Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Robus 600 - diody centralki gasną

16 Lip 2014 21:51 2121 11
  • Poziom 6  
    Mam swój napęd co najmniej 10 lat, przez ten okres wszystko było OK.
    Centralka ma symbol RBA3.
    Działa tylko przez kilka sekund od włożenia bezpiecznika głównego (jest oryginalny, sprawny). W tym czasie reaguje na piloty, przesuwa bramę. Po kilku, kilkunastu sekundach gasną wszystkie diody na centralce i nic nie działa, słychać tylko delikatny odgłos "buczenia". Oba bezpieczniki (główny i w centralce) sprawne.
    Aby znów uruchomić należy wyjąć i włożyć bezpiecznik główny. Po tej operacji zamigają diody L1 i L2, miga dioda BLUEBUS (kilka razy baaardzo szybko, następnie 10 razy z częstotliwością co jedną sekundę, potem znów kilka razy z astronomiczną prędkością i znów co sekundę aż do "wyłączenia" się centralki) oraz bardzo słabo świeci się dioda STOP.
    Proszę o jakąś radę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Mareczny napisał:
    Kiedy kasowałeś przeglądy serwisowe? Próbowałeś wykasować pamięć ustawień? Fotokomórki pracowały w zestawie ? Jaki jest stan kondensatorów elektrolittcznych w centralce ? Warto pomyśleć o ich wymianie - posiadasz najstarszą wersję centralki w tym napędzie.

Centralkę zawiozłem do zakładu gdzie naprawiają elektronikę i niby było OK. Proszę się nie śmiać z takiego rozwiązania - serwisy "automatyki bram" śpiewały mi na dzień dobry 300 zł.... za sam przyjazd.
    W sumie pierwszy raz słyszę o kasowaniu przeglądów serwisowych i ustawień.
    Ze względu na koszty, trochę przeraża mnie perspektywa zakupu nowszej centralki. Dwa miesiące temu wymieniłem jedną fotokomórkę (uszkodzenie mechaniczne obudowy), niemniej jednak na identyczną. Pozostałe elementy pochodzą z zestawu fabrycznego.
  • Poziom 6  
    W sumie masz rajcę, dla porządku powinienem rozpoznać przedmiotową fotokomórkę przez centralę. Niemniej jednak po jaj zainstalowaniu wszystko działało OK, a użyłem DOKŁADNIE takiego samego elementu. Nie upatrywałbym w tym przyczyny obecnego problemu. W tej konfiguracji brama funkcjonowała poprawnie przez kilka miesięcy.
    Obecnie pomimo prób (mam jeszcze papierową instrukcję do mojego siłownika) rozpoznania przez centralę użądzeń po prostu nie zdążę tego zrobić bo ona w międzyczasie "gaśnie".
    Niemniej jednak, w czasie któtkich chwil funkcjonowania napędu, funkcje (otwieranie, zamykanie) bramy są poprawne.
    Problemem jest to żę centralka całkowicie "gaśnie" i nie reaguje na nic (przyciski na centralce, przyciski na pilocie i domofonie).
  • Poziom 6  
    Oczywiście jak widzisz moja wiedza w kontekście tego urządzenia jest zerowa. Do tej pory polegałem jedynie na zapisach papierowej instrukcji.
    W tym kontekście próbowałem eliminować po kolei wszystkie możliwe, a będące w moim zakresie wiedzy, powody niewłaściwego działania przedmiotowego urządzenia.
    Odłączałem poszczególne elementy peryferyjne (fotokomórki, sygnalizator świetlny itp), niemniej jednak bez rezultatu. Centralka funkcjonuje identycznie, bez względu co jest do niej podlączone.

Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

Przy próbie zaprogramowania fotokomórek dochodziłem do momentu jak L1 i L2 zaczęły szybko migotać, następnie wszystko gasło aż do ponownego resetu poprzez wyjęcie i włożenie bezpiecznika głównego.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Przyjrzyj się kondensatorom (zwłaszcza tym dwom dużym a głównie jednym mniejszym na 1000 mF 50V i obok jeszcze mniejszy) - często wysiada zasilanie linii bluebus przez padnięcie kondensatorów (i przetwornicy) a potem mogą się dziać cuda (jak u ciebie...)
    Jak trzeba - na PW podeślę schemat.
  • Poziom 6  
    Prześlij proszę przedmiotowy schemat, a najlepiej fotkę z zaznaczonymi elementami, które profilaktycznie warto wymienić.
  • Poziom 6  
    kotbury napisał:
    Przyjrzyj się kondensatorom (zwłaszcza tym dwom dużym a głównie jednym mniejszym na 1000 mF 50V i obok jeszcze mniejszy) - często wysiada zasilanie linii bluebus przez padnięcie kondensatorów (i przetwornicy) a potem mogą się dziać cuda (jak u ciebie...)
    Jak trzeba - na PW podeślę schemat.

Wymiana kondensatorów nic nie dała. Zauważyłem jednak miejsce po spalonym rezystorze, który pewnie wymienili mi w zakładzie.
  • Poziom 6  
    Chyba temat mnie przerasta - może jakiś zakład który naprawia takie cacka...
    Zobowiązany będę za takie namiary.