Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewielka grawerka laserowa ze starych nagrywarek

mi_ma 16 Lip 2014 21:36 21300 13
  • Niewielka grawerka laserowa ze starych nagrywarek

Projekty grawerek laserowych wielokrotnie budowane są z użyciem niepotrzebnych urządzeń takich jak stare nagrywarki. Podobnie jest i w poniższym projekcie, w którym autor postanowił zbudować grawerkę z użyciem dwóch starych nagrywarek, które zalegały gdzieś w garażu. Mechanizm pozycjonowania w płaszczyźnie X/Y został w całości zbudowany z elementów mechanicznych i silników nagrywarki. Urządzenie ma stół roboczy o powierzchni 38 mm na 38 mm, co pozwala na grawerowanie niewielkich elementów.
    Konstrukcja sterowana jest z użyciem płytki Arduino z procesorem ATmega328P. Nie jest to jednak kolejny projekt w języku Arduino, ponieważ autor jedynie wykorzystał moduł jako płytkę uniwersalną, na którą wgrał oprogramowanie grbl v0.8c.
    W opisanym wyżej projekcie nie ma być może nic odkrywczego, jednak na stronie źródłowej autora znajdziecie wiele szczegółowych informacji odnośnie sposób wykorzystania lasera z demontażu. Autor opisuje dokładnie zagadnienia związane z zasilaniem przy pomocy LM358, a także z identyfikacją samej diody laserowej co być może w wielu przypadkach pozwoli na uniknięcie uszkodzenia jej przy pierwszym podłączeniu. Przydatne informacje znajdziecie także odnośnie wykorzystania silników z demontażu. Autor podłączył je poprzez moduł EasyDriver zbudowany w oparciu o Allegro A3967.

Niewielka grawerka laserowa ze starych nagrywarek Niewielka grawerka laserowa ze starych nagrywarek Niewielka grawerka laserowa ze starych nagrywarek Niewielka grawerka laserowa ze starych nagrywarek

Źródło http://davidegironi.blogspot.com/2014/07/38mm...-laser-engraver-build-using.html#.U8a6kkAyL6N

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 758, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • BotlandBotland
    c4r0
    Poziom 36  
    Ładna konstrukcja ale artykuł słaby. To opisane testowanie polaryzacji diody to jakaś porażka. Nie powinno się tak robić. Poza tym w napędach CD i DVD zawsze w diodzie laserowej katoda jest na obudowie. W napędach CD nie ma diody czerwonej, jest tam tylko dioda IR (780nm). Czerwone są w DVD. Więcej o tym i równie o takim grawerowaniu można poczytać u mnie na stronie :) Zapraszam:
    http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=_lasers&lang=0
  • BotlandBotland
    problem.z.ko
    Poziom 25  
    Dioda laserowa z nagrywarki DVD ma bardzo małą moc, wątpię że nadaje się do grawerowania. 2 diody to też trochę mało. Może ktoś powie, co to za materiał na którym są wykonywane grawery?
    Colina2
    Poziom 16  
    Na moje oko to zwykła tekturka, a diodką z nagrywarki można spokojnie wypalać np. czarny plastik. 250mW to wcale nie tak mało, bo trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku laserów podawana moc to moc wypromieniowywana, a nie tak jak np. w przypadku żarówek - pobierana (sprawność żarówki to jakieś 6%).
    marszalek_duck
    Poziom 17  
    Przez chwilę myślałem że to laminat... Jaką moc trzeba by było mieć żeby tak "wypalić" miedź z laminatu? Czy to w ogóle możliwe?
    c4r0
    Poziom 36  
    Możliwe ale raczej konieczny będzie laser impulsowy, który odparuje lub odpali miedź punktowo bez rozgrzania reszty oraz laminatu pod nią. Zwykły laser (nie impulsowy) o takiej mocy aby spalić miedź raczej przypaliłby również laminat.
    nsvinc
    Poziom 35  
    Możliwe to jest na pewno, jednak nie mocą kilku mW. Sądzę, że ćwierćwatowy laser dałby już radę, jednak bardzo istotna (i kłopotliwa w wykonaniu) jest optyka; musiałaby być tak zestrojona, żeby na powierzchni roboczej dać plamkę np. 0.1mm. To nie może być "byle świecenie", ani laser nie może być zbyt blisko powierzchni roboczej.
    Dodatkowo musi być dobrze dobrany posuw lasera względem jego mocy, inaczej albo będzie nie do konca wypalona miedź, albo przepalony laminat.

Rozkminiałem już taką maszynę; chciałem to zbudować w oparciu o nieżywy skaner, a zasilanie lasera zrobić na mikroklocku tak, aby potrafić stabilizować impulsowy prąd o regulowanym czasie, od 1ms zaczynając. Sam algorytm wypalania punktów też nie jest najprostszy; wymagany byłby soft który 'poprawia' G-kody wypluwane z CADów aby dostosować je do maszyny wypalającej laserem.
    Tylko brakło czasu, a cena diody laserowej 250mW jest trochę odstraszająca...

LPKF stosuje lasery do wypalania miedzi na PCB, tylko trochę inną technologią - laser nie jeździ nad laminatem, tylko stoi w miejscu, a wiązką manilpuluje sie lustrami.
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    W jakich materiałach jest to w stanie coś "wyryć"?
    c4r0
    Poziom 36  
    W moim przypadku było tak, że białych i jasnych materiałów to w ogóle nie ruszało, nawet papieru. Ciemne plastiki jak czarne pudełka od płyt CD czy dyskietki już przy małej mocy się topią. Przy trochę większej mocy można przepalać na wylot czarny brystol albo wycinać naklejki z ciemnej folii samoprzylepnej. Masz to pokazane u mnie na stronie, w linku który podałem. Przy jeszcze większej mocy można wypalać kreski w drewnie i to jest szczyt możliwości takiej diody z nagrywarki DVD (takiej mocniejszej - w nagrywarkach są różne diody).
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    Co gdyby zastosować niebieski laser, myślał kto?
    c4r0
    Poziom 36  
    Lasery z BluRay (405nm) też są w stanie niezłą moc osiągnąć, czasem większą niż te z DVD. A długość fali sama z siebie po prostu ma znaczenie przy tym ile światła będzie absorbowane przez daną powierzchnię materiału. Więc niebieskie będą do pewnych rzeczy lepsze od czerwonych a do innych gorsze. Ale generalnie są droższe więc ekonomiczniej jest przywalić więcej mocy czerwonego niż mniej niebieskiego.
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    O dzierganiu inskrypcji np. na ostrzu noża można pomarzyć?
    c4r0
    Poziom 36  
    Zdecydowanie tak :) Grawerowanie w stali to chyba najszybciej laser impulsowy Nd:YAG. Nie znam się na tyle żeby być pewnym ale stawiałbym na to że nawet prosty CO2 się nie nada.