zmian bo możesz zostać porażony prądem elektrycznym (nawet i śmiertelnie).
    Jeśli już czujesz się na siłach i chcesz naprawiać lub przerabiać te telewizory to pamiętaj - ROBISZ TO NA WŁASNE RYZYKO.
    W telewizorach LCD podświetlanych świetlówkami też występuje wysokie napięcie, jeśli nie wiesz jak działa i do czego służy inwerter w telewizorze LCD to lepiej nic nie dotykaj.

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój czwarty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    DJCheester
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: elektronika
    DJCheester napisał 611 postów o ocenie 508, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bełchatów. Jest z nami od 2011 roku.
  • Relpol przekaźniki
    j4rek
    Poziom 18  
    Z tymi ogniwami z laptopa to raczej się pomyliłeś, bo 4Ah to miał pewnie cały pakiet i jeśli to są ogniwa 18650 to Twoje 4 ogniwa połączone równolegle mają maksymalnie 8 Ah (4x2000 mAh).
  • Relpol przekaźniki
    maciex1993
    Poziom 14  
    DJCheester napisał:
    (taki układ nie dopuszcza do głębokiego rozładowania akumulatorka odłącza obciążenie gdy napięcie spadnie poniżej 2.5V i przy ładowaniu odłącza napięcie ładowania gdy na akumulatorze pojawia się napięcie powyżej 4.3V - więc można zwykłą ładowarką USB 5V ładować i nie martwić się o prąd ładowania i napięcie)

Nieprawda. Li-iony ładuje się do napięcia 4,2V (chyba że w karcie katalogowej jest inaczej).
    Taki układ to doraźne zabezpieczenie ogniwa i nie zapewnia ono poprawnych parametrów ładowania czyli ograniczenie prądu (CC) i odpowiednie napięcie (CV).
    Na pewno nie służy to żywotności ogniw (napięcie 4,3V).
    maciex1993
    Poziom 14  
    Większość obecnie produkowanych ogniw li-ion 18650 ładuje się do 4,2V, tak jak li-pol.
    A żeby nie mieć wątpliwości zawsze należy sprawdzić w karcie katalogowej.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Odpowiadając na pytania

Bateria trzyma około 8 godzin. Sprawdzane ciągiem.

Co do pojemności ogniw to kolega może mieć rację - niestety nie były opisane wzorowałem się parametrami ogniw o tych samych rozmiarach sprzedawanych na aukcjach a tam pojemności dochodzą do 4000mAh na jedną sztukę. Poza tym długość działania też przemawia za tym że pojemność jest mniejsza.

Są to ogniwa 18650

Karta katalogowa zabezpieczenia akumulatora - ostatnio takie ogniwa z zabezpieczeniem były szeroko stosowane w głośnikach mp3 i ładowane było to zwykłą ładowarką USB która dawał 500mA

Ogólnie mówiąc od około 5 lat stosuję akumulatory Li-ion z odzysku i do każdego ogniwa stosuję właśnie ten układ i nie ma problemów - najstarsze urządzenia z tym sposobem zasilania działają już u mnie 5 lat i nie ma z nimi najmniejszego problemu. Nie zauważyłem również aby akumulatory się szybciej zużywały przez taki sposób ładowania, a jeśli nawet się zużyją to zawsze można użyć kolejne ogniwa z odzysku. Przy prądzie ładowania 500mA nie ma obawy przeładowania akumulatora, termperatura ogniwa podczas ładowania pokojowa.

Oprócz tych układów zabezpieczeń do ogniw posiadam ładowarkę opartą na układzie TP4056 - dedykowaną do ładowania li-ion i w karcie katalogowej można znaleźć informację że max napięcie ogniwa to 4.2V po czym ładowarka się wyłącza.

http://www.bto.pl/pdf/01701/PCM-L01S3-136x.pdf

Zna ktoś może model i firmę tego telewizorka ?

Niestety nie znam rosyjskiego.

A może ma ktoś schemat, choć sprzęt już przerobiony i działa ale schemat by się przydał zwłaszcza części monitora.

Pozdrawiam ....
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Żeby ukrócić temat ładowania ogniw Li-Ion. Można i do 4,35V, ale żywotność drastycznie spada. Taką wartość końcowego napięcia ładowania odczytałem z EEPROMU akumulatora laptopowego. Producent chciał wcisnąć kilka Wh więcej.

TV ciekawy, ale przy dostępności tanich, lekkich, energooszczędnych (można tak dalej wymieniać) LCD jest to sztuka dla sztuki :)
    Javoreczek
    Poziom 22  
    DJCheester napisał:
    Zna ktoś może model i firmę tego telewizorka ?

Telewizor "Rówieśnik" produkcji zakładów "Magneton" z Leningradu, z 1989r. Nie ma zbyt wiele informacji o tym sprzęcie. Sprzedawany był w ZSRR również jako zestaw do samodzielnego montażu.

Tu link do opisu, niestety po rosyjsku.

Tu ewentualnie znajdziesz schemat.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam najstarsze baterie li-ion z tym układem pracują u mnie już około 4-5 lat i nie zauważyłem drastycznego spadku pojemności ale może i kolega ma rację, dla mnie ważne że działa ładuje a ogniw li-ion z odzysku mam pod dostatkiem więc co mi szkodzi jak się uszkodzą to wymienię, ogniwa które mam podejrzewam że wcześniej się samoczynnie uszkodzą leżąc i czekając na wykorzystanie w następnych projektach, co prawda okresowo sprawdzam stan naładowania i doładowywuję ładowarką do li-ion.

Jeśli chodzi o LCD są coraz tańsze ale jak wspomniałem wszystkie elementy do przeróbki miałem więc koszty całkowite to 0 zł a za nawet byle jaki LCD trzeba zapłacić około 200zł za powiedzmy 7 cali więc zawsze to wydatek.

Poza tym jest kilka przesłanek co przemawiają za kineskopem a mianowicie bardzo duża ostrość obrazu przy patrzeniu z bliska w tanich małych TV LCD nie jakość obrazu z bliska była krytyczna. Kolejna sprawa patrzenie pod kątem, w LCD-kach zawsze był ten problem w kineskopach nigdy. No i chyba najważniejsza zaleta - da się go oglądać w słoneczny dzień na dworze - tu LCD-ki wysiadają.

Oczywiście przeróbka kosztowała jedynie tylko trochę czasu i szufladowych zasobów ale myślę że efekt fajny no i sprzęt mobilny funkcjonalny. Poza tym w moim mieście te małe przenośne telewizorki LCD nie chcą na dworze z małej antenki odbierać DVB-T więc dla mnie sam mały TV LCD nie byłby przydatny, do tego i tak musiałbym kombinować jakiś av sender i większą obudowę a tak wszystko razem i działa.

Dziękuję koledze za informację zawsze to jakiś punkt zaczepienia. Może ktoś z forumowiczów ma schemat instrukcję cokolwiek na temat tego telewizorka.

Pozdrawiam ....
    DamianG
    Poziom 20  
    Jeśli chodzi o Li-Ion to zdecydowaną większość ogniw ładuje się do 4.2V. Ładowanie zwykłych ogniw do 4.35V grozi ich szybkim uszkodzeniem. Są ogniwa ładowane według producenta do 4.35V (tak jak było w EPROMIE u jednego z przedmówców). Głównie są to Samsungi i Panasonici o dużych pojemnościach (największe dostępne to 3400mAh z tego co mi wiadomo). Kosztują one około 40zł za sztukę. Wynalazki typu 4Ah za 10-15zł można od razu wyrzucić do kosza.
    Markowe ogniwa można ładować spokojnie prądem 1C, czyli w taki pakiet można ładować jakieś 8A.
    Freddy
    Poziom 43  
    DamianG napisał:
    ... Markowe ogniwa można ładować spokojnie prądem 1C ...

Ładowanie standardowe to w większości wypadków 0.5C a 1C to tzw. Rapid charge.
    Dozwolone wielkości prądów ładowania, jak i rozładowania, należy ZAWSZE sprawdzić w karcie katalogowej.
    Ogólnie przyjęta zasada ładowanie max 1C, a rozładowanie max 2C nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza wśród starszych konstrukcji.
    Firma Maxell w wielu ogniwach, zwłaszcza tych "płaskich serii ICP" dopuszcza prądy rozładowania max 1.5C.
    Tak samo należy dokładnie sprawdzić maksymalne napięcie końcowe. W znakomitej większości wypadków jest to 4.20V±0.05V.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Cieszę się że mój projekt się podoba, nie ukrywam że moim znajomym też i już tydzień po zrobieniu przeróbki mam drugi telewizorek do przerobienia dla moich znajomych tym razem kolorowy 6-cio calowy firmy LENCO TC-9020. Na pierwszy rzut oka łatwiejszy do przeróbki bo ma wejście AV, jednak wejście to jest wybierane za pomocą pilota którego nie posiadamy, więc trzeba będzie zajrzeć do środka i aktywować wejście AV ręcznie za pomocą jakiejś zworki na układzie, najpierw zaopatrzyłem się w schemat i rozpoczynam analizę. Oczywiście jak już będzie gotowy to przedstawię go w tym temacie. Pozdrawiam i zachęcam wszystkich do ożywiania starych urządzeń ;-)
    tzok
    Moderator Samochody
    Gdybym to robił dla siebie pewnie upchnąłbym do środka cały dekoder DVB-T - są takie małe w trochę większym wtyku EURO.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Myślałem o tym podczas budowy projektu lecz niestety w moim mieście (Bełchatów) dekoder DVB-T nie odbiera na małej teleskopowej antenie w którą był wyposażony telewizorek, więc co by mi dało upakowanie płytki dekodera do środka - jeśli musiałbym go podłączać pod antenę na dachu domu - przyznasz sam że to żadna mobilność. Więc moje rozwiązanie jest lepsze pod tym względem że dekoder DVB-T jest podłączony na stałe w domu pod antenę zewnętrzną a sender zapewnia mi ładny odbiór na terenie całego domu i podwórka.

Dziś właśnie wprowadziłem małą zmianę w tym czerwonym telewizorku zamiast 4 szt baterii Li-ion upakowałem 6 szt. Więc teoretycznie patrząc jeśli jedna miała około 2000mAh to 6 szt będzie miało około 12000mAh więc jak wcześniej chodził 8 godzin to teraz powinien pociągnąć bez przerwy 12 godzin, poza tą małą zmianą nie ma żadnych problemów z tym sprzętem wszystko działa jak należy.

Dziś również odpaliłem drugi ten 6-cio calowy LENCO, aktywowałem na stałe wejście AV które było osiągalne tylko z pilota (w tej chwili nie można przełączać analogowych kanałów, ale na co komu teraz analogowa głowica). Czyli krótko mówiąc uruchomiłem go jako monitor, Ten 6 calowy kolorowy telewizor przy 12V pobiera 1.2A. Wewnątrz dosyć długa bańka oraz dwie płytki jedna na której znajduje się cały układ telewizorka a druga mniejsza przymocowana do boku prawego to radio AM / FM (zapomniałem napisać że ten TV jest z radiem). Zamierzam tym razem wmontować do wewnątrz mały dekoder DVB-T. Telewizor ten będzie szedł do kuchni letniej gdzie jest dostęp do anteny zewnętrznej oraz do zasilania sieciowego. Jak zrobię to wstawię zdjęcia.

Pozdrawiam ....
    Sofeicz
    Poziom 17  
    Mała poprawka co do nazwy - "????????" to po rosyjsku "współczesny"
    Muszę wnieść poprawkę do przetłumaczenia słowa rosyjskiego "????????" na polski to nie jest
    "współczesny" - tylko "rówieśnik".
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam być może nie znam rosyjskiego i nawet nie umiem tego przeczytać
    Kolejna ważna sprawa i uwaga za razem (proszę moderatora o powiększenie i zmianę koloru na czerwony jeśli jest to możliwe)

OSTRZEŻENIE
    Pamiętaj w telewizorach kineskopowych (nie ważne czy to małych czy dużych) występuje wysokie napięcie groźne dla zdrowia i życia ludzkiego.
    Jeśli nie naprawiałeś telewizorów kineskopowych, nie znasz budowy i zasady działania tych telewizorów to nie próbuj naprawiać lub dokonywać żadnych zmian bo możesz zostać porażony prądem elektrycznym (nawet i śmiertelnie).
    Jeśli już czujesz się na siłach i chcesz naprawiać lub przerabiać te telewizory to pamiętaj - ROBISZ TO NA WŁASNE RYZYKO.
    W telewizorach LCD podświetlanych świetlówkami też występuje wysokie napięcie, jeśli nie wiesz jak działa i do czego służy inwerter w telewizorze LCD to lepiej nic nie dotykaj.

Mam nadzieję że mój apel i ostrzeżenie nie zostanie zignorowane zwłaszcza przez początkowych elektroników.
    Dostaje też propozycje dotyczące przeróbek telewizorków - informuję publicznie na forum że nie prowadzę działalności serwisowej i nie wykonuję takich usług. Jedynie przeróbki dokonałem sobie i teraz moim znajomym.
    Jeśli już zdecydujesz się na przeróbkę telewizora (masz dostateczną wiedzę na temat zachowania bezpieczeństwa) a będziesz miał jakieś pytania postaram się pomóc.

Pozdrawiam ....

Bardzo proszę, powiększyłem.
    Kolor czerwony jest niestety "zastrzeżony" dla moderatorów.
    koperpodnosem
    Poziom 1  
    @Sofeicz
    Ровесник to nie żaden "współczesny" tylko "rówieśnik".
    Translator google to nie jest rzetelne źródło informacji, uwierz.
    #januszejezykoznawstwa
    Techmix
    Poziom 9  
    A jeszcze fajniejszy był by jak byś go zrobił... kolorowym
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Z racji tego że telewizory czarnobiałe i kolorowe różnią się znacznie budową - w tym przypadku jest to niewykonalne

Po pierwsze wymiary ograniczają jeśli chodzi o przebudowę
    Po drugie kineskop jest monochromatyczny i nie widziałem nigdzie takiego małego kineskopu kolorowego (najmniejszy jaki widziałem to 6 cali)

Ale mi to akurat nie przeszkadza że czarnobiały mało prądu bierze, jak pisałem wyżej teraz przerabiam też mały telewizorek firmy Lenco jest kolorowy i ma 6 cali jednak porównując parametry.

Mój telewizorek czarnobiały - po zdemontowaniu płytki z głowicą czyli zostawiając sam monitor pobierał 12V 150mA

Ten Lenco kolorowy (nie da się oddzielić głowicy od reszty bo jest na jednej płytce) w tej chwili pobiera 12V 1.2A więc różnica w mocy jest, zasilanie bateryjne odpada.

Do tego poboru należy doliczyć odbiornik sendera lub tuner DVB-T

Pozdrawiam cheester2002...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Małe sprostowanie

Bełchatów = miasto

Ale siła sygnału kiepska - wiem bo sam sprawdzałem

Pozdrawiam ...
    Freddy
    Poziom 43  
    DJCheester mały OT, ale potrzebuje pomocy z telewizorkiem Lenco TFT-370. Zbudowany jest na chipie AT9056-L216.
    Poszukuję karty katalogowej układu scalonego firmy ITE Tech. Inc. AT9056-L216.
    Wiem co to jest, DVB-T Demodulator & Multimedia Processor SOC, bo tyle jest na stronie, ale potrzebuje szczegółów.
    Pisałem do nich, ale powiedzieli, mimo wielu próśb, że udostęnią, ale jak od nich kupie kilkaset sztuk.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam
    A co konkretnie kolega chce zrobić z tym telewizorkiem? Naprawić czy przerobić? Z tego co mi wiadomo, to jest standard MPEG-2 a my potrzebujemy w Polsce MPEG-4, więc jeśli kolega myśli go przerobić, to jest to niemożliwe.

Pozdrawiam ....
    Freddy
    Poziom 43  
    DJCheester napisał:
    Witam
    A co konkretnie kolega chce zrobić z tym telewizorkiem? Naprawić czy przerobić? Z tego co mi wiadomo, to jest standard MPEG-2 a my potrzebujemy w Polsce MPEG-4, więc jeśli kolega myśli go przerobić, to jest to niemożliwe.

Pozdrawiam ....
    WIem, że to MPEG-2.
    Potrzebuję w nim dorobić wejście Video, jeśli to realne.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Z tego co mi wiadomo to nie dorobisz wejścia video do niego ponieważ nie przewidział tego producent, prawie wszystko w tym telewizorku jest realizowane programowo (software). W tego typu sprzętach jeśli jest WY/WE video jest ono wyprowadzane bezpośrednio z procesora (z odpowiedniej nóżki) oczywiście jeśli producent przewidział taką opcję i napisał soft w ten sposób, w tym telewizorku nie ma na pewno wyprowadzonego wejścia video pod nóżkę procesora a nawet jeśli by było to softem byś je musiał aktywować (czyli w menu ustawiać powiedzmy AV IN). Kiedyś też się nad tym telewizorkiem zastanawiałem czy kupić bo na znanym portalu aukcyjnym były chyb po 35 zł.

Pozdrawiam ...
    brofran
    Poziom 38  
    koperpodnosem napisał:
    Ровесник to nie żaden "współczesny" tylko "rówieśnik".

Potwierdzam !!
    i mały oftop : mam taki sam TV do oddania , może ktoś wykorzysta ?
    jaspi85
    Poziom 14  
    Witam czyli mówisz że nie jest możliwe przerobienie na odbiór w MPEG4 z MPEG2 w tv analogowym kineskopowym bo mam parę takich tv dużych i jeden LCD(ten tv LCD to thomson UT3219A i ma wejścia euro AV VGA HDMI, ps... jak możesz to jaki pilot mam szukać do niego bo nigdzie nie mogę znaleźć, a sporo czasu już szukałem)?
    Bardzo mi się podoba Twoje przeróbki i pomysły.
    Takich ludzi trzeba szanować:)
    Pozdrawiam
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Przerobić MPEG2 na MPEG4 się nie da ze względu na sposób kodowania (MPEG2 jest starszy i wymaga słabszego procesorka i innego softu do dekodowania a MPEG4 jest nowszy i wymaga nowszego procesorka i też zupełnie innego softu)

Nie wszystko jednak stracone zależy czy TV ma wejście AV, Eurozłącze lub HDMI, raczej kineskopowe o ile nie są turystyczne (tak jak w moim przypadku) mają wejście na popularne chincze lub scart (eurozłącze). Zawsze możesz do środka wsadzić dekoder DVB-T MPEG4 i po kłopocie. Na stałe przypinasz się wewnątrz telewizora do eurozłącza lub scarta i tylko po włączeniu TV wybierasz to wejście, niektóre TV włączały się na tym kanale na którym wyłączyłeś więc nawet nie trzeba było wybierać AV za każdym razem. Czujkę podczerwieni mocujesz tak aby łapał pilot i zasilanie dekodera z reguły 5V musisz podać z TV przez jakiś stabilizator (odradzam liniowe 7805 gdyż się strasznie grzeją polecam LM2596 impulsowy u mnie przy zasilaniu Wiwy ledwo co ciepły się robi)

Co do LCD zasada taka sama jeśli nie ma dekodera można go zamontować jednak tutaj w tych telewizorach wszystko jest bardziej upakowane i nie ma miejsca z reguły na płytkę dekodera - polecam w tym wypadku klasyczne dekodery wkładane w eurozłącze które są praktycznie nie widoczne i nie zajmują miejsca

Link do pilota wyślę Ci na PW.

Pozdrawiam ...
    szczarek
    Poziom 8  
    Czy mógłbym się dokładniej dowiedzieć co zrobiłeś z ostrością? Mam taki sam telewizorek i też próbuję przerobić go. w tej wtyczce 6 pinowej co szła od czołowej do głowicy pin 3 jest połączony z potencjometrem na środkowej nodze. Na głowicy ten pin ma 0.3V i wychodzi z modułu głowicy. podłączam do masy i jest zero reakcji. Proszę o pomoc :)
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Po bezpośrednim odpięciu płytki z głowicą też nie miałem ostrości - można było regulować tylko jasność. Musisz poprowadzić jeden przewód z płytki monitorka na płytkę czołową.

Mobilna telewizja czyli przenośny mały telewizorek

Na zdjęciu masz zaznaczone czerwonymi strzałkami - ta ścieżka idzie z konektorka 3 pinowego z monitorka przez dławik do konektorka 6-cio pinowego. Na tej ścieżce względem masy powinno być około 9.3V. I właśnie tego napięcia Ci brakuje na płytce czołowej. Ja poprowadziłem bezpośrednio przewód z płytki monitorka do płyty czołowej - w oryginale jak się przyjrzysz jest jeszcze dławik - ja go pominąłem. Po tej operacji powinieneś mieć ostrość. W razie czego zajrzyj na schemat tego telewizorka - jest tu gdzieś w temacie link.

Pozdrawiam ....
    szczarek
    Poziom 8  
    Mógłbyś pokazać zdjęcie płyty czołowej? Podłączyłem napięcie do tego pinu i nic, zasila tylko przełącznik częstotliwości, lecz w żaden sposób nie jest spięty z potencjometrem. Jak podpiąłem głowicę to szum zamiast czarno białych kropek były plamki, może ogólnie ostrzenie mam skopane.